Wiosenny remont kuchni. Jakie prace remontowe możemy zrobić przez weekend?

Dla wielu z nas weekend to w zasadzie jedyny okres, gdy możemy poświęcić więcej czasu na wykonanie wszystkich prac remontowych. Kuchnia jest tym właśnie pomieszczeniem, które ze względu na swoje przeznaczenie oraz ilość rzeczy, które są w niej wykonywane, powinna być wyłączona z użytkowania jak najkrócej.

Kuchnia to miejsce przygotowania posiłków, ich spożywania, spędzania wspólnego czasu, a także rozmów z przyjaciółki. Pomieszczenie, które przeważnie kojarzy się z jedzeniem, obecnie coraz częściej pełni funkcję socjalno-społeczną, a także funkcję reprezentacyjną. Nic więc dziwnego w tym, że chcemy, aby było pomieszczeniem w pełni reprezentacyjnym, umożliwiającym komfortowe życie.

Niestety kuchnia jest również miejscem, które jest narażone na bardzo intensywne użytkowania, a tym samym oczywiście na powstawanie bardzo dużej ilości zabrudzeń, konieczność częstszego remontu. Wiosna to idealny czas na to, aby pomyśleć o metamorfozie. Wiele rzeczy, które wymagają odpowiednich przerw technologicznych z powodzeniem możemy przygotować „w tygodniu”, to znaczy od poniedziałku do piątku, a sprawy dekoracyjne, jak montaż mebli, malowanie, wymianę oświetlenia, wykonać w weekend, gdy jesteśmy dużo bardziej wypoczęci.

Wiosenne malowanie ścian i sufitów

Jak w prosty sposób zmienić wygląd pomieszczenia? Najbardziej oczywistym sposobem, nasuwającym się na myśl, jest oczywiście malowanie. Pamiętajmy, że kuchnia jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, bardziej podatna na pleśń i grzyby, kondensację pary wodnej.

Malowanie ścian i sufitów można z powodzeniem przeprowadzić w weekend, pod warunkiem, że wcześniej będziemy mieli przygotowane podłoże. Bez stabilnego podłoża, nie ma możliwości przeprowadzenia malowania.

Przygotowując podłoże pamiętajmy o tym, aby:

– dokładnie umyć sufit i ściany, np. mydłem malarskim,
– usunąć wszystkie wieszaki, półki, kwietniki,
– zdemontować kontakty, włączniki, oświetlenie,
– dokładnie zabezpieczyć wszystko to, co może być zabrudzone,
– uzupełnić wszystkie ubytki, załatać pęknięcia,
– odpylić powierzchnię i ewentualnie zagruntować.

Malując, pamiętajmy, aby:

– wybrać farbę dedykowaną do łazienek i kuchni, plamoodporną, odporną na szorowanie,
– wybrać farbę o właściwościach antybakteryjnych,
– najpierw pomalować na gotowo sufit, następnie ściany,
– ściany malować zgodnie ze sztuką, na tak zwaną „choinkę”,
– zachować odpowiednie przerwy technologiczne.

Wymiana oświetlenia

Kwestia oświetlenia w kuchni jest niezwykle ważna. To właśnie dzięki niej będziemy dokładnie widzieli, co robimy. Powinniśmy oczywiście zadbać nie tylko o oświetlenie centralne, ale również boczne – ścienne, oświetlenie podszafkowe, które zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie przestrzeni roboczej.

W weekend jak najbardziej możemy liczyć na to, że będziemy mieli czas i możliwość, aby wymienić źródła światła na nowe. Na szczęście sklepy, markety budowlane, hurtownie elektryczne oferują bardzo szeroki wybór oświetlenia, mamy więc szansę na to, aby w prosty sposób zmienić charakter wnętrza.

Malowanie mebli

Coraz więcej osób dostrzega potencjał, jaki drzemie w tym, aby nie wyrzucać mebli, które mamy, a dzięki specjalnym farbom nadać im po prostu nowe życie. Takie działanie niesie za sobą bardzo dużo korzyści, a najważniejszą jest to, że inwestujemy znacznie mniejsze środki, a możemy otrzymać meble, które znów na wiele lat zachowają bardzo estetyczny wygląd.

Oczywiście kluczowe jest to, aby odpowiednio przygotować meble do malowania. Warto pamiętać o tym, aby:

– usunąć wszystkie przeszklenia, elementy dekoracyjne, klamki,
– przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym i odpylić,
– kupić odpowiednią farbę do mebli,
– kupić odpowiednie lakiery,
– zastosować specjalne wałki do malowania.

Wymiana dodatków i mebli

Meble to kolejny element, który tworzy charakter wnętrza. O ile niektóre z nich możemy bez żadnego problemu pomalować, o tyle te, które „swoje już przeżyły”, musimy zdecydowanie wymienić. Może tu chodzić o takie elementy wyposażenia, jak stół, krzesła, kredensy, a nawet blaty kuchenne.

Samodzielny montaż tego rodzaju wyposażenia nie jest skomplikowany i bez żadnych problemów można go wykonać przez weekend.

Reszta metamorfozy zależy w dużej mierze od tego, co mamy w kuchni. Jednym z najtańszych sposobów na to, aby zmienić pomieszczenie, poprawić jego wygląd jest po prostu pozbycie się wszystkiego, co nie jest potrzebne, zbiera kurz, zagraca wnętrze. Im mniej dekoracji oraz niepotrzebnych rzeczy w kuchni, tym zdecydowanie lepiej. Będziemy mieli gwarancję, że dzięki uprzątnięciu pomieszczenia, będzie ono o wiele przyjemniejsze i bardzo komfortowe.

Weekendowa metamorfoza nie musi być trudna, pod warunkiem, że wcześniej odpowiednio wszystko zaplanujemy, kupimy wszystkie materiały, skompletujemy narzędzia. Wtedy wszystkie prace powinny przebiegać bez przykrych niespodzianek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*