Łazienka w nowoczesnym stylu. Na co zwracać uwagę przy aranżacji?

Łazienka jest zdecydowanie pomieszczeniem specyficznym, które wymaga bardzo konkretnego planu aranżacyjnego. Bez niego na pewno nie osiągniemy odpowiedniego efektu, nie będziemy mogli liczyć na funkcjonalność wnętrza, na komfort jego użytkowania. Łazienki nowoczesne wymagają doprecyzowania, zastosowania odpowiednich rozwiązań – ceramiki, armatury, oświetlenia.

Łazienka to miejsce, które służy przede wszystkim codziennej pielęgnacji, relaksowi dla ciała i umysłu. To również miejsce, w którym odpoczywamy, np. pod prysznicem lub w kąpieli. W większych domach, gdzie mamy do czynienia z większym metrażem, łazienkę z powodzeniem można połączyć na przykład z ładnie zaprojektowaną sauną.

Nowoczesne łazienki, z oczywistych względów (dekoracyjnych, funkcjonalnych) cieszą się ogromną popularnością i są wybierane np. przez osoby młode.

Co w ogóle mamy na myśli mówiąc o nowoczesności w łazience?

Nowoczesność w łazience przede wszystkim to dwie kwestie – stosowanie nowoczesnych, sprawdzonych materiałów, które zwiększają bezpieczeństwo i poprawiają komfort, a także aspekt dekoracyjny, czyli odejście od klasycznych rozwiązań, które są spotykane w łazienkach naszych rodziców czy dziadków.

Pierwsze rozwiązanie to np. wykorzystanie mniejszych, a mocniejszych grzejników, wanien w hydromasażem, baterii podtynkowych, montaż ogrzewania podłogowego zamiast tradycyjnego. W drugim przypadku możemy wymienić rezygnację z małych i białych płytek, a montaż np. spieków kwarcowych, betonu, płyt wielkoformatowych.

Płytki wielkoformatowe, beton, klinkier

W tradycyjnych łazienkach króluje glazura, która przeważnie ma mniejsze wymiary, np. 10×10, 10×15, 10×25 lub 15×25 centymetrów. Tego rodzaju glazura ma oczywiście swoje bardzo duże plusy, niemniej jest coraz częściej wypierana przez płytki wielkoformatowe, np. 60×60 lub większe. Mamy tu do wyboru ogrom możliwości i trudno nie wybrać dla siebie coś najbardziej odpowiedniego. Zaletą tego rodzaju płytek np. gresu czy spieków kwarcowych jest estetyczny wygląd, dynamiczny charakter, a także układanie na małą fugę, zmniejszenie liczby fug, a co za tym idzie ilości zabrudzeń.

W nowoczesnych łazienkach zastosowanie znajdą również takie materiały, jak:

– klinkier,
– płytki ręcznie formowane,
– płytki 3d,
– płytki lustrzane,
– beton architektoniczny.

Płytki tylko w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wilgoci

Nie da się ukryć, że koszt układania płytek na ścianach oraz na podłodze nie należy do najmniejszych. Do tego należy również doliczyć wszelkiego rodzaju obróbki, które dochodzą w miejscach newralgicznych, jak okna, wanna, blaty, drzwi, okolice wszelkiego rodzaju zabudów z płyt gipsowo-kartonowych. Chodzi tu przede wszystkim o cięcie krawędzi płytek pod kątem 45 stopni.

Usługi glazurnicze to ogromna część kosztów ogólnych, związanych z wykończeniem łazienki. Dlatego, w nowoczesnych łazienkach bardzo często inwestorzy decydują się na montaż płytek tylko na podłodze, a także w miejscach, które są bezpośrednio narażone na działanie wilgoci. Tu można wymienić okolice blatu oraz umywalek, okolice wanien, bidetów, kabin prysznicowych.

Reszta powierzchni może być wykonany przy pomocy specjalnych gładzi wapiennych, farb hydrofobowych czy lakierów akrylowych. Koszty są mniejsze, efekt dekoracyjny równie dobry, a zabezpieczenie przed wodą skuteczne.

Zabudowy oraz gra światłem

Myśląc o nowoczesnych łazienkach należy myśleć o różnego rodzaju zabudowach, które są wykonywane profili aluminiowych oraz wodoodpornych, zielonych płyt gipsowo-kartonowych. Profile aluminiowe są lekkie, trwałe, proste w montażu i łatwe do składania. Dzięki nim można wykonać różnego rodzaju zabudowy, zarówno na ścianach, jak i na suficie. Nie dość, że dodatkowo zwiększymy walory estetyczne, przełamiemy standard, to będziemy mogli również zamontować różnego rodzaju oświetlenie punktowe, paski LED.

W nowoczesnej łazience gra światłem to bardzo dobra metoda na to, aby zmieniać i tworzyć klimat.

Meble na wymiar

Łazienka to również miejsce, w którym mamy do czynienia z różnego rodzaju meblami. W przypadku większych pomieszczeń, zdecydowanie można wykonać drewnianą zabudowę, w której będą umieszczone nie tylko szlafroki oraz innego rodzaju ubrania łazienkowe, ale również sprzęty, drobne wyposażenie, jak suszarki, lokówki, prostownice, środki higieniczne i środki czystości.

Zastosowanie mebli na wymiar nie tylko unowocześni wnętrze, ale również pozwoli na to, aby w maksymalny sposób wykorzystać całość przestrzeni. Meble na wymiar to:

– estetyka,
– wygoda,
– dopasowanie rozwiązań do rodzaju wnętrza,
– likwidacja nieestetycznych wnęk,
– zwiększenie przestrzeni roboczej,
– łatwiejsze utrzymanie porządku w łazience.

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu wnętrza, wyborowi odpowiednich materiałów, zastosowania odpowiedniej technologii pracy i narzędzi sprawimy, że łazienka po prostu będzie świetnie wyglądać i będzie funkcjonalna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*