Samodzielnie robimy meble z palet

Palety drewniane są bardzo dobrym i uniwersalnym materiałem, który pozwala na wznoszenie różnego rodzaju konstrukcji, a także budowę mebli ogrodowych. Te na pewno wyróżniają się jakością, innowacyjnością, bardzo interesującym wyglądem oraz trwałością. Mogą stanowić pewnego rodzaju dekorację i urozmaicenie przestrzeni ogrodowej. Jak wykonać meble z palet?

Meble ogrodowe pozwalają to, aby bezpiecznie, komfortowo, w odpowiednich warunkach wypoczywać oraz spędzać czas w ogrodzie – w gronie przyjaciół, rodziny, partnerów biznesowych czy z własną rodziną. Od tego, jakie rodzaj mebli wybierzemy, w dużej mierze zależy to, jak bardzo udane będą to spotkania. Im lepsze meble, tym większy komfort ich użytkowania, wygodniejsze siedzenie, wygodne oparcia, odpowiedniej wielkości stół.

Rynek mebli ogrodowych jest bardzo duży. Paleta możliwości ogromna, zakres cenowy podobnie. Najtańsze zestawy plastikowych mebli ogrodowych (krzesła, stolik, stół) mogą kosztować nas mniej więcej 300-500 złotych, w zależności od rodzaju i wielkości. Tego rodzaju meble można kupić na Allegro lub w marketach typu Castorama, Obi, Leroy Merlin.

Do wyboru mamy również meble drewniane, stalowe, wiklinowe, z technorattanu. Nic tylko wybierać, kupić i użytkować!

Alternatywą, bardzo ciekawą i stale zyskującą na popularności są meble ogrodowe wykonane z palet. To przy ich pomocy możemy wykonać krzesła, stolik, stół, a także większe siedziska. Jak to zrobić i co będzie potrzebne?

Dobra paleta – podstawa mebli ogrodowych

Palety drewniane są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, budownictwie transporcie. Można je również kupić w Internecie lub w specjalnych składach. Z tym nie ma absolutnie żadnych problemów. Kluczowe jest to, abyśmy wybrali palety o odpowiedniej jakości. Dobra paleta powinna być przede wszystkim kompletna, w dobrym stanie technicznym, bez widocznych uszkodzeń, pęknięć i przede wszystkim pleśni.

Już na pierwszy rzut oka można zobaczyć, czy dana paleta jest dobrze wykonana. Cena podstawowej palety wynosi około 30-50 złotych za sztukę.

Co będzie nam potrzebne do wykonania mebli z palet?

Mebli z palet nie da się wykonać, jeżeli nie mamy odpowiednich narzędzi ręcznych, elektronarzędzi. Choć część z nich można wypożyczyć, to zdecydowana większość z nich na pewno będzie dostępna blisko – w piwnicy lub garażu. Lista przydatnych rzeczy prezentuje się następująco:

– drewniane palety w odpowiedniej ilości,
– wkrętarka, wiertarka, szlifierka kątowa lub oscylacyjna, piła elektryczna,
– główki do szlifowania, wiertła do metali oraz drewna, bity,
– łączniki stalowe różnego rodzaju (proste, kątowe),
– wkręty do drewna długie i krótkie, gwoździe, śruby i nakrętki,
– kątowniki,
– poziomice,
– miarka, ołówek,
– piła ręczna do drewna,
– papier ścierny, kostka do szlifowania,
– pędzle, wałki,
– szczotka do odkurzania, opcjonalnie odkurzacz,
– impregnat, farba, olej, ewentualnie lakier,
– opcjonalnie kółka (jeżeli meble stoją na twardym gruncie).

Stolik

Jeżeli naszym celem jest to, aby zbudować stoli, powinniśmy ze sobą złączyć jedną lub dwie palety. Montaż ze sobą 3 palet nie jest zalecany, z uwagi na masę stolika oraz trudności z ewentualnym przesuwaniem go. 2 palety + kółka (o ile chcemy wersję ruchomą) to zdecydowanie optymalne rozwiązanie, które również umożliwi komfortowe korzystanie z mebla.

Palety kładziemy jedna na drugiej oraz łączymy przy pomocy długich wkrętów do drewna. Wkręty najlepiej montować pod kątem 45 stopni, przy pomocy wkrętarki wyposażonej w odpowiednio długą końcówkę. Długość wkrętów nie powinna być większa niż łączonych ze sobą desek.

Wcześniej palety należy dokładnie oczyścić oraz pomalować w najbardziej newralgicznych miejscach. Resztę malowania można wykonać po skręceniu palet. Dla uzyskania efektu blatu możemy dopasować płytę OSB lub zamówić szkło (na wymiar).

Krzesła oraz siedziska

Krzesła oraz siedziska zdecydowanie wymagają więcej pracy oraz stosowania dużo większej ilości materiałów, np. śrub, prętów, łączników stalowych oraz dłuższych wkrętów. Cała konstrukcja musi mieć przecież oparcie oraz podłokietniki (w przypadku krzeseł). Najlepszym wyjściem jest więc cięcie palet piłą elektryczną według projektu, a następnie łączenie ze sobą poszczególnych elementów. Warto wcześniej mieć już zakupione poduszki oraz innego typu materiały obiciowe, dzięki temu dotniemy palety w taki sposób, aby były na wymiar.

Impregnacja i malowanie

Jeżeli meble będą stały na zewnątrz konieczne jest ich zabezpieczenie przed wilgocią, pleśnią, grzybem, szkodnikami oraz promieniowanie UV. Jeżeli zależy nam na podkreśleniu naturalności drewna, usłojenia, warto zastosować impregnat powłokotwórczy + ewentualnie lakier bezbarwny, jeżeli chcemy meblom nadać określony kolor, warto zdecydowanie postawić na dobrej jakości farbę do drewna. W ten sposób uzyskamy odpowiedni efekt i zapewnimy żywotność mebli przez długie lata.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*