Drewniany plac zabaw do ogrodu. Idealny sposób na to, aby dzieciom zapewnić maksimum zabawy.

Nie można aranżować ogrodu bez odpowiedniego planu. Dzięki temu, że będziemy posiadać projekt, zdecydowanie będzie nam prościej dobrać takie rozwiązania, które sprawią, że ogród będzie zarówno nowoczesny, jak i funkcjonalny. Dysponując odpowiednią przestrzenią, warto pomyśleć również o atrakcjach dla dzieci. Ogromną popularnością cieszą się drewniane place zabaw. Na czym polega ich fenomen?Każdy z nas zapewne pamięta osiedlowe, miejskie place zabaw, gdzie z wielką radością można było spędzać czas w gronie znajomych, przyjaciół, bawić się, relaksować, zdobywać nowe umiejętności. Również współcześnie trudno sobie wyobrazić wychowywanie dzieci bez kontaktu z rówieśnikami, zabawą na dworze. Place zabaw to miejsca, które pozwalają naszym pociechom na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, a także obawy o zachorowanie, dużo osób decyduje się na to, aby plac zabaw przenieść do własnego ogrodu. Jest to coraz bardziej popularne rozwiązanie, gdyż producenci tego rodzaju wyposażenia oferują modele, które spokojnie można zamontować nawet w mniejszym ogrodzie. Przeglądając oferty producentów, odwiedzając sklepy internetowe, zdecydowanie można natrafić na drewniane place zabaw, dzięki którym nasze pociechy będą mogły bawić się praktycznie o każdej porze roku.

Dlaczego drewniany plac zabaw?

Place zabaw mogą być wykonywane z drewna lub stali. Niektóre elementy, z racji funkcji wykonywane są z tworzyw sztucznych (elementy manipulacyjne, zaciski). Drewno to najbardziej estetyczny, praktyczny, plastyczny oraz przede wszystkim ekologiczny materiał konstrukcyjny, który służy do przygotowania konstrukcji.

W zależności od rodzaju konstrukcji do jej montażu można wykorzystać kantówki o różnym przekroju, okrągłe belki, deski. Bardzo dużą popularnością cieszą się palety drewniane, które mogą posłużyć chociażby, jako konstrukcja domku. Plac zabaw z drewna będzie wyglądał naturalnie, będzie także pasował do pozostałych elementów architektury ogrodu – mebli, altany, pergoli, ogrodzenia.

Jak plac zabaw wpływa na dzieci?

Wiele osób, które rozważają zakup oraz montaż drewnianego placu zabaw w swoim ogrodzie, zastanawia się, jakie plusy mogą z tego wynikać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że dziecko będzie miało możliwość aktywnego wypoczynku, na świeżym powietrzu, praktycznie przez cały rok. Drewniany plac zabaw może być z powodzeniem użytkowany nie tylko latem, ale również zimą.

Warto podkreślić aktywne spędzanie wolnego czasu – z dala od ekranów komputera, telewizora, telefonu. Dla dzieci nie ma nic lepszego niż wypoczynek na świeżym powietrzu, bieganie, skakanie, wspinanie się, ćwiczenie równowagi oraz innego rodzaju zabawy ruchowe. Dzięki temu nie tylko trenują kondycję, ale również mają możliwość ćwiczenia zręczności. Zdecydowanie odpoczywają oczy, odpadają zmartwienia, czas jest spożytkowany w sposób kreatywny.

Jak wybrać plac zabaw?

Przede wszystkim trzeba określić, jakie mamy potrzeby, jakie możliwości finansowe, jaką powierzchnią dysponujemy. Plac zabaw:

– musi być dopasowany do wielkości działki, aby nie utrudnić komunikacji,
– musi być stabilny i bezpieczny,
– mus mieć odpowiednie wyposażenie.

Nic nam po placu zabaw, który nie spełni oczekiwania dziecka, a dodatkowo przytłoczy ogród, uniemożliwi użytkowanie mebli, grilla. Warto również pamiętać, żeby pozostawić miejsce na ewentualną piaskownicę, basen ogrodowy, trampolinę, a także wolną przestrzeń do luźnej zabawy.

Co może zawierać w sobie drewniany plac zabaw? Tu można wymienić takie atrakcje, jak:

– piaskownicę,
– domek dla dzieci, stolik, ławkę, krzesełka,
– ścianki wspinaczkowe, liny do wspinaczki,
– drabinki,
– huśtawkę, gniazdo,
– zjeżdżalnię,
– tunele, mosty z lin,
– elementy manipulacyjne,
– tory przeszkód.

Należy wiec dokładnie przemyśleć, co może sprawić dziecku największą radość i wybrać odpowiedni model. Piaskownicę, domek czy huśtawkę można w miarę potrzeb zakupić, jako oddzielne wyposażenie.

Bezpieczeństwo i solidność konstrukcji

Oglądając drewniane place zabaw, czy to w sklepach internetowych, czy bezpośrednio na placu, u producenta, należy zwracać uwagę nie tylko na ilość wyposażenia oraz estetykę, ale głównie na jakość wykonania. Pamiętajmy, że konstrukcja placu zabaw powinna przede wszystkim być solidna i stabilna. Drewno nie może być popękane, spleśniałe, nieimpregnowane, elementy montażowe nie powinny nosić śladów korozji. Konstrukcja musi być solidnie zmontowana, nie kołysać się, nie przechylać pod wpływem ciężaru dzieci oraz podmuchów wiatru. Niedopuszczalne jest to, aby wystawały gwoździe, wkręty, ostre elementy wyposażenia. Elementy ruchowe, jak huśtawki czy gniazda powinny być montować w sposób uniemożliwiający wypadnięcie.

Im bardziej solidny i bezpieczny plac zabaw, tym zdecydowanie lepiej, dzieci będą miały zagwarantowaną świetną zabawę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*