Ogrzewamy dom gazem. Dlaczego warto i jakie są zalety?

Budując dom musimy szczególną uwagę zwrócić na sposób ogrzewania. To właśnie on jest jednym z największych, jakie musimy ponieść, aby zapewnić sobie komfort życia. Dobrze dogrzany dom to idealne miejsce do życia. Ogrzewanie gazowe jest bardzo popularne, wydajne, ekonomiczne i ekologiczne. Pozwala również na to, aby w domu była zawsze odpowiednia temperatura.

Każdy, kto buduje dom doskonale wie, jak ważny jest wybór odpowiedniego sposobu ogrzewania. Jest on oczywiście uzależniony od tego, gdzie stoi budynek, od gazyfikacji, metrażu domu, sposobu izolacji, późniejszych rachunków.

Jeżeli mamy do czynienia z nowym domem, który jest dopiero na etapie projektowania, musimy zwrócić uwagę na to, co jest w projekcie. Bardzo często inwestorzy stawiają na tradycyjne ogrzewanie gazowe. Jest to skuteczna metoda ogrzewania, pod warunkiem odpowiedniego, poprawnego wykonania instalacji, izolacji, a także zakupu dedykowanego wyposażenia. Chodzi tu przede wszystkim o piec gazowy, który jest sercem instalacji, od którego w dużej mierze zależy to, jakie będą rachunki.

Wybór ogrzewania gazowego jest trafionym rozwiązaniem, trzeba zachować jednak odpowiednie standardy domu, które sprawią, że ceny za ogrzewanie nie będą dla nas zbyt dużym obciążeniem. Na co zwracać uwagę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na:

– wybór odpowiedniej stolarki okiennej oraz jej dobry montaż,
– dobór i montaż drzwi zewnętrznych,
– skuteczną wentylację,
– wykonanie ciągłej izolacji pionowej oraz poziomej,
– stosowanie dobrej jakości materiałów izolacyjnych.

Czysta kotłownia lub jej brak

Kotłownia, w której funkcjonuje piec gazowy znacząco różni się od tego, jak wyglądają kotłownie, w których funkcjonują piece na ekogroszek czy pellet. Różnica wynika nie tylko z wielkości pieca, ale przede wszystkim rodzaju paliwa, które jest wykorzystywane do zasilania.

Piece gazowe są dużo mniejsze i dużo bardziej kompaktowe niż kotły tradycyjne. Jeżeli chodzi o wyposażenie kotłowni, w której wykorzystany jest kocioł gazowy to należy zwrócić uwag przede wszystkim na jej czystość. Ściany oraz podłogi powinny być wyłożone płytkami, a ściany pomalowane plamoodporną farbą. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż specjalnego detektora gazu. W zależności od rodzaju domu, piec gazowy może być montowany w innych miejscach.

Brak konieczności magazynowania opału

Ogrzewanie gazem jest bardzo dobrym i praktycznym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie chcą posiadać typowej kotłowni oraz związanego z nim warunkiem magazynowania opału. Wykorzystanie pieca gazowego eliminuje tą konieczność. Jest to przede wszystkim brak konieczności przeznaczenia odpowiedniej ilości miejsca na opał, wnoszenia go, następnie zasypywania pieca, a w efekcie jego sprzątania. Zamiast tego mamy do czynienia z paliwem ekologicznym.

Ekologia

Nowe domy stają się coraz bardziej ekologiczne i dzięki temu możemy razem, wspólnie dbać o środowisko, z którego wszyscy wspólnie korzystamy. To niezwykle ważne, głównie dlatego, że nieekologiczne sposoby ogrzewania domów (węgiel, drewno) znacząco wpływają na to, jak złym powietrzem oddychamy. Przy ogrzewaniu gazowym nie wykorzystujemy tradycyjnego opału.

Brak konieczności sprzątania, prosta obsługa

Ogrzewając dom na pewno nie chcemy dodatkowo dokładać sobie pracy, która jest dość męcząca, zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z kotłowniami w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Konieczność wnoszenia opału, rąbania drewna, zasypywania kotła, a następnie wyjmowania popiołu, czyszczenia pieca jest dość męcząca i generuje duży bałagan. Musimy czyścić piec, czyścić kotłownię, wyrzucać popiół. Przy nowoczesnym ogrzewaniu gazowym nie ma takiej konieczności.

Jednocześnie ogrzewanie działa automatycznie. Nowe kotły gazowe można ustawiać zdalnie, z wykorzystaniem aplikacji na telefonie lub w tablecie. Czas potrzebny na to, aby w domu uzyskać odpowiednią temperaturę jest więc znacząco krótszy, niż ma to miejsce przy węglu.

Dodatkowo na grzejnikach możemy zamontować specjalne regulatory, dzięki temu w każdym pomieszczeniu będziemy mogli utrzymać odpowiednią temperaturę.

Możliwość grzania ciepłej wody

Podsumowując koszty rocznego użytkowania pieca gazowego możemy sobie łatwo policzyć, że przy dobrym ociepleniu domu i prawidłowej izolacji pieca rachunki będą niższe, niż to ma miejsce w przypadku ogrzewania na pellet czy ekogroszek, o węglu nie wspominając. Piec gazowy bez żadnego problemu podgrzeje również ciepłą wodę. W cenie gazu mamy więc ogrzewanie + ciepłą wodę użytkową. W przypadku innych źródeł ogrzewania musimy latem palić w piecu (tryb letni pieca), ewentualnie rozwiązaniem jest montaż term elektrycznych, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Podsumowując – ogrzewanie gazowe jest wygodne, w miarę tanie, łatwe w użytkowaniu. Odpowiednio zaprojektowana i wykonana instalacja zapewni wysoki komfort grzewczy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*