W jaki sposób odpowiednio przygotować łazienkę dla seniora?

Dbanie o seniorów wymaga nie tylko czasu, ale również poświęcenia. Aby mogli bezpiecznie i komfortowo funkcjonować, muszą mieć odpowiednio przygotowane wnętrza. Szczególnie warto zadbać o odpowiednie przygotowanie pomieszczeń, rezygnację z dużej ilości mebli oraz innego wyposażenia. Warto odpowiednio przyłożyć się do zagospodarowania łazienki, która dla seniorów ma ogromne znaczenie.

Posiadając w domu dwójkę seniorów, warto zdecydowanie przemyśleć aranżację wnętrza, aby każdy z domowników był w maksymalnym stopniu zadowolony. Seniorzy, z racji swojego wieku, chorób oraz innych dolegliwości, w tym głównie ruchowych, nie mogą cieszyć się z nowoczesnego i designerskiego wyposażenia wnętrz oraz sprzętu, który dla nas jest absolutnie podstawowym. Aranżując taką przestrzeń, w np. w domu, gdzie mamy większe pole do popisu, koniecznie trzeba brać pod uwagę zdanie samych zainteresowanych. W końcu ich zadowolenie w dużej mierze wpłynie na to, że będziemy mieli zdecydowanie mniej pracy.

Łazienka, z racji przeznaczenia, jest chyba oprócz sypialni czy pokoju dziennego, najważniejszym pomieszczeniem, na który trzeba zwrócić uwagę. O czym myśleć podczas aranżacji takiego pomieszczenia? Aby zachować estetykę, ale również zapewnić seniorom jak największy komfort, pamiętajmy o kilku podstawowych aspektach.

Aranżacja wnętrza w jasnej kolorystyce

Choć bardzo dużą popularnością cieszą się obecnie nowoczesne łazienki, z dużą ilością zabudowy, płytkami wielkoformatowymi, kranami i bateriami podtynkowymi, warto pamiętać o tym, że nasi seniorzy niekoniecznie mogą być z takiej aranżacji zadowoleni. Warto brać ich zdanie pod uwagę. Pierwszym i najważniejszym aspektem jest to, aby w bardzo dobry sposób doświetlić wnętrze. Jeżeli mamy do czynienia z zabudową, sufitem podwieszanym, warto zrezygnować z jednego, centralnego źródła światła, a wykorzystać maksymalnie potencjał i zamontować oświetlenie punktowe, które będzie rozmieszczone równomiernie, a tym samym ogarnie całe pomieszczenie. Obecność okna, dobrego oświetlenia oraz płytek w jasnej kolorystyce na pewno sprawi, że seniorzy będą się czuli bardzo komfortowo.

Wybierając płytki na podłogę oraz płytki na ściany, zdecydowanie wybierzmy również płytki, które są jaśniejsze. Nie muszą być to płytki o standardowych wymiarach. Dzięki temu będzie łatwiej sprzątać.

Plamoodporne materiały

O ile w łazienkach dla wszystkich domowników, z powodzeniem można zrezygnować z układania płytek na całości ścian, o tyle w łazienkach dla seniorów, którzy bardzo często poruszają się chodzikiem i opierają się o ściany, pomysł nie będzie trafiony. Oczywiście jest to związane z dużą ilością zabrudzeń, ewentualnymi otarciami, innego rodzaju uszkodzeniami. Okładziny ceramiczne są zdecydowanie najlepszym i najbardziej praktycznym wyjściem. Nie trzeba często malować, ewentualne zabrudzenia z płytek spokojnie można umyć mopem, który jest nasączony detergentem.

Do łazienek są również dedykowane farby – antystatyczne, hipoalergiczne, olefobobowe i hydrofobowe. Oznacza to, że uzyskana powłoka jest na tyle trwała, że można ją szorować na mokro. Farba odpycha zabrudzenia wodne, a także zabrudzenia, które są na bazie tłuszczy.

Łatwiejsza w obsłudze ceramika i armatura

To właśnie ceramika oraz armatura są kluczowe z punktu widzenia komfortu użytkowania łazienki, codziennej higieny. W miarę możliwości armatura powinna być standardowa, ale bardzo dobrej jakości, odporna na wyginanie, większe zabrudzenia, osadzanie się kamienia. Rezygnacja z baterii podtynkowych, a montaż tradycyjnych to bardzo dobre wyjście, gdyż w razie problemów będziemy mieli łatwość dostępu do elementów.

Jeżeli chodzi o ceramikę, umywalka oraz sedes powinny być po prostu solidne. Obijanie ceramiki np. wózkiem czy chodzikiem to standard, może jednak doprowadzić do pękania i powstawania zarysowań. Umywalkę warto umieścić na meblach stojących i ogólnie unikać jak najbardziej mebli wiszących, które pod naporem ręki, mogłyby się urwać. Kształt umywalki i sedesu to sprawa indywidualna, niemniej jednak kupno głębokiej i większej umywalki, a także stawianego na podłodze sedesu wydaje się dobrym wyjściem.

Osobną kwestią jest wanna. W przypadku seniorów lepiej może sprawdzić się prysznic z niskim brodzikiem i możliwością wstawienia siedziska. Niektóre modele kabin prysznicowych posiadają taką możliwość. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, dzięki któremu seniorzy będą mogli się wygodnie umyć, w razie potrzeby również opiekun seniora nie będzie musiał nadwyrężać kręgosłupa, aby wsadzić osobę starszą do wanny.

Inne ważne kwestie

Warto również zwrócić uwagę na inne aspekty aranżacji pomieszczenia dla seniorów. Warto brać pod uwagę:

– brak wszelkiego rodzaju ostrych krawędzi,
– montaż na ścianach specjalnych uchwytów z tworzywa lub stali (okolice wanny, miski WC,
  prysznica),
– rezygnację z wszelkiego rodzaju dywaników i chodniczków,
– montaż typowych drzwi pokojowych, a nie typowych łazienkowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*