Dom wielopokoleniowy. Czym się charakteryzuje?

Domy wielopokoleniowe to takie domy, w których mieszkają co najmniej dwa, a często trzy pokolenia osób. Wymaga odpowiedniego zaprojektowania, aby każdy z domowników czuł się komfortowo i bezpiecznie. Wybór najlepszego projektu sprawi, że dom będzie nie tylko łatwiejszy w budowie, ale również tańszy w utrzymaniu. Czym taki dom powinien się charakteryzować?

Bardzo dużo osób, które szukają dla siebie odpowiednich rozwiązań projektowych, decyduje się na to, aby spróbować wybudować dom wielopokoleniowy. Tego rodzaju domy, były niegdyś ogromnie popularne i doskonale wpisywały się w polską tradycję, w której to dzieci oraz wnukowie opiekowali się dziadkami.

Obecnie na takie rozwiązanie decydują się między innymi osoby, które mają liczną rodzinę, potrafią bezpiecznie i komfortowo żyć w większym gronie, nie przeszkadzają im obowiązki związane z opieką nad osobami starszymi. Domy wielopokoleniowe to idealne rozwiązanie dla osób, dla których tradycja rodzinna ma duże znaczenie. Czym powinien charakteryzować się taki dom? Warto zwracać uwagę na kilka podstawowych szczegółów.

Odpowiedni metraż

Myśląc o budowie domu wielorodzinnego, trzeba nastawić się na budowę domu, który będzie miał większą powierzchnię, w okolicach przynajmniej 150 metrów kwadratowych samej powierzchni mieszkalnej, a optymalnie 200 metrów. Taka powierzchnia sprawi, że projektant będzie miał możliwość zaprojektowania wnętrz w taki sposób, aby każdy z domowników miał swój pokój, każde pokolenie miało swoją strefę użytkową oraz strefę intymną, w którym będzie występować oczywiście przestrzeń wspólna.

W takim domu, nikt nikomu nie będzie przeszkadzał, każdy będzie miał możliwość relaksu, odpoczynku, pracy, nauki, zabawy, spotkania się ze znajomymi. Dzieci bez problemu będą mogły realizować swoje pomysły, a seniorzy cieszyć się spokojem oraz ciszą.

Odpowiednio zaprojektowane strefy

To właśnie one są kluczowe z punktu normalnego, codziennego użytkowania takiego domu. Jeżeli w domu są trzy pokolenia domowników (dzieci, rodzice, seniorzy), to zdecydowanie jest takie rozplanowanie pomieszczeń, aby w miarę możliwości np. dzieci nie powodowały zbyt dużego hałasu u osób najstarszych (które często wymagają spokoju i ciszy). Warto zwrócić uwagę na to, aby na dole znajdowały się pomieszczenia, które można określić, jak o strefa wspólna (salon, kuchnia, jadalnia, pomieszczenia gospodarcze, spiżarka, toaleta), a na górnych piętrach pomieszczenia mieszkalne. Dobrym rozwiązaniem jest to, aby na każdym piętrze zaprojektować pomieszczenie wc wraz z łazienką. Dzięki temu każde pokolenie zdecydowanie będzie miało strefę intymną i nie będzie sobie wchodzić w grę. Często również w tego rodzaju budynkach można zaobserwować trend, który polega na projektowaniu oddzielnych kuchni czy nawet salonów.

Aranżacja wnętrza

Dom wielopokoleniowy oczywiście może być urządzony klasycznie bądź nowocześnie, jednak pod uwagę trzeba brać zdecydowanie rozwiązania, które będą pasować wszystkim domownikom. Młodzi ludzie mogą być zakochani w bardziej odważnych kolorach, nowoczesnym oświetleniu, dekoracjach z kamienia, betonie architektonicznym. Starsze pokolenie, z racji swojego wieku może bardziej chcieć aranżacji wnętrz w kolorach bardziej klasycznych, z dużym wykorzystaniem drewna.

Pogodzenie takich wymagań na małej powierzchni może okazać się niewykonalne, dlatego tym bardziej na znaczeniu nabiera podzielenie domu na strefy. Wtedy nie będzie problemu z aranżacją, będzie można w każdej strefie wykorzystać dedykowane rozwiązania.

Niemniej jednak podczas aranżacji zdecydowanie warto wybierać materiały budowlane i wykończeniowe, a także oświetlenie, meble, pozostałe wyposażenie, które będą trwałe i dadzą po prostu odpowiedni efekt – na lata.

Smart Home

Warto, aby dom wielopokoleniowy był domem, który można określić mianem smart home – inteligentny dom. Tego rodzaju rozwiązanie jest niezwykle popularne i pozwala nie tylko oszczędzać czas, ale również pieniądze. Sprawia, że użytkowanie domu jest o wiele bardziej komfortowe i łatwiejsze. Dzięki systemowi SH będziemy mogli dzięki specjalnej aplikacji, a więc przy pomocy komputera, telefonu bądź tabletu sterować wszystkimi instalacjami (ogrzewanie, klimatyzacja, oświetlenie, telewizja, system kina domowego, stereo), a także roletami czy poszczególnymi urządzeniami, jak telewizor, pralka.

Dysponowanie tego rodzaju rozwiązaniami sprawi, że bez problemu będziemy mogli nadzorować wszystko to, co dzieje się w domu, a także kontrolować chociażby temperaturę, która o każdej porze roku ma ogromne znaczenie. W sezonie grzewczym będziemy panować nad piecem gazowym, trzymać rachunki w ryzach, latem będziemy mogli bez żadnego problemu sterować klimatyzacją i zapewnić sobie i innym normalne warunki do życia.

Dom wielopokoleniowy wymaga stosowania przemyślanych rozwiązań. Nie jest tani w projektowaniu ani tani w budowie – trzeba o tym wiedzieć. Niemniej jednak dobrze wykonany, będzie prawdziwą oazą spokoju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*