Dom czy mieszkanie. Co lepsze dla rodziny 2+2?

Trudno wyobrazić sobie rodzinę z dwójką dzieci, bez odpowiedniej przestrzeni mieszkalnej. Na szczęście zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny zdecydowanie oferują rozwiązania, które pozwolą na wybór odpowiedniego domu lub mieszkania. Na co się zdecydować, gdy mamy dwójkę dzieci, a w perspektywie powiększenie rodziny? Przeglądamy najpopularniejsze rozwiązania.

Posiadanie domu jednorodzinnego wraz z ogrodem, segmentu, większego mieszkania, zdecydowanie sprzyja temu, że nasz komfort życia wzrasta. Dysponowanie odpowiednią przestrzenią pozwala na to, aby w funkcjonalny sposób przechowywać wszystkie potrzebne i mniej potrzebne rzeczy, jak również zapewnić każdemu członkowi rodziny miejsce do odpoczynku, nauki, zabawy, relaksu, spotkań z przyjaciółmi.

Rodziny, które posiadają dwójkę lub więcej dzieci, na pewnym etapie swojego życia muszą podjąć decyzję dotyczącą warunków lokalowych. Im wcześniej, tym zdecydowanie lepiej. Dlaczego? Budowa domu jednorodzinnego, zakup gotowego domu np. w stanie surowym zamkniętym, zakup segmentu czy większego mieszkania nie odbywa się z dnia na dzień, wymaga czasu, inwestycji finansowych. W co warto zainwestować?

Jest to oczywiście sprawa indywidualna, która może zależeć między innymi od:

– standardu życia, który mamy oraz standardu życia, który chcemy osiągnąć,
– ilości domowników,
– rodzaju pracy, którą wykonujemy,
– posiadanych oszczędności,
– zdolności kredytowej,
– własnej organizacji oraz wytrwałości.

Co oznacza odpowiednia przestrzeń do życia?

Najłatwiej zdefiniować taką przestrzeń, jaką tą, która będzie odpowiadać każdemu domownikowi. Warto pamiętać o tym, że każdy członek rodziny powinien mieć własną przestrzeń – rodzice – salon oraz odpowiednią sypialnię, dzieci – własne pokoje. Do tego oczywiście strefa wspólna, gdzie razem spędza się czas. Wszystko to sprawia, że trudno wyobrazić sobie mieszkanie z dwójką dzieci w typowym mieszkaniu w bloku, gdzie do dyspozycji są 2 pokoje z kuchnią i łazienką.

Budowa domu

Nie da się ukryć, że własny dom to spełnienie marzeń oraz najbardziej odpowiednia przestrzeń do życia, zwłaszcza wtedy, gdy budowa realizowana jest według indywidualnego projektu. Myśląc o budowie domu jednorodzinnego zdecydowanie możemy, już na początku rozplanować wszystko to, co jest konieczne do osiągnięcia maksymalnego komfortu życia.

Szczególnie pod uwagę należy tu brać:

– metraż domu,
– ilość pomieszczeń użytkowych oraz mieszkalnych,
– rozkład pomieszczeń,
– ustawienie budynku względem słońca (w ciągu dnia najwięcej słońca w pomieszczeniach
  mieszkalnych),
– sposób ogrzewania (maksymalnie ekologiczny oraz bezobsługowy),
– ogród, który można w odpowiedni sposób zaaranżować,
– ogrodzenie, które w maksymalny sposób zabezpieczy dom przez wejściem osób nieodpowiednich.

Podstawową kwestią przy budowie domu jest wykonanie dla każdego dziecka pokoju. To właśnie własny pokój pozwala na uzyskanie komfortu rozwoju naszej pociechy, jest szansą na naukę samodzielności, organizacji. Jednocześnie zapewnia prywatność, która z roku na rok będzie w życiu dzieci odgrywać coraz większą rolę.

Segment

Drugim rozwiązaniem jest oczywiście segment. To bardzo popularna metoda na to, aby szybko oraz często dużo taniej posiadać dom. Zaletą segmentu jest to, że możemy wybrać taki, który jest maksymalnie najlepszym rozwiązaniem, z punktu widzenia lokalizacji oraz otoczenia. Warto zwracać uwagę na obecność szkół i przedszkoli, szpitala, przychodni, sklepów, terenów zielonych.

Inne zalety segmentu to:

– brak budowy w typowym tego słowa znaczeniu,
– dużo mniejsze koszty (oczywiście w zależności od standardu, lokalizacji itd.),
– dużo mniejsze formalności administracyjne i notarialne,
– brak konieczności zatrudniania ekipy budowlanej,
– otrzymanie obiektu w standardzie deweloperskim lub pod klucz.

Oczywiście również warto zwracać uwagę na takie aspekty, jak metraż, rozkład pomieszczeń, obecność balkonu lub tarasu, a także ogrodu, który jest maksymalnie komfortową strefą relaksacyjną.

Większe mieszkanie

Trzecia opcja to oczywiście mieszkania. Zarówno na rynku wtórnym, jak również na rynku pierwotnym bez problemu znajdziemy nieruchomości, które będą z powodzeniem odpowiadać zapotrzebowaniom rodziny 2+2. Z oczywistych względów nie będziemy mogli szukać typowego mieszkania w bloku, dużo lepszym rozwiązaniem będzie apartamentowiec lub mieszkanie dwupoziomowe. Jeżeli chcemy trzymać się założenia, że każde dziecko będzie miało swój pokój, a co za tym idzie prywatność i komfort nauki, zabawy, zdecydowanie warto szukać mieszkań o metrażu powyżej 70 metrów kwadratowych. Przy dwójce dzieci koniecznością staje się rozdzielenie łazienki od pomieszczenia wc, posiadanie garderoby, jadalni.

Zalety posiadania mieszkania to:

– niższe koszty związane z utrzymaniem,
– często mniejszy podatek od nieruchomości,
– brak konieczności wykonywania napraw poszycia dachowego, ogrodzenia, elewacji,
– niższe koszty utrzymania,
– większa wygodna, np. związana z ogrzewaniem, brakiem kotłowni,
– łatwiejsze utrzymanie porządku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*