Dlaczego remont mieszkania jest drogi i jak go finansować?

Remont nawet mniejszego mieszkania, nawet metodą gospodarczą na pewno nie będzie tani. Czasy, gdy można było wynająć specjalistę, za minimalne stawki, zdecydowanie minęły. Z roku na rok coraz więcej płacimy również za materiały budowlane oraz wykończeniowe, a także produkty do dekoracji. Jak więc nie przepłacić za remont, otrzymać dobrą cenę, sfinansować wszystkie prace? Odpowiednia logistyka w tym przypadku jest kluczowa.

Remont mieszkania to bardzo poważna, kosztowana i męcząca sprawa, zwłaszcza wtedy, gdy podchodzimy do niej w nieodpowiedni sposób, bez przygotowania logistyki, narzędzi, materiałów oraz odpowiedniego zapasu gotówki. Wtedy na pewno remont będzie nas kosztował o wiele więcej, zarówno czasu, jak i pieniędzy i stresu.

Myśląc o remoncie mieszkania przeważnie zadajemy sobie dwa pytania: co chcemy osiągnąć oraz ile będzie to kosztować. Podstawowym błędem, który skutkuje niechęcią do wszelkiego rodzaju remontów jest to, że przystępujemy do nich, nie mając ustalonej ceny.

Koszt remontu

W zależności od tego, czy planujemy remont generalny mieszkania czy tylko lekki lifting (malowania, wymiana podłóg, oświetlenia), warto ustalić, ile tak naprawdę musimy przygotować. Warto również wiedzieć, co składa się na ogólny koszt remontu. Tu możemy wymienić takie punkty, jak:

– koszt materiałów budowlanych, wykończeniowych, dekoracyjnych,
– koszt mebli,
– koszt transportu na budowę,
– wynagrodzenie wykonawcy,
– koszt czasu wolego (gdy remontujemy samemu),
– koszty nieprzewidziane,
– koszty dodatkowe, jak kontener na gruz, wynajem hotelu, cateringu.

W ramach kosztów, których nie przewidujemy, musimy się liczyć, że takie właśnie się pojawią. Zawsze przy remoncie może pojawić się zmiana koncepcji, chęć wykorzystania innych materiałów. To zmienia często harmonogram pracy oraz podnosi koszty.

Cena

Chcąc wykonać generalny remont mieszkania, np. w bloku z wielkiej płyty, gdzie mieszkanie nie było odnawiane od nowości, przede wszystkim warto pomyśleć o wymianie instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. To podstawa, o której powinniśmy pamiętać, którą często pomijamy. Tymczasem instalacja elektryczna, która ma 20 lat i chcemy ją pozostawić nieremontowaną przez kolejne 20 lat, może stanowić poważne zagrożenie, dla wszystkich.

Remont należy wiec zacząć od instalacji. Trzeba również pomyśleć o:

– wyrównaniu posadzek,
– ewentualnej reorganizacji pomieszczeń, wyburzeniach,
– wyprostowaniu ścian,
– nałożeniu gładzi,
– wymianie drzwi,
– wymianie podłóg,
– kompleksowym remoncie kuchni, łazienki,
– ewentualnym wykonaniu sufitów podwieszanych,
– wymianie mebli.

Patrząc na ilość punktów, musimy sobie uświadomić, że cena za remont może wydawać się wysoka na papierze, natomiast biorąc pod uwagę ilość pracy, którą trzeba wykonać, drogo wcale nie wyjdzie.

Bardzo ważnym krokiem jest to, aby ustalić cenę za remont (materiały, robocizna), a także wcześniej wybrać potrzebne meble, oświetlenie, dywany, dekoracje okien i inne dodatki. Wtedy sumując wszystko, otrzymamy ostateczną kwotę.

Finansowanie remontu

W zależności od tego, jaki remont robimy, jak duże jest mieszkanie, w jakim jest stanie technicznym, jakie meble kupimy, musimy przygotować się na kilkadziesiąt tysięcy złotych lub zdecydowanie więcej. Najgorszym rozwiązaniem jest zaczęcie prac remontowych, a następnie szukanie finansowania. W prostu sposób możemy się zapędzić w pułapkę i utknąć z remontem (i bałaganem) na długi czas.

Na szczęście istnieje wiele sposób na to, aby sfinansować remont mieszkania. Możemy tu w głównej mierze wymienić źródła własne, a także pożyczki. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy oraz minusy.

Środki własne na remont

Jeżeli sporo zarabiamy, mamy różne źródła dochodów, nie wydajemy bardzo dużej ilości gotówki na zbędne rzeczy, możemy myśleć o finansowaniu remontu. Musimy jednak dokładnie wiedzieć, ile on wyniesie. Bardzo trudno bowiem wyłożyć 100 czy 150 tysięcy złotych z własnej kieszeni, w krótkim czasie, a jednocześnie normalnie funkcjonować.

Co prawda możemy robić remont etapami, wydłużyć go, wykonać samemu, niemniej wtedy musimy być nastawieni na to, że po pewnym czasie będziemy już tą sytuacją zmęczeni.

Kredyty i pożyczki

Ciekawą opcją na sfinansowanie remontu mieszkania, zakup wyposażenia oraz innego rodzaju prace związane z aranżacją jest oczywiście pożyczenie pieniędzy z banku. Tu mamy całe portfolio, które możemy wykorzystać, oczywiście przy założeniu, że posiadamy czysty BIK, nie mamy długów, mamy zdolność kredytową.

Do dyspozycji mamy oczywiście takie produkty, jak chociażby:

– kredyt gotówkowy,
– pożyczka hipoteczna,
– kredyt hipoteczny na remont,
– kartę kredytową.

Chcąc pożyczyć większą kwotę, warto udać się do dobrego doradcy kredytowego, który sprawdzi naszą zdolność, porówna ofertę najbardziej popularnych banków i przede wszystkim wyjaśni różnicę między poszczególnymi instrumentami finansowymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*