Dlaczego wybór odpowiedniego dekarza ma wpływ na jakość dachu?

Montaż pokrycia dachowego jest niezwykle ważny z punktu widzenia użytkowania całego domu. Pokrycie dachowe musi być dobrane w sposób prawidłowy, zgodnie ze sztuką. Wtedy możliwe będzie prawidłowe odprowadzanie wody do systemu orynnowania. Od tego, jakie pokrycie wybierzemy, zależy również to, jaka będzie estetyka obiektu. Fachowy dekarz jest specjalistą, z którym zdecydowanie powinniśmy podjąć współpracę.

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynków. Bez dwóch zdań taki, który odpowiada za to, że mieszkamy i użytkujemy wszystkie pomieszczenia bez obaw o zalanie. Wykonanie konstrukcji dachu z odpowiednich materiałów, a także wybór prawidłowego pokrycia dachowego oraz systemu orynnowania sprawią, że dach przez wiele lat nie będzie wymagał żadnej interwencji, poza oczywiście standardowym przeglądami.
Wykonywaniem dachu zajmuje się dwóch specjalistów. Pierwszym z nim jest cieśla, który zajmuje się wykonaniem drewnianej konstrukcji, a także dekarz, którego zadaniem jest wykonanie paroizolacji, pokrycia dachowego, obróbka kominów, montaż orynnowania. W obu przypadkach powinny być to osoby, które dysponują niezbędnym doświadczeniem, narzędziami i wiedzą.

Dach zgodny z projektem

Dach domu (kompleksowo), absolutnie musi być zgodny z projektem. To niezwykle ważne, gdyż gwarantuje bezpieczeństwo domowników i brak możliwości zawalenia się oraz przechylenia całej konstrukcji. Trzymanie się projektu daje również pewność, że dach wytrzyma np. napór śniegu.

Budując dach cieśla musi wiedzieć, jakie przekroje drewna zastosować oraz jaki będzie rodzaj pokrycia dachowego. Inny ciężar ma bowiem dachówka ceramiczna lub betonowa, a inny blachodachówka, która przeważnie mieści się na jednej palecie. Również dekarz musi mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna i nie będzie wymagała wzmocnienia.

Dokładność wykonania pokrycia dachowego

W zależności od rodzaju konstrukcji dachu i specyfiki obiektu, mamy do wyboru wiele materiałów pokryciowych. Wśród nich można wymienić papę termozgrzewalną, dachówkę betonową czy ceramiczną, blachodachówki.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj pokrycia wybieramy, montaż powinien być przeprowadzony zgodnie ze standardami budowlanymi, z wykorzystaniem dedykowanych materiałów i narzędzi. Należy pamiętać o wykonaniu paroizolacji, obróbek blacharskich, obróbek kominów, a także montażu orynnowania). To wszystko sprawi, że dach nie będzie przeciekał, a woda będzie sprawnie odprowadzana z budynku.

Dokładny dekarz jest więc na wagę złota, gdyż profesjonalnie położy pokrycie, nie zmarnuje materiału, wykorzysta jego potencjał.

Jak szukać dekarza?

Przede wszystkim firmy dekarskiej należy szukać z wyprzedzeniem. Dobre i doświadczone firmy mają zaplanowane realizacje na wiele tygodni, albo i miesięcy. Chcąc wykonać dach na wiosnę lub latem, szukanie firmy warto zacząć nawet rok wcześniej. Najlepszym wyjściem jest dekarz z polecenia, który dla kogoś z naszych znajomych wykonywał pokrycie dachowe. Dużą popularnością cieszą się oczywiście media społecznościowe i grupy budowlano-remontowe (na przykład na portalu Facebook). Tam możemy również skorzystać z opinii innych użytkowników.

Czym się kierować wybierając firmę dekarską?

Najważniejsze jest doświadczenie. To ono daje gwarancję, że dekarz sprawnie wykona swoje zadanie i również pomoże nam dobrać najlepszy jakościowo materiał. To niezwykle ważne, gdyż między danymi materiałami (papą, dachówką, blachodachówką), często występują dość znaczące różnice, które mają wpływ na montaż, odporność na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Na co jeszcze trzeba zwracać uwagę? Poniższa lista sporo wyjaśni:

– legalność działania firmy,
– zatrudnianie legalnych pracowników,
– posiadanie dyplomu mistrzowskiego, ukończonych szkoleń,
– posiadanie ubezpieczenia firmy (OC),
– chęć do podpisania umowy na wykonanie usługi,
– przejrzystość rozliczenia się z zakupionych materiałów,
– dysponowanie odpowiednimi narzędziami,
– umiejętność maksymalnego wykorzystania materiałów,
– dokładność pracy.

Jedną z najważniejszych kwestii jest podpisanie umowy, która jest dokumentem określającym rolę i odpowiedzialność inwestora i wykonawcy, zakres prac, rodzaj stosowanych materiałów, termin i cenę. Umowa zabezpiecza obie strony przed nieuczciwością, pozwala na drodze sądowej dochodzić własnych praw.

Kultura pracy

Dobrą firmę dekarską można również poznać po tym, że chwali się swoimi realizacjami. Te można obejrzeć na przykład na profilach na portalu Facebook lub na stronach internetowych. Warto również porozmawiać z osobami, które miały do czynienia z daną firmą i poprosić o opinię. O jakości pracy będziemy mogli się przekonać już na początku, gdy zobaczymy, jakim sprzętem firma dysponuje, jak przywozi, składuje i transportuje materiał, w jaki sposób wykonuje wszelkiego rodzaju obróbki i przeprowadza montaż.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*