W jaki sposób odnowić stalowe ogrodzenie?

Ogrodzenie to niezwykle ważny element każdej posesji. Zabezpiecza teren, chroni domowników przed wtargnięciem osób niepowołanych, dekoruje. Jeżeli mamy do czynienia z ogrodzeniem stalowym, co kilka lat będziemy musieli liczyć się z koniecznością renowacji. Im bardziej się do tego przyłożymy, tym zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy. Zdecydowanie warto pamiętać o kilku podstawowych aspektach.

Nie da się ukryć faktu, że bardzo trudno wyobrazić sobie nowoczesną posesję, elegancko wykończony dom oraz otoczenie, bez ogrodzenia. Obecnie możemy mieć do czynienia z bardzo różnymi sposobami ogrodzeń, wśród których możemy wymienić:

– ogrodzenia z siatki,
– ogrodzenia betonowe,
– ogrodzenia z przęsłami z kamienia, cegły,
– ogrodzenia modułowe,
– ogrodzenia z wypełnieniem drewnianym,
– ogrodzenia gabionowe.

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są ogrodzenia, gdzie większość powierzchni (słupki, przęsła, brama, furtki) stanowi stal.

Zalety ogrodzenia stalowego?

Ogrodzenie stalowe jest jednym z najbardziej powszechnych, które stosuje się zarówno w przypadku nowych domów, jak i domów remontowanych. Główne zalety ogrodzeń stalowych to:

– ponadczasowość,
– trwałość,
– odporność na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne warunki atmosferyczne,
– szeroką paletę kolorystyczną,
– łatwą możliwość dopasowania ogrodzenia do wielkości i kształtu działki,
– możliwość odpowiedniego gięcia stali,
– możliwość wykonania ogrodzeń nowoczesnych, jak również klasycznych (z dużą ilością zdobień).

Dlaczego o ogrodzenie stalowe trzeba dbać?

Ogrodzenie stalowe przede wszystkim musi być stabilne, to najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać. Aby taką stabilność zachować, zdecydowanie warto obserwować ogrodzenie, w razie zauważenia pęknięcia czy silnej korozji, od razu reagować.

Dodatkowo, zadbane ogrodzenie nie będzie generować dodatkowych kosztów, będzie estetycznie wyglądać, nie będzie sprawiać problemów, zarówno latem, jak i zimą.

Odnawianie ogrodzenia

Pierwszym i podstawowym aspektem jest odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania. Pominięcie tego właśnie etapu na pewno da szybki efekt, ale zdecydowanie możemy wtedy zapomnieć o trwałości. Luźne powłoki malarskie, rdza, działanie czynników atmosferycznych sprawi, że ogrodzenie szybko straci na estetyce.

Na skuteczny efekt składają się następujące kroki:

– pospawanie pękniętych elementów,
– dokładne ręczne bądź mechaniczne usunięcie rdzy i luźnych powłok malarskich,
– odpowiednie dobranie farby i odpowiednie malowanie.

Spawanie pękniętych elementów

To podstawowa czynność, od której powinniśmy zdecydowanie zacząć naprawę. Pęknięta lub uszkodzona w inny sposób konstrukcja stalowa będzie nie tylko nieestetyczna, ale będzie stanowiła poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Trudno wyobrazić sobie poprawne funkcjonowanie ogrodzenia, np. gdy pęknięte są zawiasy bramy lub furtki.

Spawając uszkodzone elementy lub wymieniając je na nowe, zdecydowanie unikniemy większych problemów.

Przygotowanie podłoża

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedni efekt ogrodzenia, zadbajmy również o to, aby odpowiednio oczyścić całą powierzchnię ogrodzenia, która ma być malowana. Rdza, plamy, luźne powłoki malarskie, odpadająca farba – to wszystko sprawi, że nowa powłoka malarska nie będzie się trzymać. Czyszczenie powierzchni może odbyć się metodą ręczną, która jest zalecana w przypadku czyszczenia elementów trudnodostępnych, jak zawiasy. Czyszczenie mechaniczne jest metodą o wiele lepszą i skuteczniejszą. Do czyszczenia można wykorzystać między innymi szlifierki z odpowiednimi tarczami lub wiertarki z odpowiednimi głowicami.

Następnym krokiem jest odpylenie powierzchni oraz jej odtłuszczenie, np. acetonem budowlanym.

Wybór odpowiedniej farby i techniki malowania

Na rynku jest wielu producentów, którzy oferują różne farby do malowania powierzchni stalowych, w tym ogrodzeń. Do wyboru mamy tradycyjne farby chlorokauczukowe, olejno-ftalowe, farby 3w1 – bezpośrednio na rdzę, farby okrętowe.

Różnią się one składem, wydajnością, łatwością aplikacji, możliwością stosowania bez podkładu, paletą kolorystyczną, trwałością powłoki.

Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie odpowiednich farb, które można określić mianem 3w1. Jest to farba podkładowa, antykorozyjna oraz dekoracyjna. Unikamy więc stosowania dwóch typów farb: podkładu oraz farby docelowej. Odpowiednio dobrana farba będzie prosta w aplikacji, wydajna, dobrze przylegająca do podłoża, tworząca estetyczną, odporną na warunki i uszkodzenia powierzchnię.

Farba musi być również odpowiednio aplikowana. Najczęściej do wyboru mamy szansę na to, aby malować wałkiem, pędzlem lub metodą natryskową, do której musimy mieć oczywiście albo agregat, albo pistolet. Przede wszystkim jednak musimy się zapoznać z kartą techniczną produktu, informacjami zawartymi na opakowaniu. W karcie technicznej produktu znajdziemy wiele przydatnych informacji, np. na temat techniki malowania, rozcieńczania farby i jej przechowywania.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*