Dlaczego domy z poddaszem użytkowym cieszą się dużą popularnością?

Wybierając projekt domu musimy zwracać uwagę na wiele spraw, począwszy od metrażu, poprzez rozkład pomieszczeń, sposobie ogrzewania, na możliwościach aranżacji kończąc. Domy z poddaszem użytkowym cieszą się popularnością, zarówno wśród młodszych inwestorów, jak również tych bardziej doświadczonych. Wybór takiego właśnie projektu sprawi, że będziemy mogli otrzymać przestrzeń, która będzie w pełni funkcjonalna.

Coraz więcej osób myśli o tym, aby zbudować własny dom. Nic w tym dziwnego, własny dom to doskonała przestrzeń do mieszkania, pracy, odpoczynku, relaksu, spędzania czasu w gronie rodziny lub znajomych. Posiadanie domu, nawet najmniejszego, a przede wszystkim dopasowanego do naszych potrzeb to zapewnienie sobie szansy dla normalne życie.

Internet pełny jest miejsc, w których możemy przejrzeć projekty domów. Jest ich naprawdę wiele, od małych i kompaktowych domów typu „kostka”, domów z poddaszem użytkowym, domów wielopokoleniowych, skończywszy na bardziej luksusowych willach. Różnorodność sprawi, że bez problemu będziemy mogli wybrać to, co nas najbardziej interesuje.

Domy z poddaszem użytkowym to świetne rozwiązanie, kompromis między jakością, a ceną, między wielkością, czasem budowy i stopniem jej skomplikowania, a wygodą. To również kompromis między dwoma typami obiektów: parterowymi czy dwukondygnacyjnymi.

Kluczowy wybór odpowiedniego projektów

Jak zawsze – bardzo dużo zależy od tego, z jakim projektem mamy do czynienia. Jest ich całe mnóstwo, wybór tego najlepszego powinien być przede wszystkim przemyślany. To najważniejsze. Musimy brać pod uwagę wiele istotnych aspektów, wśród których dwa wydają się szczególnie ważne. Po pierwsze trzeba spojrzeć, co jest zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w warunkach zabudowy. Będziemy wtedy pewni, że będziemy mogli bez żadnych przeszkód wybudować taki dom, jaki chcemy. Kolejna kwestia to uwarunkowania działki i terenu, trzecia – własne potrzeby (metraż, rozkład pomieszczeń, ilość pomieszczeń, możliwości aranżacji).

Oszczędność miejsca na różnych polach

Jedną z najważniejszych zalet domów z poddaszem użytkowym jest to, że generują one bardzo dużo oszczędności, na różnych polach – przede wszystkim na działce. Dom z poddaszem możemy więc spokojnie budować nawet na mniejszej działce. Osiągniemy odpowiedni metraż, nie zajmując zbyt dużo działki. Pozostały teren będziemy mogli wykorzystać według własnych potrzeb, przede wszystkim na ogród. Dom z poddaszem użytkowym fizycznie nie zajmuje tak dużo miejsca niż dom parterowy.

Kolejną kwestią jest oszczędność finansowa i materiałowa. Dom z poddaszem użytkowym jest tańszy w budowie, gdyż nie wydamy tak dużej ilości pieniędzy na fundamenty, ściany zewnętrzne, ściany nośne. Nie bez znaczenia jest również oszczędność na konstrukcji i pokryciu dachu. Całościowo takie oszczędności mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Mniejsza konstrukcja sprawi, że również mniej będziemy musieli zainwestować w ogrzewanie i izolację.

Możliwości aranżacyjne

Tego rodzaju konstrukcja to przede wszystkim możliwość bardzo praktycznej aranżacji każdego pomieszczenia. Dom można podzielić na dwie części. Dolna część może zawierać pomieszczenia typowo użytkowe, a więc takie, jak:

– kuchnia,
– spiżarnia,
– łazienka oraz pomieszczenie wc,
– garaż (o ile jest w bryle domu),
– kotłownia (w przypadku tradycyjnego ogrzewania),
– salon,
– biuro – gabinet,
– pomieszczenia rozrywkowe,
– innego rodzaju pomieszczenia techniczne.

Górna część domu może być zaprojektowana w taki sposób, aby stworzyć pomieszczenia mieszkalne. Na tej kondygnacji powinny się znaleźć takie pomieszczenia, jak:

– sypialnia rodziców,
– pokoje dzieci,
– pokoje gościnne,
– druga łazienka,
– garderoba.

Taki podział zdecydowanie sprawi, że wnętrza będą w pełni praktyczne. Osoby, które aktualnie funkcjonują na dole, nie będą przeszkadzać tym, które funkcjonują na górze, i odwrotnie. Tym sposobem możemy aranżować wnętrza dokładnie według własnych potrzeb. Funkcjonowanie obok siebie wszystkich pomieszczeń mieszkalnych oraz użytkowych sprawi, że aranżacja będzie mogła być podzielona na odpowiednie etapy. Unikniemy wtedy problemów logistycznych, z zamawianiem materiałów, będziemy mogli bez problemów korzystać z usług specjalistów, którzy też będą mieli swobodę pracy.

Estetyka konstrukcji

Dom również musi wyglądać estetycznie z zewnątrz. Pierwsza zaleta dotyczy braku masywności oraz przytłaczania konstrukcją. Konstrukcja domu z poddaszem użytkowym jest delikatniejsza, lekka, zgrabna, taka, która nie powoduje zbyt dużego zaciemniania działki. Skos dachu jest także plusem, gdyż pozwala na zwiększenie atrakcyjności całego obiektu.

Szeroka dostępność materiałów elewacyjnych, pokryć dachowych, kolorystyki stolarki, oświetlenia zewnętrznego sprawia, że mamy bardzo dużą możliwość tego, aby stworzyć indywidualną, zewnętrzną aranżację.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*