Oczko wodne metodą DIY. Zobacz, że samemu można takie zrobić

Oczkowo wodne to świetny element wystroju ogrodu oraz metoda na to, aby nawet w zaciszu własnego ogrodu móc cieszyć się rybami, piękną roślinnością, szumem wody. Oczko wodne sprawi, że cała przestrzeń będzie o wiele bardziej komfortowa. Jak przystąpić do budowy oczka wodnego, jaką technologię pracy zastosować? Wiele ciekawych porad w poniższym tekście!

Aranżując otoczenie domu, w szczególności ogród, stosujemy najróżniejsze rozwiązania. Jedni w tym celu korzystają z gotowych rozwiązań i usług doświadczonych projektantów, inni zaś bardzo lubią metodę gospodarczą – DIY, a inspirację czerpią z Internetu, gazet, książek lub własnej wyobraźni. Taka czy inna metoda aranżacji ogrodu sprawia, że i tak osiągniemy sukces i pełne zadowolenie. Jak zawsze – potrzebny będzie odpowiedni plan, dobrej jakości materiały i dobre chęci.

Oczka wodne są niemalże niezbędnym elementem, który w ogrodzie po prostu musi się pojawić. Mogą przybierać różnorodną formę – od małych, eleganckich, kompaktowych rozwiązań, których podstawą jest gotowa forma montowana w ziemi, poprzez większe oczka, wykonywane metodą ręczną. Ilość rozwiązań jest naprawdę ogromna i to sprawia, że bardzo łatwo możemy dopasować projekt do naszych potrzeb. Wtedy praca będzie zdecydowanie bardziej przyjemna.

Budowa oczka wodnego zgodnie z prawem

Budowę oczka wodnego trzeba koniecznie zacząć od tego, aby sprawdzić w tym zakresie prawo budowlane. Możemy bowiem się bardzo nieprzyjemnie rozczarować, gdy mając już gotowe oczko wodne oraz zagospodarowany teren, nastąpi kontrola, której efektem będzie nakaz rozbiórki. Niemożliwe? Możliwe, jak najbardziej. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, pozwolenia na budowę nie wymagają oczka, baseny oraz zbiorniki wodne do 50 metrów kwadratowych.

Warto jednak zgłosić zamiar budowy oczka do właściwego organu. Wtedy na pewno unikniemy problemów.

Dopasowanie oczka do wielkości działki

Jedną z ważnych kwestii jest to, aby dopasować oczko wodne nie tylko pod względem wielkości, ale przede wszystkim rozmiaru. Niedobrym rozwiązaniem jest to, aby oczko zbyt mocno przytłaczało ogród, kolidowało z innymi jego elementami, jak również utrudniało komunikację na działce, poruszanie się po ogrodzie. Planując budowę oczka musimy brać również pod uwagę to, że po pewnym czasie może zmienić się nam koncepcja wyposażenia ogrodu. Powinniśmy więc zachować taką przestrzeń, która umożliwi nam odpowiednie modyfikacje.

Oczka wodne z gotowej formy

Jedną z popularnych metod budowy oczek wodnych, zwłaszcza tych, które mają nieduże rozmiary, jest zakup specjalnej formy, która jest dostępna praktycznie w każdym sklepie ogrodowym, markecie budowlano-dekoracyjnym oraz w Internecie.

Do wyboru mamy tu oczywiście ogromną ilość rozwiązań, począwszy od kolorystyki (czarna, zieleń, niebieski), poprzez pojemność, głębokość, formę, kształt. Każdy zna pewno znajdzie coś dla siebie. Mając wybraną formę, musimy wykopać odpowiedni dół. Powinien być on większy, gdyż forma nie powinna stykać się bezpośrednio z ziemią. Dobrą praktyką jest to, aby wcześniej wyłożyć dół odpowiednią pianą albo styrodurem, materiałem odpornym na wodę. Odpowiednia izolacja zapewni brak przemarzania formy, zminimalizuje ryzyko pękania.

Oczko oczywiście musi być wypoziomowane i dobrze osadzone. To zagwarantuje jego prawidłowe funkcjonowanie po zalaniu wodą.

Oczka wodne tradycyjne

Chcąc mieć oczkowo wodne i wykonać je metodą tradycyjną, trzeba trochę się napracować. Największy problem to wykopanie odpowiedniej wielkości dołu, usunięcie ziemi oraz innych zanieczyszczeń oraz wyprofilowanie dna w taki sposób, aby odpowiadało temu, co sobie zaproponowaliśmy. Brak gotowego rozwiązania sprawia, że dno oczka wodnego musimy wyłożyć chociażby czarną folią o odpowiedniej grubości (minimum dwie warstwy), a następne w inny sposób zagospodarować. Można wysypać dno piachem, kamykami otoczakami, grysem lub pozostawić w oryginalnym stanie.

Boki niecki również można wyłożyć, do tego świetnie nadaje się kamień polny. Można go ułożyć bez fugowania betonem lub właśnie zastosować zaprawę. Wtedy układanie wygląda dokładnie tak, jak murowanie ściany.

Dekoracja oczka

Dekoracja oczka wodnego, czyli jego części, która znajduje się na powierzchni zdecydowanie jest sprawą indywidualną. Do zastosowania mamy tu naprawdę ogromną ilość materiałów, począwszy od tradycyjnej trawy, poprzez małe kamyki, kamienie polne, płyty betonowe lub specjalnie zamawiane kamienie dekoracyjne. Ciekawym rozwiązaniem jest stosowanie dobrze zaimpregnowanego drewna, nowych podkładów kolejowych. Wszystko zależy więc od naszej indywidualnej aranżacji.

Dodatkowo warto zadbać o inne elementy, które mają duży wpływ na to, jak dane oczko wodne się prezentuje. Mowa tu między innymi o takich elementach, jak:

– oświetlenie tafli wody oraz okolic oczka,
– fontanny wodne,
– kaskady,
– betonowe elementy dekoracyjne,
– pomosty oraz kładki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*