W jaki sposób szybko przedzielić duże pomieszczenie. Najważniejsze zalety konstrukcji GK

Remontując dom, mieszkanie, lokal usługowy bardzo często do różnego rodzaju prac wykorzystujemy płyty gipsowo-kartonowe. To bardzo dobry, lekki, prosty w obróbce i uniwersalny materiał, dzięki któremu możemy szybko wykonać dużą ilość prac. Jednym z zastosowań płyt GK są ściany działowe. Jakie są najważniejsze zalety takiego materiału?

Rozwój technologii nie omija oczywiście budownictwa. Z roku na rok pojawiają się materiał oraz chemia budowlana, które można stosować w ekstremalnych warunkach, które dają ogromny komfort pracy, które umożliwiają skrócenie czasu wykonywania zadania, osiągnięcie lepszego efektu.

Na krótszym czasie pracy, oszczędnościach, ale również na komforcie przede wszystkim zależy nie tylko wykonawcy, który wkłada mnie wysiłku w pracę, ale również inwestorowi, który szybciej otrzymuje gotowe pomieszczenia, ma zapewniony bardzo szybki efekt.

Jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów, który w ciągu zwłaszcza ostatnich kilku lat znacząco zyskał na popularności są płyty gipsowo-kartonowe. Mamy ich szeroki wybór, nie tylko rozmiarowy, ale również pozwalający na stosowanie w różnych pomieszczeniach.

Szeroki zakres stosowania

Na rynku mamy dostępnych płyty gipsowe wielu znanych producentów, jak Knauf, Norgips, Rigips. Dostępne są w wielu rozmiarach oraz grubości, można więc je dopasować do pomieszczeń oraz różnego rodzaju prac, które wykonujemy. Na różnorodność płyt gipsowo-kartonowych składa się również to, że dostępnych jest kilka wariantów, np.:

– płyty zielone: wodoodporne, przeznaczone do pomieszczeń wilgotnych,
– płyty białe: uniwersalne,
– płyty czerwone: ognioodporne, przeznaczone na klatki schodowe, kotłownie, kominki itd.
– płyty hydrofobowo-ognioodporne, impregnowane: stosowne w pomieszczeniach narażonych zarówno na wilgoć, jak i ogień, np. łazienki na poddaszu, domki letniskowe.

Dzięki takiej różnorodności mamy możliwość, aby powierzoną pracę wykonać szybko, sprawnie, zgodnie z technologią.

Dzielenie pomieszczeń

Aranżując różnego rodzaju pomieszczenia, mamy często do czynienia z różnego rodzaju wyburzeniami oraz relokacją pomieszczeń. Bardzo często takiego typu prace wykonywane są w domach, mieszkaniach, lokalach usługowych, wszelkiego rodzaju biurach oraz obiektach magazynowych. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą powierzchnią i chcemy stworzyć oddzielną, wydzieloną przestrzeń, np. pomieszczenia biurowe, pokoje czy magazynki, możemy z powodzeniem zastosować płyty gipsowo-kartonowe.

Tego rodzaju materiał może być również z powodzeniem stosowany w sytuacjach, gdy musimy oddzielić klatkę schodową od innych części obiektu lub stworzyć tak zwaną barierę przeciwpożarową. Tu świetnie sprawdzą się płyty GK ogniotrwałe.

Jakie są najważniejsze zalety płyt GK na przykładzie dzielenia pomieszczeń?

Szybkość pracy

Jeżeli tylko mamy możliwość, aby zastosować płyty gipsowo-kartonowe, zdecydowanie należy z tej opcji skorzystać. Główną zaletą jest tu oczywiście szybkość pracy. Wykonanie ścianki opartej na konstrukcji aluminiowej oraz płytach jest o wiele szybsze, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnego murowania z cegły, bloczków czy pustaków.

W przypadku konieczności wykonania kilkunastu lub kilkudziesięciu ścian, ilość zaoszczędzonego czasu jest ogromna. Możemy tu wymienić takie oszczędności, jak:

– stosowanie jednego materiału,
– lekkość i ułatwienie w noszeniu,
– mniejszy bałagan,
– łatwiejszy montaż,
– uzyskany efekt gładkich ścian.

Lekkość konstrukcji

To kolejna zaleta. Płyty GK są lekkie, to sprawia, że bez obaw możemy takie konstrukcje wykonywać wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia ze stropami drewnianymi bądź stropami, które nie są w idealnym stanie technicznym.

Brak konieczności tynkowania

Stawianie ścianek na konstrukcji aluminiowej zdecydowanie pozwala uniknąć prac wykończeniowych, które są związane na przykład z tynkowaniem pomieszczeń. Brak tynkowania to nie tylko ogromne oszczędności na kosztach, brak bałaganu, brak konieczności magazynowania worków, ale również gwarancja tego, że otrzymamy idealnie równą i gładką powierzchnię.

Brak tynkowania to również brak przerw technologicznych. Nie trzeba czekać na wyschnięcie tynku, nakładać gładzi, nie ma konieczności szlifowania. Ściana jest od razu gotowa do dalszych prac wykończeniowych.

Idealnie gładka powierzchnia

Płyty gipsowo-kartonowe, niezależnie jakiego rodzaju, pozwalają na to, aby uzyskać od razu gładką powierzchnię. Jedyne rzeczy, które trzeba wykonać to dbałość o to, aby nie uszkodzić płyt, a także odpowiednie zamaskowanie wkrętów oraz zastosowanie odpowiednich mas szpachlowych do spoinowania łączeń. Dzięki elastycznym i śnieżnobiałym masom znacząco zmniejszymy ryzyko powstawania pęknięć, wygładzimy okolice łączeń, sprawimy, że ściana będzie idealnie równa, na całości swojej powierzchni. Gładkie ściany to łatwiejsze utrzymanie czystości, brak gromadzenia się kurzu, łatwość renowacji.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*