Dlaczego okna PCV są tak popularne?

Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom bez odpowiedniej stolarki okiennej. Do wyboru mamy tu szereg rozwiązań, a wśród najpopularniejszych są okna PCV. Cieszą się one stale rosnącą popularnością, wśród wszystkich inwestorów. Trzeba też przyznać, że niezależnie od tego, z jakim projektem mamy do czynienia, tego rodzaju okna są wybierane dużo częściej, niż chociażby drewniane.

Budując dom, niezależnie od tego, z jakim projektem mamy do czynienia, jaki metraż przewidujemy, musimy liczyć się z koniecznością zainwestowania sporych środków w rozwiązania, które po pierwsze zapewnią nam bezpieczeństwo i dobrą akustykę, a po drugie sprawią, że zastosowany system grzewczy sprawdzi się, zapewnimy sobie odpowiedni komfort cieplny.

Jedną z podstawowych kwestii, którą mamy do rozstrzygnięcia jest oczywiście wybór stolarki okiennej. Tu do wyboru mamy całą paletę rozwiązań, okna plastikowe, drewniane, aluminiowe bądź stalowe. Możemy wiec bez żadnego problemu dopasować stolarkę do naszych potrzeb – biorąc pod uwagę nie tylko specyfikację techniczną, ale również design. Zdecydowanie najbardziej popularne są okna plastikowe. Dlaczego? Co sprawia, że inwestorzy w pierwszej kolejności sięgają po takie rozwiązanie?

Dostępność

Poszukiwanie okien przeważnie rozpoczynamy od firm, które znajdują się w naszym najbliższym otoczeniu. Jeżeli porównany ze sobą oferty kilku, a nawet kilkunastu firm, dowiemy się, że praktycznie każda z nich ma w swojej ofercie okna plastikowe, natomiast nie każda oferuje stolarkę, która jest wykonywana z innych materiałów. To zdecydowanie przekłada się na podejmowanie takich, a nie innych decyzji zakupowych. Okna PCV są zdecydowanie bardziej dostępne, a to przekłada się również na ich cenę.

Cena

Choć w przypadku stolarki okiennej jest wiele szczegółów, na które trzeba zwracać uwagę (parametry techniczne, jakość profili, pakiety szybowe, okucia, właściwości akustyczne) to i tak, w większości przypadków ostatecznym czynnikiem, który decyduje o zakupie jest cena. Mając do aranżacji dom jednorodzinny, musimy liczyć się z koniecznością zamówienia przynajmniej kilkunastu okien, w różnej specyfikacji (np. od strony nasłonecznionej okna maksymalnie przepuszczające promienie słoneczne, od strony drogi maksymalnie izolujące hałas). Cena nigdy zatem nie jest niska.

Kolorystyka i design

Dla wielu osób te dwa aspekty mają ogromne znaczenie. Choć klasycznym i powszechnym rozwiązaniem jest stosowanie okien PCV w kolorze białym, to materiał zdecydowanie pozwala na to, aby zamówić stolarkę w innej kolorystyce, np. w kolorze antracytowym, grafitowym, brązowym czy czerwonym. Drugą kwestią jest zamówienie okien w dwóch kolorach. Ona wtedy będą inaczej wyglądać od zewnątrz, a inaczej od wewnątrz. Dzięki temu lepiej zaaranżujemy wnętrze, bardziej atrakcyjne będzie również otoczenie domu.

Duże znaczenie ma również to, że sam materiał jest rozwiązaniem niezwykle plastycznym i pozwalającym na produkcję okien również o nietypowych kształtach oraz wymiarach.

Odporność na warunki i stabilność profili


Nie da się ukryć, że okna PCV są po prostu rozwiązaniem solidnym. Na tym powinno zależeć każdemu inwestorowi. Profile okienne z PCV są tak skonstruowane, aby mieć bardzo dobre parametry izolacyjne, a jednocześnie być odporne na działanie niekorzystnych warunków zewnętrznych, w tym bardzo mocne nasłonecznienie, podmuchy silnego wiatru, mróz, opady deszczu czy śniegu. Dobrze wykonane i prawidłowo zamontowane okna są odporne na wyginanie się, wypaczanie, zmianę parametrów technicznych.

Trwałość powłoki sprawia, że nie będziemy mieli żadnych problemów z utrzymaniem czystości, okna będą odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, będziemy mogli je czyścić popularnymi detergentami i parownicami, bez obaw o utratę kolorystyki. Nie bez znaczenia jest również to, że okien PCV nie trzeba konserwować.

Konserwacja okien PCV, a konserwacja okien drewnianych

Jedną z najważniejszych rzeczy, która ma wpływ na to, jak okna w ogóle funkcjonują i jak wygląda, jest pielęgnacja. Trzeba zauważyć, że nowoczesne okna z PCV są wyjątkowo proste w czyszczeniu, dzięki bardzo równej i bardzo gładkiej powierzchni. Do tego można stosować zwykłą ściereczkę i detergenty. Bardzo dobrze sprawdzają się również wszelkiego rodzaju urządzenia parowe, zarówno amatorskie, jak również bardzo profesjonalne.

Inaczej sytuacja ma się w przypadku okien drewnianych, które są bardzo trudne w pielęgnacji i wymagają stosowania specjalnych środków, które z jednej strony będą elegancko pielęgnować drewno, a po drugie nie zmienia jego struktury, nie będą powodowały np. przebarwień. Posiadając okna drewniane, tak czy inaczej po pewnym czasie będziemy musieli liczyć się z koniecznością przeprowadzenia renowacji okien, a to dodatkowo podniesie koszty funkcjonowania domu.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*