Na co zwracać uwagę podczas aranżacji małej łazienki w bloku?

Aranżacja małych pomieszczeń zdecydowanie wymaga doświadczenia oraz zastosowania odpowiednich rozwiązań. Łazienka jest miejscem szczególnym, miejscem, w którym musimy połączyć estetykę z wygodą i funkcjonalnością. Im mniejsze pomieszczenie, tym oczywiście jest to trudniejsze. Jak sprawić, aby wnętrze małej łazienki, np. w bloku spełniało nasze oczekiwania?

Łazienka to pomieszczenie specyficzne. Jej główną rolą jest zapewnienie w maksymalnym stopniu komfortu utrzymania czystości przez wszystkich domowników. O, ile w domach możemy mieć rozwiązania pozwalające na szeroko pojętą aranżację, o tyle w starych blokach bardzo często mamy do czynienia z pomieszczeniami, które delikatnie mówiąc – nie grzeszą wielkością. Oczywiście metraż łazienki jest sprawą bardzo indywidualną, niemniej jednak mając do dyspozycji większą powierzchnię, można stosować dużo ciekawsze rozwiązania.

Mała łazienka nie oznacza oczywiście wyłącznie problemów. W rękach doświadczonej osoby, która potrafi zaprojektować (nawet na papierze, metodą gospodarczą) wszystko, co w łazience będzie, można dokonać zmian, które w znaczący sposób wpłyną na zwiększenie funkcjonalności.

Przedstawiamy kilka sposobów na to, aby łazienka była zarówno estetyczna, jak i praktyczna.

Rezygnacja z kosztownych i czasochłonnych konstrukcji

W ciągu ostatnich lat znacząco na popularności zyskały konstrukcje z profili aluminiowych oraz płyt gipsowo-kartonowych. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to rozwiązanie, które w znaczący sposób możne zwiększyć estetykę pomieszczenia, ukryć mało estetyczne rury czy zamaskować niedoskonałości podłoża. W zabudowach gipsowo-kartonowych można również bez problemu oświetlenie punktowe.

Niestety w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu należy zdecydowanie zrezygnować z tego rodzaju wyposażenia. Niestety zabiera ono dużo miejsca i jest dość poważnym kłopotem montażowym. Oczywiście rezygnacja nie powinna odbywać się kosztem miejsc, gdzie takie rozwiązanie jest konieczne. Do sprawy zawsze należy podchodzić indywidualnie.

Prysznic zamiast wanny, toaleta klasyczna zamiast zabudowy

Koleje dwie kwestie dotyczą sprawnego utrzymania higieny oraz zaspakajania własnych potrzeb. W małych łazienkach po pierwsze zdecydowanie rozważyć rezygnację z klasycznej wanny i zastąpienie jej kabiną prysznicową. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o mniejszych rozmiarach, tak więc nie powinniśmy mieć problemów, aby wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Montaż kabiny prysznicowej i rezygnacja z wanny ma jeszcze jeden plus – oszczędność wody. Do komfortowego umycia się w przypadku prysznica potrzeba o wiele mniej wody niż do komfortowej kąpieli w wannie.

Również bardzo dużo miejsca zabierają stelaż podtynkowe do misek WC. Choć tego rodzaju zabudowa wygląda elegancko, a sama miska jest komfortowa w użytkowaniu, to trzeba także brać pod uwagę fakt, że montaż takiego rozwiązania może znacząco utrudnić poruszanie się po pomieszczeniu. Stelaż, a także miska, deska oraz wszystko to, co jest potrzebne do montażu jest również drogie, więc rozsądnym rozwiązaniem jest inwestycja w klasyczny sedes.

Umywalka klasyczna, a nie w zabudowie

Na rynku, w szczególności w sklepach internetowych oraz w popularnych marketach budowlanych można bez większego problemu kupić mniejsze, klasyczne umywalki, które są montowane na przykład na podstawie lub na małych szafkach łazienkowych. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie umywalek, które są połączone właśnie z meblami łazienkowymi. Dzięki temu mamy możliwość, aby jednocześnie w jednym miejscu myć ręce oraz twarz, a z drugiej zaś przechowywać najpotrzebniejsze rzeczy.

Pralka w kuchni? Ciekawe rozwiązanie

Jeżeli w naszym mieszkaniu zdarzy się, że to łazienka jest pomieszczeniem małym, dysponujemy za to większą kuchnią, ciekawym i często praktykowanym rozwiązaniem jest umieszczenie pralki w kuchni, np. razem ze zmywarką, niedaleko zlewu. Dzięki takiemu rozwiązani nieznacznie pomniejszymy powierzchnię kuchni, zyskamy za to bardzo dużo miejsca w łazience. Zaoszczędzone miejsce będziemy mogli zagospodarować w inny sposób, np. umieszczając w łazience meble.

Płytki czy farba?

Nowoczesne łazienki to również takie pomieszczenia, gdzie coraz częściej rezygnuje się z całościowego wykładania ścian ceramiką. Płytki (w różnej formie) powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie mamy bezpośrednie narażenie na kontakt ścian z wodą. Są to więc okolice prysznica, wanny, umywalki.

W pozostałych miejscach śmiało możemy zrezygnować z układania płytek, a zainwestować w dobrej jakości farbę, która będzie posiadać właściwości plamoodporne, antybakteryjne, hydrofobowe oraz oleofobowe. Dobra farba do łazienek będzie w stu procentach dedykowana do pomieszczeń wilgotnych, odporna na szorowanie. Wszystkie ewentualne plamy będziemy mogli usunąć przy pomocy wilgotnej ściereczki, nie obawiając się o konieczność ponownego malowania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*