Po czym poznać, że firma remontowa jest godna zaufania?

Szukając odpowiedniej firmy, która wykona dla nas remont domu czy mieszkania, musimy niestety liczyć się z tym, że nie będzie to proste zadanie. Ilość firm, które funkcjonują, nawet w naszym najbliższym otoczeniu jest duża, niestety nie wszystkie zasługują na to, aby podejmować z nimi współpracę. Po czym poznać, że dana firma jest godna zaufania i nie wpędzi nas w kłopoty?

Planując remont domu albo remont mieszkania musimy przede wszystkim rozważyć jedną z najważniejszych kwestii, bez której nie będzie można rozpocząć prac. Kwestia ta dotyczy oczywiście sposobu remontu. Mamy tu do wyboru dwie metody: metoda gospodarcza lub system zlecony – gdzie wszystkie prace zlecimy dedykowanej firmie budowlanej. Zalet, które wynikają ze współpracy z firmą jest bardzo dużo, a wśród nich możemy zdecydowanie wymienić to, że wszystkie prace będą ukończone w terminie, zgodnie ze sztuką budowlaną. Pewnego rodzaju minusem są oczywiście koszty związane z kosztami i wynagrodzeniem wykonawcy.

Jednocześnie szukając firmy budowlanej mamy do dyspozycji wiele możliwości jej znalezienia. Możemy tu wymienić przede wszystkim:

– własnych znajomych,
– ogłoszenia zamieszczane na portalach, np. Gratka, OLX,
– ogłoszenia zamieszczane na portalu Facebook,
– ogłoszenia na grupach remontowych w Internecie,
– lokalną pracę, np. informatory wydawane przez Urzędy Gmin.

Można również objechać najbliższą okolicę oraz porozmawiać z wykonawcami, którzy aktualnie wykonują chociażby prace budowlane na różnych obiektach. Osobną kwestią jest wybór rzetelnej firmy do remontu.

Na co możemy się narazić, gdy wybierzemy nieodpowiednią ekipę do remontu?

Niestety bardzo często zdarza się, że przy wyborze firmy remontowej jedynym kryterium jest cena za usługi. To bardzo poważny błąd, który może skutkować problemami już na samym początku współpracy.

Oczywiście cena za usługi remontowe nie powinna być przesadnie duża, ale powinniśmy zdecydowanie unikać również ofert najtańszych. Najlepszym rozwiązaniem jest porównanie ze sobą kilku ofert i na tej podstawie wybór najlepszej. Skutki wyboru nieodpowiedniego wykonawcy mogą być opłakane, możemy narazić się na:

– niepotrzebny stres,
– dużo wyższe koszty remontu,
– marnotrawienie materiałów budowlanych oraz wykończeniowych i dodatkowe koszty z tym związane,
– pogorszenie stanu technicznego obiektu,
– kradzież materiałów budowlanych oraz innego wyposażenia,
– porzucenie budowy w środku pracy.

Jak widać na przykładzie powyższego zestawienia, nie jest opłacalne, aby wybierać firmę remontową z przypadku. Na co zwracać więc uwagę?

Udokumentowane portfolio

Każda legalnie działająca firma budowlano-remontowa w obecnych czasach posiada stronę internetową lub profil na Facebooku, gdzie można pochwalić się wybranymi realizacjami, z podziałem na kategorię. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest nie tylko prezentowanie zdjęć ukończonych realizacji, ale również prac „w trakcie”. Zestawienie zdjęć, które przestawiają obiekt przed i po remoncie, zawsze pozwala potencjalnemu klientowi na to, aby zaproponować wykonanie zlecenia.

Firmy, które nie posiadają portfolio są mniej atrakcyjne. W branży budowlanej wizerunek oraz pochwalenie się swoimi umiejętnościami ma ogromne znaczenie.

Cena – tylko po wizycie na budowie

Jeżeli chcemy podjąć współpracę z daną firmą, to jej wiarygodność możemy ocenić również po tym, że cena za remont będzie podana po wizycie na budowie, rozmowie z inwestorem, wyborze odpowiednich materiałów. Najlepiej, gdy oferowana cena jest podana wraz z materiałami. Otrzymując wycenę powinniśmy mieć wyszczególnione wszystkie rodzaje prac oraz listę zastosowanych materiałów. Na tej podstawie możemy dokonać porównania kilku ofert.

Umowa – kwestia podstawowa

Na szczęście coraz częściej zdarza się, że przed przystąpieniem do wykonywania pracy, firma podpisuje z inwestorem umowę. To niezwykle ważne, aby taki dokument został sporządzony, nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia ze znaną firmą, firmą kolegi czy kogoś z rodziny. Umowa to podstawowy dokument, który określa ramy współpracy oraz odpowiedzialność inwestora, np. do zapewnienia komfortu pracy, regularnych płatności, a wykonawcę do rzetelnej pracy i stosowania dedykowanych materiałów. Na podstawie umowy również możemy dochodzić ewentualnych roszczeń.

Odpowiednie narzędzia, wiedza na temat materiałów budowlanych i technologii pracy

Rozmowa z przedstawicielem firmy powinna być jak najbardziej konkretna i dotyczyć wszystkich kwestii remontowych. Rolą firmy jest kompleksowe i jak najbardziej szerokie doradztwo. Powinniśmy więc otrzymać pomoc przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych – z uzasadnieniem, a także rozwiązania, które pozwolą na skuteczny remont i osiągnięcie odpowiednich efektów. Sani nie jesteśmy przecież specjalistami i możemy nie wiedzieć, jakie rozwiązania zastosować, aby efekt był „na lata”.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*