5 rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę przy szukaniu firmy remontowej

Przynajmniej raz w życiu każdy z nas musiał lub będzie zmuszony do tego, aby przeprowadzić remont mieszkania czy domu. Jest to bardzo duże wyzwanie logistyczne i finansowe, do którego zdecydowanie trzeba się dobrze przygotować. Jedną z najważniejszych spraw, oprócz zapewnienia środków finansowych jest wybór wykonawcy.

Każdy z nas pragnie mieszkać we wnętrzach, które są w odpowiedni sposób zaaranżowane, dobrze zaprojektowane, odpowiednio wykończone, funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości. Aby tak się stało, konieczne jest wykonanie przemyślanej aranżacji (w przypadku nowych inwestycji) lub remontu (w przypadku nieruchomości już użytkowanych).

Nie da się ukryć, że wykonanie prac remontowych, głównie ze względu na stan techniczny obiektu lub wnętrza jest o wiele droższe, niż to ma miejsce podczas prac aranżacyjnych. Dlaczego? Na remont składa się bowiem wiele elementów:

– dużo szerszy zakres prac,
– konieczność wymiany instalacji,
– konieczność demontażu starych płytek, okładzin, tynków,
– często konieczność wykonania prac wyburzeniowych,
– wykonanie wylewek, aby wyrównać poziom podłóg,
– wymianę stolarki,
– kwestie usunięcia pozostałości remontowych,
– kwestie nieprzewidziane, które najczęściej wychodzą w trakcie prac.

Aby mieć pewność, że wszystko będzie wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w terminie, z wykorzystaniem odpowiednich materiałów – warto zaangażować do współpracy doświadczoną firmę. Z tym jest niestety duży problem. Jak wybrać dobrą firmę, aby nie przeżywać stresu?

Firma z polecenia, a nie z Internetu

Choć Internet jest dziś najszybszym źródłem zdobywania informacji, to poszukiwania firmy remontowej zdecydowanie należy zacząć od swoich znajomych. Jest to najlepsza i najbardziej pewna metoda na to, że nie trafimy na ekipę, która do swoich obowiązków podchodzi nieprofesjonalnie.

Poszukiwania zdecydowanie warto zacząć dużo wcześniej. Jest to związane z faktem, że doświadczone firmy remontowe swoją pracę planują dużo wcześniej. Im bliżej sezonu letniego, tym trudniej o dobrego wykonawcę. Warto pytać znajomych, którzy niedawno przeprowadzali remont lub aranżację, aby kogoś polecili, a najlepiej pochwalili się efektami.

Firma z polecenia jest dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż firma z Internetu.

Udokumentowane doświadczenie

Zdjęcia mają bardzo dużą moc, na ich podstawie można z powodzeniem ocenić jakość pracy oraz pomysłowość firmy remontowej. Przeglądając oferty różnych firm, warto zwracać uwagę na profesjonalnie przygotowaną stronę internetową lub profil na Facebooku, gdzie będziemy mogli zobaczyć udokumentowane prace – najlepiej z podziałem na kategorie. Dzięki temu już na wstępie możem odrzucić tych wykonawców, których praca nam się nie podoba. Wciąż w cenie są również referencje, które odgrywają dużą rolę i budują zaufanie do wykonawcy.

Firma działające legalnie, podpisanie umowy

Jeżeli decydujemy się na to, aby podjąć współpracę z wykonawcą, wybierajmy firmę, która po pierwsze działa legalnie, zatrudnia legalnie, płaci podatki oraz będzie chciała z nami podpisać umowę na świadczenie usług budowlanych. Branża budowalna jest niestety jedną z tych, gdzie dużo firm działa w oparciu o brak umowy, co z jednej strony jest tańsze, z drugiej zaś może okazać się dla nas przysłowiową puszką Pandory. Umowa jest niezwykle ważnym aspektem współpracy – określa wszystkie ramy, określa zakres prac, ceny, termin wykonania, obowiązki inwestora i wykonawcy. Stanowi podstawę do rozliczenia oraz ewentualnego dochodzenia swoich praw na drodze sądowej (w przypadku nieudanej współpracy).

Przygotowanie kosztorysu

Każdy, kto szykuje się do remontu domu czy mieszkania zastanowią się nad ceną. Przy podjęciu współpracy z danym wykonawcą powinniśmy otrzymać kosztorys prac remontowych – powinien on obejmować wynagrodzenie wykonawcy oraz koszt materiałów budowlanych. Kosztorys musi być wykonany na podstawie projektu i oględzin na miejscu. Dokonanie pomiarów, ocena stanu technicznego, doradztwo, przeanalizowanie wszystkich opcji remontowych – to zadanie wykonawcy, oczywiście pod kontrolą inwestora. Zaproponowana kwota powinna zostać wpisana do umowy. Choć w trakcie remontu może ona ulec zmianie, to różnica nie powinna być znacząca i wynikać na przykład ze zmiany koncepcji, zastosowania lepszych materiałów.

Jakość prac

Już na początku będziemy mogli przekonać się o tym, jaka będzie jakość współpracy z daną firmą remontową. Wchodząc na inwestycję, wykonawca w pierwszej kolejności powinien zabezpieczyć wszystko to, co nie będzie remontowane, np. stolarkę, parkiet, meble kuchenne. Zadaniem i rolą inwestora jest stałe kontrolowanie postępu prac, wykorzystania materiałów, zakupu materiałów, które są zgodne z umową, ich magazynowania. W przypadku zauważenia uchybień, np. stosowania nieodpowiedniej technologii pracy, należy wykonawcy zwracać uwagę. Dzięki temu zdecydowanie unikniemy nieporozumień już na początku współpracy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*