Jak w jeden weekend przygotować taras do odpoczynku?

Słońce za oknem, stale rosnąca temperatura, piękna pogoda, a także smak zbliżającego się lata. To wszystko sprawia, że coraz częściej myślimy o tym, aby relaksować się na dworze oraz właśnie tam spędzać czas. Problemem może okazać się brak odpowiedniego miejsca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie jednego weekendu, mając do dyspozycji materiał, takie miejsce przygotować. Jak zacząć i jakie prace będziemy musieli wykonać? Podpowiadamy.

Ogród to idealne miejsce na to, aby w pełni się relaksować, spożywać posiłki, spotykać się ze znajomymi, grillować, bawić się z dziećmi. Do tego, aby myśleć o komforcie potrzebne jest po pierwsze odpowiednie miejsce, po drugie odpowiednie wyposażenie. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby odpoczywać bez odpowiednich mebli, na nieprzygotowanym gruncie, grillować bez odpowiedniego grilla, cieszyć się pięknym letnim dniem bez parasola, altany, innej osłony, która zabezpieczy nas przed słońcem.

Wybór miejsca

Chcąc mieć odpowiednie miejsce, musimy przede wszystkim je wybrać. Większość z nas ma na działce takie miejsce, które jest nieużywane, a przy odpowiedniej organizacji można wykorzystać jego potencjał. Ważną kwestią jest więc odpowiednie przygotowanie planu. Co będzie nam potrzebne? Czysta kartka, metrówka, długopis, internet w telefonie oraz dobre chęci.

Określenie potrzeb

Aby przeprowadzić weekendową metamorfozę, wcale nie trzeba być projektantem, ani zawodowym budowlańcem. W Internecie jest cała masa gotowych projektów, które zawierają wizualizację, spis potrzebnych materiałów i narzędzi, orientacyjny kosztorys.

Ważne, aby określić, czego chcemy. Podłoże, zadaszenie, dekoracja, oświetlenie, roślinność, meble – o tym wszystkim zdecydowanie warto pomyśleć wcześniej, dokładnie wszystko rozrysować i rozplanować, a także wcześniej kupić.

Rozplanowanie pracy

To kluczowy element. Jeżeli zakres prac ma obejmować budowę małego tarasu, zdecydowanie warto skompletować wszystkie narzędzia. Wśród nich musimy przygotować:

– narzędzia do kopania i wyrównania terenu (szpadel, łopata, grabie, taczka),
– narzędzia ręczne (młotek tradycyjny i gumowy), piła do drewna, poziomica długa i krótka, miarka,
  ołówek, nóż, sznurek murarski),
– elektronarzędzia (wiertarka, wkrętarka, szlifierka kątowa),
– materiały niezbędne do wykonania tarasu (drewno, kostka brukowa, płyty betonowe, obrzeża),
– piach oraz cement,
– wodę,
– niezbędne farby i środki do malowania drewna,
– pozostałe materiały, które będą nam potrzebne do budowy tarasu, w zależności od tego, jaki
  materiał wybraliśmy.

Przygotowanie terenu

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tarasu wykonujemy, podłoże musi być wyrównane i ustabilizowane. Teren najlepiej przekopać i wyrównać, aby pozbyć się chwastów. Dalsze kroki zależą od tego, jaki taras wykonujemy.

Taras z drewna

Jeżeli montujemy taras na konstrukcji drewnianej, musi być ona w odpowiedni sposób zabezpieczona impregnatem do drewna i ułożona na konstrukcji z bloczków betonowych (fundamentowych). Drewno nie może mieć kontaktu z gruntem, gdyż może zapleśnieć. Konstrukcja tarasu musi być wykonana z odpowiedniej grubości kantówek, minimum 50 milimetrowych, aby zachowana była stabilność. Krzyżowa konstrukcja musi być połączona przy pomocy stalowych łączników i wkrętów do drewna.

Powierzchnię, według uznania możemy ułożyć z deski kompozytowej, deski tarasowej, płyty OSB. Oczywiście warto pamiętać i impregnacji.

Taras z kostki i płyt

Taki taras wymaga trochę innego przygotowania podłoża. Przede wszystkim chodzi o wybranie odpowiedniej ilości ziemi, wykonanie podsypki oraz zbrojenia. Zbrojenie jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu unikniemy przede wszystkim pękania podsypki oraz osiadania gruntu. Na zagęszczony grunt (piasek z cementem + zbrojenie) będziemy mogli układać kostkę lub płyty betonowe. Zewnętrzne krawędzie można wykonać z typowych obrzeży betonowych lub bardziej dekoracyjnych obrzeży palisadowych. Oferta producentów jest tu ogromna i bez problemu wybierzemy coś dla siebie.

Zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu jest ciekawym pomysłem i alternatywą dla parasoli, wszelkiego rodzaju markiz. Do Chcąc posiadać zadaszenie stałe, musimy wykonać konstrukcję drewnianą. Wyglądem może ona przypominać konstrukcję altany. Wykonuje się ją dokładnie tak samo – z drewna, łączników, wkrętów. W zależności od tego, czy chcemy mieć dostęp promieni słonecznych, możemy wybrać zadaszenie z poliwęglanu komorowego. Mocniejszym materiałem jest płyta OSB.

Dodatki, które nadają charakteru

Trudno wyobrazić sobie taras bez odpowiednich dodatków. Tu możemy przede wszystkim wymienić:

– odpowiednie oświetlenie sieciowe, boczne i górne,
– oświetlenie dekoracyjne, np. kule świetlne, żarówki dekoracyjne, lampy ogrodowe,
– dekoracyjne doniczki oraz roślinność,
– dywany,
– meble ogrodowe.

Oczywiście jeżeli decydujemy się na wykonania zadaszenia tarasu, grill musi być umieszczony poza nim. To znacząco przełoży się na komfort przygotowania potraw. Chodzi tu przede wszystkim o gryzący dym, który może wydobywać się z węgla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*