Wszystko, co musisz wiedzieć o schodach drewnianych

Schody drewniane to niewątpliwie bardzo charakterystyczny element wystroju każdego wnętrza: domu, biura, mieszkania, lokalu usługowego. Dobrze zaprojektowane i odpowiednio wykonane będą nie tylko doskonałym ciągiem komunikacji, ale również wspaniałą dekoracją. Przed wyborem dedykowanego rozwiązania zdecydowanie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat tego typu schodów.

Schody to niewątpliwie jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych we wnętrzach. W zależności od rodzaju konstrukcji, sposobu montażu, rodzaju wykończenia schody mogą być montowane w domach (zarówno jako element klatki), jak również np. w salonie, a także w mieszkaniach (w przypadku lokali dwupoziomowych). Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki element znaleźć również chociażby w lokalach usługowych. Schody drewniane, głównie ze względu na rodzaj zastosowanego materiału są rozwiązaniem ponadczasowym, pięknym, ale niestety również kosztownym. Chcąc posiadać we wnętrzu schody drewniane warto wiedzieć, z czego się składają, jakie są ich rodzaje, który rodzaj drewna jest najlepszy do wykończenia. Warto również wiedzieć, jak tego typu schody montować.

Schody drewniane, czyli …. ?

Schody drewniane to połączone ze sobą elementy, które tworzą jeden, spójny ciąg komunikacyjny. Rozkładając wszystko na czynniki pierwsze możemy wymienić przede wszystkim takie elementy, jak:

bieg, czyli pochylona część schodów, po której się poruszamy, składa się z pojedynczych,
 połączonych ze sobą stopni,

stopień, stopnica – jest to element, na którym stawiamy stopę podczas chodzenia,

podniebienie – jest to spodnia część biegu,

– podstopnica – takim mianem określamy pionową część stopnia,

– podest – specjalna płyta umieszczona na piętrze, która umożliwia zmianę kierunki biegu,

– spocznik – płyta umieszczona na półpiętrze (ma taką samą funkcję, jak podest),

 – policzek – boczna strona biegu.

Dodatkowo w przypadku np. schodów kręconych czy ażurowych można wymienić główny element konstrukcyjny, np. w postaci specjalnej rury (słupa).

Jakie drewno na schody?

Im bardziej szlachetne drewno, tym schody będą bardziej eleganckie i trwałe (osobną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie drewna przed czynnikami i użytkowaniem – np. twardym lakierem). Do wykonania schodów można wykorzystać: drewno egzotyczne, klon, buk, brzozę, dąb, jesion, wiśnię, orzech, sosnę.

Rodzaje schodów

Możemy mieć do czynienia ze schodami w 100% wykonanymi z drewna lub łączonymi ze stalą. Na zamówienie można wykonać stopnie, które montowane są na konstrukcję betonową. W zależności od potrzeby możemy mieć do czynienia ze schodami prostymi, drabiniastymi, ażurowymi, kręconymi, policzkowymi. Osobną kategorią są gotowe schody, np. składane. W zależności od tego, z jakimi schodami mamy do czynienia (oraz z jakim obiektem) wybieramy dedykowany sposób montażu. Tu można wymienić chociażby schody na konstrukcji stalowej, drewnianej, schody z elementami klejonymi.

Niezależnie od rodzaju wybranych schodów liczy się ich jakość, dokładność wykonania, solidność montażu. Konstrukcja powinna być nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim stabilna i bezpieczna dla użytkowników.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*