Budując dom oraz aranżując jego wnętrze zdecydowanie musimy również myśleć o tym, jakie będą koszty utrzymania domu. Im dom większy, tym koszty rosną. Nie da się ukryć, że jednym z największych problemów i największych kosztów jest ogrzewanie. To ono pochłania dość spore kwoty. Warto pomyśleć o skorzystaniu z kilku sposobów, które mogą obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Ogrzewanie domu to jeden z największych kosztów dotyczących utrzymania. Zarówno w przypadku nowych, bardzo dobrze izolowanych domów, jak również domów z rynku wtórnego, bez izolacji, jak również po wykonanych pracach termomodernizacyjnych, koszty ogrzewania są dość wysokie.
Planując budowę domu, wybierając projekt, musimy spojrzeć w przyszłość nie tylko na to, jak komfortowo będziemy mieszkać, ale również, ile będziemy musieli za taką przyjemność płacić. Jest to ważne, gdyż nie będziemy niemile zaskoczeniu, dokonując opłat. Można więc dostosować wielkość domu do własnych potrzeb, jak również już mieszkając wprowadzić pewne rozwiązania, które zapobiegną stratą ciepła.
Dopasowanie wielkości domu do własnych potrzeb
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że im większy dom, tym nie tylko koszty budowy będą większe, ale również koszty ogrzewania. Wybierając projekt domu, można zdecydowanie sprawdzić, jakie jest jego zapotrzebowanie na energię, jaki sposób ogrzewania oraz przewidywane koszty. Nie wybierajmy więc projektu domu, który jest zbyt „rozdmuchany”, którego potencjału nie będziemy w stanie wykorzystać. Będziemy za to ogrzewać pomieszczenia, których realnie nie wykorzystujemy.
Skuteczna izolacja i dobra stolarka
Jedną z najważniejszych rzeczy, która ma wpływ na minimalizację rachunków jest oczywiście prawidłowo wykonana izolacja pionowa oraz pozioma. Zastosowanie odpowiednich materiałów: wełny, styropianu, piany, a także materiałów pobocznych, jak folie paroizolacyjne sprawi, że nie będziemy mieli do czynienia z mostkami cieplnymi, a tym samym stratami ciepła. Co trzeba izolować? Przede wszystkim:
– fundamenty oraz posadzki,
– ściany zewnętrzne,
– poddasze,
– dach.
Każda z tych powierzchni to potencjalna strata ciepła. Bez izolacji oraz odpowiedniej stolarki (posiadającej możliwie najlepsze parametry techniczne, dotyczące izolacyjności), utrzymanie komfortu cieplnego i niskich rachunków nie będzie możliwe.
Co można zrobić, aby obniżyć koszty ogrzewania, gdy już mieszkamy w domu?
Jak się okazuje, mieszkając w domu również możemy zrobić wiele rzeczy, aby ograniczyć koszty ogrzewania. Jest na to kilka bardzo ciekawych i prostych sposobów.
1. Uszczelnienie okien oraz drzwi
Jest to niezwykle ważne, gdyż pozwoli ograniczyć straty ciepła, a także wyeliminuje dość nieprzyjemne podwiewanie, które jest odczuwalne w okolicach okien. Każde okna mają możliwość regulacji, jeżeli nie potrafimy tego zrobić, należy skorzystać z pomocy fachowca. Warto również zwrócić uwagę na stan uszczelek w oknach.
2. Rozsądna temperatura
Optymalna temperatura dla pomieszczenia mieszkalnego to 20-22 stopnie Celsjusza. Warto pomyśleć o tym, aby taki przedział właśnie stosować. Przegrzewanie pomieszczeń nie jest dobrym rozwiązaniem, zbyt wysoka temperatura może również wpływać na brak koncentracji i osłabienie organizmu. Nie warto również ustawiać na noc niższej temperatury, gdyż w ciągu dnia zużyjemy więcej paliwa, aby nagrzać wnętrza.
3. Skuteczna wentylacja
To rzecz, na którą mało kto zwraca uwagę, a powinien. Skuteczna i przede wszystkim ciągła wymiana powietrza ma również wpływ na koszty ogrzewania. Wilgotne powietrze, które nie jest usuwane z wnętrz, nie tylko szkodzi naszemu zdrowiu, ale również dużo wolniej się nagrzewa. Warto więc dokonywać regularnych przeglądów wentylacji.
4. Przegląd systemu grzewczego
Przed każdym sezonem powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty oraz dokonać przeglądu instalacji grzewczej – kompleksowo. Specjalista dokona sprawdzenia pieca, sterowania, a także pozostałych elementów instalacji. Dzięki temu w bardzo prosty sposób urządzenia zachowają optymalne parametry pracy oraz nie będą zużywać do ogrzewania więcej paliwa, niż powinny.
5. Jak najwięcej światła
Dobrym sposobem jest również korzystanie z naturalnych sposobów dogrzewania wnętrz. W przypadku pomieszczeń mocno nasłonecznionych, warto w ciągu dnia, gdy jesteśmy w pracy, nie zostawiać opuszczonych rolet. Promienie słoneczne, które wpadną do wnętrz, skutecznie podniosą temperaturę.
Osobnym tematem, który jest obecnie niezwykle popularnym jest fotowoltaika. Duża część inwestorów decyduje się na montaż instalacji, z uwagi na różnego rodzaju programy rządowe, dzięki którym możemy uzyskać dotację. Panele fotowoltaiczne, wraz z całym asortymentem niezbędnym do wykonania instalacji pozwoli na uniezależnienie się od publicznej sieci energetycznej, wykorzystanie darmowej energii elektrycznej do zasilania urządzeń grzewczych bądź zasilania klimatyzacji, która również może być źródłem ciepła.