Finansowanie budowy domu. Rozważamy kredyt hipoteczny.

Mimo trudności związanych z pandemią korona wirusa, rynek bankowy nie zaprzestał udzielania kredytów hipotecznych na budowę domów. Coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie rozwiązanie, z uwagi na rosnące koszty usług oraz materiałów budowlanych. Kredyt hipoteczny w bardzo dużej ilości przypadków jest jedynym skutecznym sposobem finansowania budowy. O czym warto pamiętać, gdy chcemy go zaciągnąć.

Większość Polaków marzy między innymi o tym, aby posiadać własny dom. Dlaczego? Przede wszystkim jest to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie odpowiedniego standardu życia oraz możliwość stworzenia odpowiednich warunków socjalnych dla większej rodziny. Dom to również miejsce, gdzie swoje miejsce znajdą osoby starsze, rodzice, którymi musimy się opiekować.

Chcąc rozpocząć budowę domu musimy posiadać przede wszystkim dwie składowe: działkę oraz projekt. Dzięki tym dwóm elementom będziemy mogli mniej więcej oszacować koszt budowy oraz określić rodzaj kredytu, który będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Do budowy domu najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kredyt hipoteczny.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, ogółem zobowiązań wobec banku, zabezpieczonym hipoteką, służącym budowie domu jednorodzinnego.

W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego czy pożyczki hipotecznej, kredyt hipoteczny nie może być spożytkowany na inne cele, np. zakup działki rekreacyjnej, samochodu, potrzeby bieżące.

Kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem o zupełni innej konstrukcji, wysokości, okresie kredytowania, warunkach spłaty, a także procedurze ubiegania się.

Kiedy starać się o kredyt?

Przede wszystkim, chcąc starać się o kredyt hipoteczny, warto określić własne oczekiwania co do wielkości domu, standardów wyposażenia oraz środków własnych, które trzeba wnieść, aby w ogóle móc ubiegać się o kredyt. Dodatkowo powinniśmy dokładnie określić, jaką część prac będziemy wykonywać samemu, a jaką zlecimy specjalistycznym firmom budowlanym. Warto również mniej więcej wiedzieć, ile będzie kosztować nas wykończenie domu, do takiego stanu, aby można było się wprowadzić oraz komfortowo mieszkać.

Taka wiedza pozwoli nam jak najdokładniej oszacować kwotę, jaka będzie nam potrzebna do tego, aby normlanie mieszkać.

Ustalenie możliwości, przygotowanie do kredytu

Jedną z najważniejszych, często niedocenianych spraw jest odpowiednie przygotowanie się do kredytu hipotecznego. Aby taki kredyt dostać, warto uświadomić sobie, jak skomplikowany jest proces weryfikacji klienta przez banki. Jak sprawić, aby uniknąć nieporozumień i nie być negatywnie zaskoczonym decyzją kredytową?

Pierwsza kwestia dotyczy uporządkowania własnych finansów. W miarę możliwości powinniśmy postarać się zarabiać jak najwięcej, a także jak najbardziej ograniczyć koszty. Im więcej będziemy zarabiać, tym większą będziemy mieli zdolność kredytową, a to sprawa absolutnie kluczowa.

Druga kwestia dotyczy uporządkowania wszystkich kart kredytowych, kredytów, pożyczek oraz innych zobowiązań, które mamy aktualnie. Każde takie zobowiązanie, obciąża nasze finanse i zmniejsza zdolność. Przed złożeniem wniosku o kredyt, warto spłacić wszystkie inne zobowiązania oraz zamknąć karty kredytowe. Jeżeli zdarza nam się płacić ratę nieterminowo, warto odstąpić od takich praktyk.

Doradca a samodzielny proces kredytowania

Oferta banków jest bardzo różnorodna w tym zakresie, często między jednym, a drugim kredytem hipotecznym jest z pozoru niewielka różnica w warunkach umowy, która jednak ma ogromne znaczenie w praktyce. Dlatego przy wyborze takiego produktu finansowego zdecydowanie nie jest wskazany pośpiech.

Starając się o kredyt hipoteczny mamy dwie drogi: wybór doradcy kredytowego, a także samodzielne wnioskowanie do kilku banków.

Współpraca z doradcą kredytowym (dobrym i doświadczonym, np. z polecenia) jest optymalnym oraz bezpiecznym rozwiązaniem i przede wszystkim nie naraża nas na wybór produktu, na który nas nie stać oraz którego po prostu nie rozumiemy.

Doświadczony doradca:

– uświadomi nas, z jakim ryzykiem wiąże się kredyt hipoteczny,
– podpowie, jak zorganizować finanse, aby spełnić oczekiwania banku,
– określi naszą zdolność kredytową,
– podpowie, jaki dokładnie jest proces kredytowy,
– dobierze odpowiednią ofertę, przedstawi ofertę z kilku banków,
– pomoże dobrać również produkty dodatkowe, jak ubezpieczenie czy kredyt na wykończenie.

Drugim sposobem na to, aby wnioskować o kredyt hipoteczny jest samodzielne poszukiwanie najlepszych ofert. Z reguły kwestia prezentuje się w taki sposób, że udajmy się do banku, w którym już mamy konto oraz w którym pracodawca wpłaca wynagrodzenie. Należy jednak sprawdzić ofertę kilku najpopularniejszych banków, złożyć wnioski do 2-4. Zdecydowanie może się bowiem okazać, że bank, w którym mamy podstawowe konto oraz inne produkty, wcale nie będzie dla nas najwygodniejszym rozwiązaniem.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*