Kuchnia w bieli. Dlaczego jest popularna i czy warto ją mieć?

Trudno wyobrazić sobie komfortowe mieszkanie w domu, albo w mieszkaniu, gdy nie mamy dobrze przemyślanej i co najważniejsze odpowiednio zaaranżowanej kuchni. To właśnie ona jest rozwiązaniem, które sprawi, że każde wnętrze będzie bardziej przytulne. Kuchnia to coraz częściej serce domu. Często wybieramy taką, która jest w bieli. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Na co warto uważać, gdy wybieramy takie właśnie rozwiązanie?

Kuchnia – przez wielu z nas określana jest jako serce domu, pomieszczenie oraz miejsce, które kształtuje całą resztę i które pozwala na komfortowo mieszkanie, wszystkim domownikom. Planując aranżację domu czy mieszkania, nie możemy przejść obojętnie obok aranżacji kuchni. Dlaczego? Przede wszystkim jest ona miejscem przygotowania i spożywania posiłków, po drugie miejscem spotkań i rozmów, po trzecie miejscem, gdzie często toczy się życie rodzinne.

Na szczęście producenci mebli kuchennych, wyposażenia kuchni, sprzętu AGD oraz materiałów budowlano-wykończeniowych, dają nam na tyle szeroki ich wybór, że mamy ogromną szansę na to, aby stworzyć niepowtarzalną, indywidualną aranżację. Ta bardzo często jest w białej kolorystyce. Dlaczego?

Symbolika bieli

Biel to zdecydowanie ten kolor, który możemy spotkać praktycznie we wszystkich stylach aranżacji wnętrz. Nie ma praktycznie pomieszczenia, gdzie nie znajdą się białe ściany bądź sufit, drzwi, tapety, podłogi. Z bielą mamy do czynienia również w przypadku np. fasad.

Biel jest niezwykle popularna, gdyż kojarzy się ze spokojem, sterylnością, czystością, uniwersalizmem, łatwością aranżacyjną.

Kuchnia w bieli – przede wszystkim meble

Nie da się ukryć, że sercem każdej kuchni są meble. W ich przypadku również mamy możliwość, aby wybrać takie, które są w bieli. Dotyczy to zarówno mebli systemowych, marketowych, które można kupić również w popularnych sklepach meblowych, jak również tych, które wykonywane są przez specjalistyczne stolarnie. Meble na wymiar bez żadnego problemu mogą być w bieli.

Decydując się na białe meble kuchenne, mamy możliwość, aby wybrać te, które są całości w bieli, jak również takie, które będą przełamane inną kolorystykę. Warto także zwracać uwagę na rodzaj wykończenia frontów (mogą być na wysoki połysk lub głęboki mat). Choć sposób wykończenia jest ważny i zależy między innymi od stopnia nasłonecznienia pomieszczenia, musimy zwracać także uwagę na to, jak bardzo widoczne są zabrudzenia (głównie po palcach).

Myśląc o meblach, myślmy również o:

– podłodze, ścianach,
– blacie kuchennym,
– sprzęcie AGD,
– oświetleniu.

Pozostałe wyposażenie w bieli

W bieli albo w jasnej kolorystyce może być utrzymana cała kuchnia, wraz z podłogami, ścianami, sprzętem AGD. To rozwiązanie bardzo dobre i ciekawe, niemniej jednak również warto uważać na to, aby łatwo nie popaść w pułapkę aranżacyjną i nie stworzyć pomieszczenia, które będzie nas przytłaczać.

Potrzebny jest tak zwany dobry środek, czyli np. przełamanie bieli inną kolorystyką blatu, płytek między szafkami czy sprzętu AGD, jeżeli nie zamawiamy go w zabudowie. Biel można w ciekawy sposób przełamać również poprzez malowanie ścian.

Zalety nowoczesnej czy klasycznej kuchni w bieli?

Posiadanie klasycznej lub nowoczesnej kuchni w bieli niesie za sobą oczywiście bardzo wiele zalet, o których zdecydowanie warto wiedzieć, gdy będziemy chcieli zaprojektować takie wnętrze. Pierwszą i jedną z najważniejszych zalet jest przede wszystkim uniwersalność aranżacyjna. Biel to zdecydowanie kolor uniwersalny oraz ponadczasowy, taki, który dopasujemy do wszystkich pomieszczeń. Mamy więc pewność, że nawet po kilku czy kilkunastu latach, gdy zmienią się trendy, nasza kuchnia będzie nadal popularna.

Popularność białej kuchni wiąże się także z tym, że niezależnie od stylu, będzie pasować do reszty wnętrz.

Drugą cechą, która wpływa na popularność kuchni w bieli jest oczywiście poczucie zwiększonej czystości, brak widoczności kurzu oraz innych zabrudzeń na powierzchni, zacieków, łatwość utrzymania w czystości. W kuchni te kwestie mają wręcz podstawowe znaczenie.

Naturalne doświetlenie pomieszczenia

Jeżeli chcemy mieć kuchnię, która spełni nasze oczekiwania, w której będziemy się czuli komfortowo, zastosujmy biel. Jasna kolorystyka wnętrz, w połączeniu z dobrze dobranym oknem oraz odpowiednim oświetleniem sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało nie tylko większe, ale również będzie bardziej doświetlone.

Właśnie brak przytłoczenia, dobre doświetlenie sprawią, że w kuchni po prostu będziemy się czuli bardzo komfortowo, nie będziemy przysypiać, nie będziemy się skupiać np. na żywej kolorystyce ścian. Jasne wnętrza wprowadzają do naszego codziennego funkcjonowania pewnego rodzaju harmonię, ład i spokój.

Zważywszy na to, że w kuchni spędzamy coraz więcej czasu, zarówno na przygotowaniu posiłków, jak również towarzysko, zdecydowanie jasna kolorystyka będzie adekwatna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*