Nowoczesna kotłownia. Jak powinna wyglądać?

Kotłownia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jej odpowiednie przygotowanie sprawi, że wszystkie urządzenia sterujące ogrzewaniem będą funkcjonować w dedykowanych dla nich warunkach. Nie będziemy również musieli martwić się o bezpieczeństwo, łatwość utrzymania czystości. Na co zwracać szczególną uwagę przy wykonywaniu kotłowni?

Trudno wyobrazić sobie dom bez kotłowni. O ile w przypadku inwestycji nowych, domów bardzo dobrze izolowanych, gdzie mamy do czynienia praktycznie z minimalnym zapotrzebowaniem na energię, system tradycyjny jest zastępowany przez decentralny, który takiego pomieszczenia nie wymaga. Większość domów, nawet takich, które niedawno przeszły termomodernizację kotłownię – w takiej czy innej formie posiada.

Mając tradycyjne formy ogrzewania, np. ogrzewanie gazowe, węglowe, na ekogroszek bądź pellet, musimy posiadać kotłownię, w której będą się znajdowały urządzenia grzewcze oraz opał. Chcąc zapewnić sobie maksymalny komfort, podczas wykonywania pomieszczenia trzeba pamiętać o kilku podstawowych aspektach.

Rozmiar kotłowni, a rozmiar pieca

Praktycznie każdy z nas, kto nosi się z zamiarem budowy domu i wyboru jeden z tradycyjnych form ogrzewania przegląda projekty i to na ich podstawie dokonuje wyboru. Szczególną uwagę trzeba zwrócić nie tylko na wygląd domu, ale rodzaj ogrzewania, rodzaj kotła oraz wielkość kotłowni. O ile w projekcie gotowym mamy praktycznie wszystko do siebie dopasowane, o tyle w przypadku prac remontowych w domach z rynku wtórnego, trzeba spojrzeć na relację wielkości pieca do wielkości kotłowni.

Jednym z podstawowych błędów jest umieszczanie dużego kotła, np. na pellet czy ekogroszek do pomieszczenia, które nie jest do tego przystosowane. Zbyt mały rozmiar kotłowni nie tylko powoduje problemy montażowe (podłączenie pieca do komina), ale również utrudnia jego normalną obsługę. Małe rozmiary kotłowni przy dużych wymiarach pieca to mało miejsca na składowanie opału, a także problem z czyszczeniem kotła i dostęp do jego tylnej części.

Wentylacja

Nie może być mowy o prawidłowo wykonanej kotłowni bez odpowiedniej wentylacji. Kotłownia powinna posiadać przynajmniej jeden komin wentylacyjny, który musi być oczywiście drożny oraz umożliwiać odpowiednią cyrkulację powietrza. Druga kwestia to dysponowanie uchylnym oknem, które zawsze w razie potrzeby można wykorzystać do usprawnienia wentylacji.

Sprawna wentylacja to nie tylko szybki sposób na usuwanie zadymienia, ale również sposób na zapewnienie urządzeniom grzewczym funkcjonowania w odpowiednich warunkach. Nie ma bowiem możliwości, aby np. piec gazowy sprawnie funkcjonował w pomieszczeniu, gdzie znajduje się kocioł węglowy, w którym jednocześnie magazynujemy popiół.

Odpowiednia aranżacja ścian oraz podłóg

Najgorszym rozwiązaniem jest montaż urządzeń grzewczych oraz przechowywanie opału w kotłowni, która nie ma odpowiednio wykończonych ścian oraz podłóg. Warto zdecydowanie pomyśleć o montażu okładzin trwałych, łatwych w utrzymaniu czystości i niepalnych. Świetnie do tego nadają się wszelkiego rodzaju płytki, np. gres techniczny czy glazura.

Zastosowanie pytek na ściany oraz na podłogę niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze zdecydowanie unikamy osadzania się kurzu, zapewniamy sobie łatwą możliwość odpylenia ścian i odkurzenia podłóg, a także ich mycia. Innym stosowanym rozwiązaniem jest np. malowanie powierzchni farbami do betonu, żywicami.

Jednocześnie wykonując okładziny ścienne powinniśmy rozważyć montaż stalowych drzwi przeciwpożarowych. To właśnie one skutecznie ochroną resztę domu przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się ognia.

Oświetlenie

Kotłownia powinna być w odpowiedni sposób doświetlona. Można do tego wykorzystać dedykowane oprawy, które poprzez zastosowanie gumowych uszczelek w oprawach zapobiegają pojawianiu się iskier (obecnych przy przepalaniu się żarówek). To rozwiązanie szczególnie godne uwagi, gdy mamy do czynienia z instalacjami gazowymi. Szczególnie warto doświetlić okolice kotła, aby sprawnie móc wykonać czyszczenie.

Miejsce do magazynowania opału

Jeżeli mamy do czynienia z piecem na ekogroszek, węgiel lub pellet, powinniśmy zapewnić sobie odpowiednie miejsce do magazynowania opału. Średniej wielkości dom, w trakcie sezonu grzewczego zużywa przeważnie między 3-5 ton ekogroszku lub węgla, a także średnio około 3 ton węgla. Taką ilość materiału trzeba odpowiednio magazynować.

O ile w przypadku ekogroszku oraz pelletu mamy do czynienia z materiałem workowanym, który bez żadnego problemu można umieszczać na peltach, o tyle w przypadku tradycyjnego węgla mamy do czynienia z pakowaniem luzem. Klatki lub worki musimy więc zapewnić we własnym zakresie. Alternatywą jest zamawianie węgla w workach, bezpośrednio w składzie materiałów opałowych. Jest to rozwiązanie minimalnie droższe, ale znacząco ułatwiające przechowywanie w kotłowni.



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*