Szykujemy się do aranżacji ogrodu. O czym powinniśmy pamiętać?

Dobrze zaaranżowany ogród jest tak samo ważny, jak wnętrze, elewacja, podjazd czy ogrodzenie. To właśnie dzięki dobrze zaaranżowanej przestrzeni ogrodowej możemy odpoczywać, cieszyć się grillowaniem, możliwością spotykania ze znajomymi czy zabawy z dziećmi. Jest kilka podstawowych spraw, o których zdecydowanie musimy pamiętać.

Myśląc o budowie domu zdecydowanie również planujemy wszystko to, co będzie znajdowało się na zewnątrz. Otoczenie domu świadczy nie tylko o właścicielach, ale przede wszystkim pozwala na prawidłowe i komfortowe użytkowanie działki. Myśląc o przestrzeni zewnętrznej najczęściej mamy na myśli podjazd oraz ogród. To właśnie ten ostatni bardzo często jest sercem działki i centrum domowego wypoczynku oraz rozrywki.

O czym trzeba pamiętać oraz o czym trzeba myśleć, gdy przystępujemy do aranżacji ogrodu? Okazuje się, że jest kilka podstawowych kwestii.

Metoda gospodarcza, a metoda zlecona

Pierwszą kwestią, którą musimy rozstrzygnąć jest to, czy decydujemy się na aranżacje metodą gospodarczą – własnymi siłami, przy ewentualnie minimalnej pomocy np. firmy świadczącej usługi minikoparką, czy powierzamy przygotowanie projektu oraz realizację ogrodu wyspecjalizowanej firmie. Obie metody mają swoje plusy oraz minusy, o których trzeba wiedzieć.

Metoda gospodarcza:

– teoretycznie jest tańsza,
– wymaga dobrej logistyki,
– wymaga zapoznania się z podstawowymi metodami pracy firm ogrodniczych,
– wymaga wiedzy na temat przygotowania gruntu, stosowania włóknin, doboru roślinności,
– wymaga czasu, cierpliwości, poświęcenia,
– wszystkie prace można odpowiednio rozłożyć w czasie,
– można dopasować rozwiązania do własnych, indywidualnych potrzeb.

Metoda zlecona:

– w teorii jest szybsza,
– musimy zapłacić firmie za projekt i wykonanie,
– otrzymujemy profesjonalne doradztwo, na każdym etapie,
– mamy pewność, że podłoże będzie dobrze przygotowane, a roślinność prawidłowo dobrana,
– nie musimy kupować narzędzi,
– pozwala na wykonanie bardziej zaawansowanych projektów.

Wybór projektu, określenie oczekiwań

Musimy zdecydować się na to, w jakim stylu aranżujemy ogród. Pamiętajmy, że powinien spełniać oczekiwania domowników, pasować do aranżacji domu. W ogrodzie każdy powinien czuć się komfortowo i mieć własną przestrzeń – np. mężczyźni miejsce do grillowania i oczko wodne, kobiety miejsce na wypoczynek czy ogródek kwiatowo-warzywny, dzieci przestrzeń do zabawy.

Odpowiedni projekt pozwoli nam określić, z jakimi kosztami przyjdzie nam się zmierzyć. Unikniemy również rozczarowania. Gotowe i darmowe projekty ogrodów znajdziemy w sieci, bądź w specjalistycznych czasopismach.

Dzieci i dorośli

Dorośli traktują przeważnie ogród, jako odskocznię od pracy. Trawnik, altana, oczko wodne, wygodne meble czy ogródek dają pozwalają na relaks, odstresowanie się, oderwanie się od obowiązków. Z kolei dla dzieci jest to przestrzeń, która pozwala na aktywne spędzanie wolnego czasu. W przydomowym ogrodzie warto więc mieć:

– miejsce na meble
– miejsce do grillowania,
– altanę lub miejsce na namiot ogrodowy,
– oczko wodne,
– ogródek z warzywami i kwiatami,
– piaskownicę,
– trampolinę, zjeżdżalnię,
– domek dla dzieci,
– drewniany plac zabaw.

Na podstawie powyższego zestawienia widać, jak ważne jest umiejętne rozplanowanie przestrzeni. Oczywiście nie musimy inwestować w kompleksowe wyposażenie. Ogród ma być funkcjonalny, ale nie powinien być zagracony.

Odpowiednie przygotowanie podłoża – sprawa podstawowa

Podstawową sprawą jest odpowiednie przygotowanie podłoża – zarówno pod ścieżki komunikacyjne, taras, altanę, namiot czy meble, jak również pod trawnik. Ważnym czynnikiem jest sprawdzenie poziomu działki oraz spadków. W razie konieczności trzeba dowozić ziemię, aby się podnieść lub usunąć warstwę ziemi, gdzie np. mamy do czynienia z pojawianiem się chwastów. Wymiana gruntu na lepsze zdecydowanie przełoży się na komfort użytkowania. Natomiast dzięki odpowiednim spadkom oraz odwodnieniu, woda nie będzie gromadzić się przy budynku. Nie będziemy również mieli kłopotów z chwastami.

Podczas kształtowania nawierzchni warto wykonać wszystkie instalacje, np. elektryczną. Rozprowadzenie przewodów pozwoli np. na rozmieszczenie oświetlenia, wykorzystanie lamp ogrodowych, zasilnie altany, fontanny wodnej. W Polsce coraz więcej mamy do czynienia z suszą, montaż systemu nawadniania, staje się więc powoli koniecznością. W Internecie jest pełno projektów, na których można się wzorować. Wszystkie prace instalacyjne zdecydowanie trzeba wykonać na początku.

Tanio czy drogo?

Aranżacja ogrodu, nie ważne jaką metodą dokonywana po prostu kosztuje. To samo dotyczy dobrej jakości wyposażenia – altany, mebli ogrodowych, grilla, basenu, zadaszenia. Zdecydowanie lepiej kupować mniej, ale stawiać na produkty, które po pierwsze są wykonane z wysokiej jakości materiałów, drewna, stali czy tworzyw sztucznych. Im lepsze wyposażenie zakupimy, tym będzie ono bardziej wygodne, posłuży nam przez kilka lat.  Ostatecznie więc – inwestując oszczędzamy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*