Jak i gdzie kupować najtaniej materiały budowlane?

Remontując dom lub mieszkanie, ogólnie wnętrza, musimy liczyć się z tym, że lwią część środków będziemy musieli zainwestować w materiały budowlane – niezależnie od tego, czy remont wykonujemy sami czy wynajmujemy  do tego specjalistów. Mając do wykonania kompleksowy remont, warto przemyśleć dokładnie, gdzie kupować materiały budowlane, aby nie stracić na jakości i mieć budżet pod kontrolą.

Remont domu lub mieszkania to ogromne wyzwanie logistyczne, któremu musimy podołać, jeżeli chcemy cieszyć się w pełni komfortowymi, bezpiecznymi, praktycznymi wnętrzami. To właśnie od tego, jakie materiały budowlane zastosujemy, w dużej mierze zależy to, jaki efekt osiągniemy. Warto przed rozpoczęciem wszystkich prac przygotować odpowiedni kosztorys, w którym będą mniej więcej wyliczone rodzaje materiałów oraz ich ilości. Wtedy na podstawie cen, które są dostępne w składach lub sklepach internetowych można określić, jaki budżet będzie nam potrzebny.

Poznamy więc orientacyjne koszty remontu, nie będziemy negatywnie zaskoczeni wydatkami. Oczywiście ustalając koszt remontu, musimy brać również pod uwagę to, ile będziemy musieli zapłacić poszczególnym fachowcom.

Dlaczego warto szukać różnorodnych miejsc do zakupu materiałów budowlanych?

Przede wszystkim potencjalny klient powinien mieć możliwość wyboru i kupować nie tylko tam, gdzie jest najtaniej, ale przede wszystkim tam, gdzie jest dobra współpraca z klientem i możliwość dostania takich warunków i produktów, które po pierwsze są nam niezbędne, po drugie dostępne, po trzecie z odpowiednio szybką dostawą na budowę. Im więcej miejsc będziemy mieli do wyboru, tym lepiej i zdecydowanie większa pewność, że kupimy to, co będzie praktyczne i dobrej jakości.

Do wyboru mamy:

– lokalne składy budowlane,
– duże, popularne sklepy internetowe,
– internetowe hurtownie budowlane,
– kupno od producenta.

Gdzie najlepiej kupować?

Lokalne składy budowlane – są najbliżej klienta

Lokalne składy budowlane to miejsca, gdzie praktycznie możemy kupić wszystko, co jest niezbędne do remontu. Choć większości z nas wydaje się, że ceny w lokalnych składach budowlanych są o wiele wyższe, to po pierwsze nie zawsze jest to prawdą, a po drugie musimy brać pod uwagę również inne aspekty, takie jak szybka dostawa, lepsze doradztwo, bezpośredni transport na budowę jeszcze tego samego dnia.

To wszystko sprawia, że nie musimy poświęcać bardzo dużej ilości czasu na to, aby po materiały budowlane „podróżować”. Zamawiając towar, osobiście albo przez telefon możemy mieć go na budowie za godzinę lub dwie. W takim przypadku często opłaca się minimalnie nadpłacić. Dodatkowo to właśnie składy budowlane oferują produkty bardzo wysokiej jakości, których często nie kupimy w marketach.

Szczególnie plusem jest również to, że możemy liczyć na cały szereg innych udogodnień – pomoc w obliczeniu ilości potrzebnych materiałów, możliwy zwrot niewykorzystanego materiału, pomoc w załatwieniu kredytu na zakup materiałów czy rozłożenie płatności na raty.

Sklepy budowlane

Na rynku funkcjonuje również cały szereg wielkopowierzchniowych sklepów budowlano-dekoracyjnych, które prowadzą sprzedaż tradycyjną oraz sprzedaż online. Można tu wymienić chociażby takie sklepy, jak Bricoman, Obi, Castorama, Leroy Merlin, Centrobud. W nich możemy kupić również wszystko, co jest potrzebne do remontu domu czy mieszkania (kompleksowo),  a także remontu poszczególnych pomieszczeń.

Ogromnym plusem sklepów tego rodzaju jest posiadanie sklepów internetowych, które oferują pełny asortyment. Możemy więc robić zakupy w sposób bezpieczny, komfortowy, we własnym mieszkaniu, o dowolnej porze. Zamówiony towar możemy odebrać osobiście w markecie albo zamówić transport bezpośrednio na budowę.

Ceny w marketach budowlanych są oczywiście naprawdę różne, więc każdy znajdzie coś dla siebie, dopasować materiały do własnych potrzeb, pomieszczeń, które są remontowane, a także własnego budżetu.

Kupowanie na jakość, nie na ilość

Często materiały budowlane stanowią około 50% kosztów całego remontu, albo nawet więcej. Ważne jest więc to, aby kupować możliwie takie, które są po prostu dobrej jakości. Dlaczego jest to takie ważne? Im lepsze materiały budowlane zastosujemy, tym mamy większą pewność, że osiągnięty efekt będzie po prostu zgodny z naszym oczekiwaniami. Dobrej jakości materiały budowlane znacząco przyspieszają prace, zwiększają komfort jej wykonywania, pozwalają na oszczędzanie pieniędzy i przede wszystkim redukcję stresu, który jest nieodłącznym elementem każdego remontu.

Trudno wyobrazić sobie gładzie, które nie trzymają się podłoża i rozwarstwiają przy szlifowaniu, farby, które chlapią i nie kryją, poniszczone płyty gipsowe bądź panele, których nie można równo ułożyć. Nikt z nas nie tylko nie chce pracować na takich materiałach, wiedząc, że osiągnie zamierzonego efektu, a praca będzie o wiele bardziej ciężka, niż przy wykorzystaniu materiałów najwyższej jakości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*