Jak w kilku prosty krokach przemalować pokój?

Każdy z nas pragnie, aby użytkować pomieszczenia, które są estetyczne, czyste, mają odpowiednio pomalowane ściany oraz dobrane pozostałe wyposażenie. Największy efekt przyniesie oczywiście ponowne malowanie ścian. Aby uzyskać odpowiedni efekt, zdecydowanie warto poświęcić czas i fachowo przygotować podłoże. Dzięki temu malowanie nie sprawi problemów, nie będziemy również narażeni na negatywne niespodzianki.

Malowanie ścian oraz sufitów to jeden z najbardziej popularnych sposobów na to, aby odnowić wnętrze domu albo mieszkania. To w większości przypadków również najtańsza metoda na to, aby utrzymać pomieszczenia w odpowiednim porządku.

Planując remont pomieszczeń, w przypadku, gdy nie ma konieczności przeprowadzania większego zakresu prac, tylko z pozoru możemy od razu przystąpić do prac malarskich. Kluczowe jest bowiem odpowiednie przygotowanie podłoża. To właśnie ta czynność jest kluczowa. Malując nawet najlepszą farbą, z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, ale mając źle przygotowane podłoże, nie osiągniemy efektu, dodatkowo możemy tylko pogorszyć sprawę. O czym więc pamiętać?

Wyniesienie mebli, uprzątnięcie pomieszczenia

Pokój do malowania trzeba odpowiednio przygotować. Należy w miarę możliwości wynieść wszystkie meble oraz pozostałe wyposażenie. Gdy nie mamy takiej możliwości, wyposażenie pokoju można przesunąć na jego środek.

Na wszystkie meble należy nałożyć cienką folię malarską oraz skleić wszystko taśmą – dzięki temu unikniemy kłopotów z zabrudzeniami. Ściany i sufit należy dokładnie odpylić, a podłogę odkurzyć. Na tak przygotowaną podłogę również układamy folię malarską. Ma to szczególne znaczenie, gdyż nie ma nic gorszego niż szorowanie podłogi z farby. Warto również pomyśleć o oklejeniu okien oraz drzwi.

Przygotowanie ścian

Chcąc malować, trzeba odpowiednio przygotować ściany. Tu możemy postępować według poniższego schematu:

1. Demontaż żyrandola, kinkietów, kontaktów oraz włączników, a także karniszy i rolet
2. Oklejenie kontaktów i włączników, jeżeli ich nie demontujemy
3. W przypadku bardzo brudnych ścian wykonanie mycia z wykorzystaniem wody i mydła malarskiego
4. Ewentualne usunięcie odpadających warstw, wypełnienie ubytków, maskowanie dziur po kołkach
5. Szlifowanie ubytków oraz miejsc po poprawkach
6. Gruntowanie całej powierzchni odpowiednim gruntem
7. Aplikacja pierwszej warstwy farby
8. Ostateczne dokonanie ewentualnych poprawek przed drugim malowaniem
9. Aplikacja drugiej warstwy farby
10. Odklejenie taśm, ściągnięcie folii, uprzątnięcie pokoju.

Przygotowanie podłoża jest kluczowe. Zakładawszy, że na suficie oraz na ścianach nie mamy żadnych pęknięć, odpadającej farby czy tynku, po umyciu ścian oraz gruntowaniu możemy przystąpić do malowania. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie stosować zbyt mocnego gruntu, gdyż może to powodować zeszklenie się powierzchni oraz ślizganie się wałka po ścianach. Na rynku dostępne są lżejsze grunty, np. polimerowe bądź grunty, które można rozcieńczać z wodą. Błędne może okazać się również dolewanie gruntu do farby, gdyż wtedy osłabiamy właściwości tej ostatniej.

Aplikacja farby

W pierwszej kolejności należy pomalować na gotowo sufit. Unikniemy w ten sposób problemów z chlapaniem białej farby na skończone ściany. Duża ilość, mało estetycznych białych plamek będzie szczególnie widoczna przy ciemniejszych kolorach ścian.

Malując sufit:

– wybierajmy farbę o bardzo dużym stopniu matowości,
– pamiętajmy, aby najpierw malować rogi.
– malujmy logicznie: pierwsza warstwa farby powinna być nałożona od okna lub od okna, które ma
  największą powierzchnię. Drugą warstwę aplikujemy prostopadle,
– malujmy przy zamkniętych oknach.

Malując ściany:

– malujmy najpierw w rogach,
– sprawdźmy, jaki wałek rekomenduje producent farby,
– nie róbmy długich przerw,
– pierwszą warstwę aplikujmy malując w tak zwaną jodełkę, druga warstwa powinna być nakładana
  pionowymi pasami (najeżdżając około 5 centymetrów na poprzedni pas),
– stosujmy teleskop.

Malując sufit oraz ściany stosujmy się do zaleceń producenta:

– nie rozcieńczajmy farby, aby uzyskać większą ilość pomalowanych metrów,
– nie dolewajmy do farby gruntu,
– nie wietrzmy pomieszczenia w trakcie malowania,
– zachowujmy przerwę technologiczną na wyschnięcie farby.

Dobór narzędzi

Jeżeli przystępujemy do malowania, dobierzmy odpowiednie narzędzia, przede wszystkim  będziemy potrzebować kuwety do malowania, wałka, teleskopu, pędzli o różnej średnicy oraz pędzla zagrzejnikowego.

Każdy producent podaje na opakowaniu farby, jaki rodzaj wałka powinien być wykorzystany do malowania. Jeżeli takiej informacji nie ma, można wejść na stronę producenta oraz sprawdzić takie informacje w kracie technicznej produktu.

Im lepsze narzędzia zastosujemy, tym zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy. Oczywiście nie bez znaczenia jest również klasa farby, którą wybierzemy. Droższa farba to lepsza wydajność, siła krycia, przyczepność do podłoża.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*