Tymczasowe ogrodzenie budowy. Dlaczego jest ważne?

Budowa domu to nie tyko realizacja własnego panu o komfortowej przestrzeni mieszkalnej, ale również obowiązki, które nakłada na nas prawo budowlane, a które zdecydowanie musi być przestrzegane, jeżeli nie chcemy mieć problemów z urzędnikami oraz karami finansowymi, które możne nałożyć Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Jedno z takich obostrzeń dotyczy ogrodzenia oraz oznakowania placu budowy.

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego zdecydowanie musimy liczyć się z tym, że czekają nas wizyty w urzędach oraz różnego rodzaju czynności administracyjne, przez które będziemy musieli przebrnąć, żeby otrzymać chociażby pozwolenie na budowę. Podstawowym wyznacznikiem jest tu prawo budowlane, a także miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, do którego wytycznych musimy się po prostu stosować.

Coraz więcej osób zdecydowanie zdaje sobie sprawę z faktu, jak niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio przygotować teren pod budowę. Ogrodzenie zaliczane jest do podstawowych spraw, które trzeba niejako „załatwić” w pierwszej kolejności. Dlaczego jest to takie ważne? Każdy musi wiedzieć, że dany teren jest terenem budowy, osoby postronne również nie powinny mieć możliwości, aby na teren budowy wejść.

Ogrodzenie budowlane, a prawo budowlane

Tak, jak zostało to wspomniane wcześniej, inwestor musi liczyć się z koniecznością wykonania ogrodzenia tymczasowego terenu budowy. Wynika to wprost z przepisów prawa budowlanego, mowa tu wprost o odpowiednim zabezpieczeniu terenu budowy. Wczytując się w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 możemy się dowiedzieć, że:

9. 1. Teren budowy lub robót należy ogrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.

2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.

10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5m.

Jakie warunki powinno spełniać ogrodzenie budowlane tymczasowe?

Mało kto zaczyna budowę domu od wykonania stałego, docelowego ogrodzenia. Z reguły większość inwestorów deklaruje najpierw wykonanie ogrodzenia tymczasowego, które właśnie przede wszystkim ma służyć zabezpieczeniu budowy. Ogrodzenie docelowe z reguły wykonuje się na końcu bądź w trakcie prac budowlanych, gdy osiągniemy stand surowy zamknięty. Jakie powinno być odpowiednie ogrodzenie tymczasowe?

Pierwszą i podstawową cechą jest oczywiście solidność takiej konstrukcji. Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonujemy ogrodzenie, podstawa powinna być odporna na przewracanie się pod wpływem własnego ciężaru, podmuchów wiatru, a także działania człowieka (np. aktyw wandalizmu). Kluczowe jest więc odpowiednie osadzenie słupków. Najlepszym wyjściem jest ich wbetonowanie w ziemię lub głębokie wkopanie. Siatka lub inny materiał, np. drewno powinno być przymocowane do słupków w taki sposób, aby całość była trwała i odporna na upływ czasu.

Trzecią cechą jest oczywiście antykorozyjność (w przypadku ogrodzeń stalowych), a także odporność na butwienie (w przypadku ogrodzeń drewnianych i drewnopodobnych).

Prosty montaż, klucz do sukcesu

Warto przed wyborem odpowiedniego ogrodzenia dokładnie zapoznać się z tym, z jakim terenem oraz kształtem działki mamy do czynienia. W przypadku bardzo dużych działek, o nieregularnym kształcie najlepszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest montaż typowej, powlekanej bądź ocynkowanej siatki ogrodzeniowej, bądź siatki leśnej. Słupki mogą być stalowe lub drewniane, w zależności od naszych możliwości. Często spotykanym rozwiązaniem jest również wykonanie ogrodzenia typu „ranczo”, w całości z drewna.

Liczy się to, aby ogrodzenie było skuteczne, ale również proste w montażu oraz jak najmniej czasochłonne. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, nie będziemy musieli stosować droższych rozwiązań, a zaoszczędzony czas będziemy mogli przeznaczyć na realizację innych zadań.

Odrębną grupą ogrodzeń są oczywiście budowlane ogrodzenia tymczasowe, które można wynająć. To rozwiązanie systemowe, więc mamy do siebie dopasowane wszystkie elementy. Przekłada się to na szybki i prosty montaż, stabilność konstrukcji.

Brama i furtka

Montując ogrodzenie tymczasowe zdecydowanie warto pamiętać o tym, aby wykonać odpowiednią bramę wjazdową, która umożliwi wjazd na budowę nie tylko autom osobowym, ale również dostawczym i specjalistycznym, jak betoniarka czy dźwig. Konieczne jest również posiadanie tymczasowej furtki. Tego rodzaju konstrukcje można wykonać z drewna i wykończyć siatką. Warto zainwestować w porządne zawiasy, podpórki, a także zamknięcia.

Dysponowanie odpowiednim ogrodzeniem budowy jest konieczne, ale warto sobie również uświadomić, jak ważny jest brak wstępu na plac budowy dla osób postronnych. W ten sposób możemy uniknąć wypadku, a tym samym odpowiedzialności karnej, procesu o odszkodowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*