Moda na własne warzywa jest ogromna. Z roku na rok coraz bardziej popularna. Posiadanie własnego warzywniaka może sprawić wszystkim domownikom ogromną radość, wpłynąć również pozytywnie na naszą wagę, dietę, zapewnić dobre samopoczucie. Aby osiągnąć sukces, mieć piękny ogródek warzywny, warto pomyśleć najpierw o odpowiednim planowaniu. Ono ma kluczowe znaczenie.
Polacy coraz lepiej, coraz bardziej zdrowo się odżywiają. Ma na to wpływ stale rosnąca świadomość na temat jedzenia, jego jakości, wpływu na organizm. Unikanie na przykład smażonego mięsa i zastąpienie go dietą warzywną może sprawić, że w bardzo krótkim czasie nasz organizm dużo lepiej się poczuje i pozwoli nam na zdecydowanie większy komfort życia.
Spożywanie dużej ilości warzyw ma zbawienny wpływ na proces trawienia, prawidłowy cholesterol, a więc zmniejszone ryzyko np. zakrzepicy żył, miażdżycy, zawału serca. Dieta warzywna również pomaga utrzymać prawidłową wagę. Coraz więcej osób, również w celach hobbystycznych, decyduje się na to, aby w ogrodzie założyć warzywniak. Jak się okazuje, to świetna forma relaksu oraz metoda na to, aby mieć swoje, zdrowe warzywa.
Wybór miejsca – sprawa kluczowa
Planowanie ogródka warzywnego przede wszystkim należy zacząć od znalezienia np. w internecie wzoru, na którym będziemy wszystko opierać. Jest to pomocne, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy dużego doświadczenia ogrodniczego i nie wiemy dokładnie, co zastosować, aby efekt był optymalny. Ważny jest wybór miejsca. Jakie powinno być?
Miejsce pod ogródek warzywny przede wszystkim powinno być nasłonecznione. To konieczne, aby nasze warzywa po prostu rosły, osiągnęły odpowiednie rozmiary. Brak słońca to brak wzrostu. Drugą kwestią jest wybór takiego miejsca, które jest w miarę dobrze osłonięte od wiatru. Plusem odpowiedniego miejsca będzie również jak największa odległość od ruchliwej drogi, parkowanych samochodów, innych budynków czy miejsc, które mogą generować zanieczyszczenia.
Dodatkowo zaletami będą:
– brak w okolicy dużych drzew oraz krzewów,
– brak innych systemów korzeniowych,
– brak różnego rodzaju instalacji, np. elektrycznych czy wodno-kanalizacyjnych,
– łatwość podłączenia węża oraz rozprowadzania wody,
– równość terenu, brak pagórków, kamieni, chwastów.
Warzywa tak, ale co z glebą?
Chcąc posiadać ogródek warzywny, powinniśmy sprawdzić, z jaką glebą mamy do czynienia. Najlepsza gleba zdecydowanie powinna być żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Warto więc zbadać pH gleby. Większość różnego typu warzyw zdecydowanie lub glebę odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepsze pH gleby pod warzywa mieści się w przedziale od 6,0 do 7,0. Nie są wskazane gleby kwaśne lub bardzo kwaśne (pH 5,5 i poniżej). Powodem jest to, że z takich gleb utrudnione jest pobieranie składników pokarmowych.
Gdy jednak mamy glebę kwaśną możemy sprawę uratować poprzez stosowanie nawozów, np. wapniowo-magnezowych.
Przygotowanie podłoża
Aby nasze uprawy były odpowiednio udane, ale również, żeby ogródek ładnie wyglądał i dekorował otoczenie domu, powinniśmy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu terenu. Jak zostało wcześniej wspomniane, teren musi być w miarę równy. Jeżeli tak nie jest, warto ziemię przekopać. Koniecznie trzeba pozbyć się wszystkich kamieni, patyków, liści, szkła oraz innych zanieczyszczeń. Brak usunięcia np. resztek poprzednich upraw, liści może skutkować pojawieniem się np. różnych chorób i grzybów. Odpowiednie spulchnienie ziemi przy pomocy szpadla bądź glebogryzarki zdecydowanie sprawi, że warzywa będą miały łatwiej pobierać wodę.
Kolejnym krokiem jest oczywiście odpowiednie rozplanowanie upraw, przygotowanie miejsca dla każdej grupy warzyw. Wykonanie ścieżek, np. z kostki brukowej, kamyków otoczaków lub płyt betonowych ułatwi komunikację i poruszanie się po ogródku. Jeżeli w rodzinie są małe dzieci oraz zwierzęta, zwłaszcza pieski i kotki, dobrym pomysłem będzie wykonanie ogrodzenia. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że nikt nie zniszczy upraw.
Co sadzić obok siebie, aby mieć dobry efekt?
Przed wysiewem na pewno dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z poradnikami ogrodniczymi. W ten sposób dowiemy się, co możemy posadzić, kiedy to zrobić, jakie grupy warzyw sadzić obok siebie, aby wzajemnie na siebie (pozytywnie wpływały).
Dla przykładu, możemy ze sobą powiązać takie grupy warzyw, jak:
marchew – cebula, por,
seler – por,
marchew – sałata – pietruszka,
pomidor – pietruszka,
pomidor – seler,
sałata – rzodkiew – kalarepa – seler,
kapusta – fasola,
ogórki – koper,
kapusta – burak – seler,
dynia – fasola.
Natomiast zdecydowanie warto unikać takich „par”, jak:
sałata – pietruszka,
koper – pomidor,
pomidor – groch,
ogórek – pomidor – ziemniak,
ziemniak – słonecznik,
ziemniak – pomidor.
Warzywa oczywiście sadzi się w grządkach. Mogą być one delikatnie podsypane i tworzyć minimalną górkę. Wszystko po to, aby nie zbierała się w nich woda, w która w nadmiernej ilości może doprowadzić do gnicia.