Strefa relaksu w ogrodzie. Co powinna obejmować?

Projektując przydomowy ogród, warto pamiętać o tym, że powinien spełniać oczekiwania wszystkich domowników, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Główną funkcją ogrodu jest ta relaksacyjna. Ogród to przestrzeń, który ma nie tylko stanowić dekorację, ale również dawać możliwość zabawy, odpoczynku, odstresowania się. Podpowiadamy, jak wybrać rozwiązania, które pozwolą nam cieszyć się relaksem w ogrodzie praktycznie przez cały rok.

Ogród to miejsce, które z reguły ma sprzyjać relaksowi. Niejednokrotnie zdarza się, że do jego aranżacji angażujemy środki, które są porównywalne do tego, jakimi dysponujemy przy budowie domu oraz jego aranżacji. Dla wielu osób, dobrze zaprojektowany i wykonany ogród jest tak samo ważny, jak salon, kuchnia, łazienka.

Z drugiej strony warto pamiętać, żeby do aranżacji ogrodu przyłożyć się w sposób bardziej profesjonalny, nie podejmować decyzji pod wpływem czasu, chwilowego nastroju, dokładnie przeglądać rozwiązania, które sprawią, że przestrzeń będzie zarówno estetyczna, jak również funkcjonalna. Dzięki temu, przez cały rok, przez wiele lat nie będziemy musieli dokonywać żadnych zmian w ogrodzie, gdyż nie będą one do niczego potrzebne.

Relaks w ogrodzie – sprawa oczywista

Choć są różne sposoby i metody aranżacji ogrodu – wszystko łączy jego – spełnienie funkcji relaksacyjnej. To właśnie w dużej mierze od posiadanego wyposażenia zależy to, jak będziemy w ogrodzie odpoczywać, co będziemy mogli robić, w jaki sposób spędzać czas wolny, zarówno z dziećmi, jak również z innymi dorosłymi. Myśląc o strefie relaksu oczywiście trzeba brać pod uwagę kilka ważnych kwestii, należą do nich:

– własne możliwości finansowe,
– wielkość działki oraz umiejscowienie strefy relaksu względem położenia domu,
– ilość domowników,
– wiek domowników,
– ilość gości, która nas odwiedza,
– sprawność komunikacji,
– funkcjonalność rozwiązań,
– bezpieczeństwo.

Altana ogrodowa, zadaszenie tarasu, pawilony ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie klasyczny czy nowoczesny ogród bez odpowiedniego zadaszenia, które pozwoli nam jednocześnie korzystać z uroków pięknej pogody, ale również chronić się przed zbyt dużym nasłonecznieniem, opadami deszczu czy porywami wiatru. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest altana ogrodowa, wykonana z drewna. Może ona znajdować się w centralnym punkcie ogrodu i stanowić prawdziwe centrum dowodzenia. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest taras i wykonane nad nim zadaszenie. Tu również mamy możliwość wykonania zadaszenia w całości z drewna, stalowego lub mieszanego. Wszystko zależy od naszej inwencji. Ciekawym wyjściem są również pawilony ogrodowe jako mobilna alternatywa dla altan.

Grill oraz wypoczynek

Oba rozwiązania stanowczo łączą się z wyżej wymienionymi. Trudno wyobrazić sobie letni odpoczynek w gronie rodzinnym, bez grilla oraz mebli ogrodowych, również tych, które służą do relaksu (fotele rozkładane, leżaki). Na szczęście producenci tego rodzaju wyposażenia ogrodowego oferują rozwiązania, które bez problemu można dopasować do własnych potrzeb, możliwości finansowych, jak również terenu, który mamy.

Dzieci oraz ich relaks

Nie da się ukryć, że dzieci są czynnymi użytkownikami ogrodów. To właśnie dla nich powinniśmy również znaleźć miejsce oraz zastosować takie rozwiązania, które sprawią, że pociechy będą miały szansę na to, aby w komfortowy i bezpieczny sposób móc bawić się przez cały rok, a na pewno w maksymalnym stopniu w sezonie letnim.

W ogrodzie, jeżeli tylko dysponujemy placem, powinny znaleźć się rozwiązania, które pozwolą na aktywne spędzanie wolnego czasu, rozwijanie motoryki małej i dużej, ćwiczenie równowagi, kreatywnego myślenia. Można tu zdecydowanie wymienić:

– drewniany bądź stalowy plac zabaw,
– piaskownicę,
– domek drewniany lub domek wykonany z tworzywa sztucznego,
– tory przeszkód,
– trampolinę,
– zjeżdżalnię,
– basen ogrodowy,
– mebelki ogrodowe dla dzieci.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażenia było jak najwięcej. Należy jednak pamiętać o tym, żeby nie zagracić przestrzeni oraz nie sprawić, że komunikacja będzie zakłócona. Dobrym i ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie rozwiązań modułowych. Warto zastanowić się nad zakupem jednego z modeli placów zabaw, np. drewnianego. Taka konstrukcja może być wyposażona w zjeżdżalnię, huśtawkę, gniazdo, tunele, ścianki wspinaczkowe czy elementy manipulacyjne. W ten sposób unikniemy kupowania innego wyposażenia.

Kupując wyposażenie dla dzieci koniecznie trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Basen ogrodowy powinien być dopasowany do wieku dzieci i odpowiednio zabezpieczony, huśtawka stabilna i odporna na przewracanie się, piaskownica zamykana, aby uniknąć problemu z kotami, a trampolina wyposażona w tkaninę, która jest elastyczna i odporna na intensywne użytkowanie.

Im lepsze wyposażenie zastosujemy, tym będziemy mieli większą pewność, że dzieci będą się bawić komfortowo i bezpiecznie, my również będziemy mogli się skupić na własnych przyjemnościach.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*