5 zalet klimatyzacji w domu

Klimatyzacja to współcześnie jedna z podstawowych, najbardziej wykorzystywanych instalacji, która ma realny wpływ na to, jaki jest komfort mieszkania oraz użytkowania wszystkich pomieszczeń. Prawidłowo zaprojektowana i dobrze wykonana instalacja, dobór urządzeń, zapewnienie serwisu – to wszystko przełoży się na pełne zadowolenie wszystkich domowników. Zalet, które wynikają z posiadania klimatyzacji jest bardzo dużo.

Budowa domu to nie tylko projekt, materiały budowlane, szukanie odpowiednich ekip, ale przede wszystkim odpowiednie zaprojektowanie wszystkich instalacji oraz dobór takich rozwiązań, które w kompleksowy sposób pozwolą na to, aby zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń, począwszy od garażu, poprzez klatkę schodową, na pomieszczeniach mieszkalnych kończąc.

Prawidłowo działające instalacje, wykonane przy pomocy odpowiednich materiałów, przez instalatorów dysponujących wiedzą umożliwią również zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania. Obecnie, gdy wybieramy projekt domu lub wykonujemy prace remontowe, nie możemy przejść obok montażu klimatyzacji, czyli instalacji, którą z powodzeniem wykorzystamy o każdej porze roku. Klimatyzacja niesie za sobą wiele korzyści, wśród których możemy wymienić co najmniej kilka najważniejszych.

Brak kotłowni

Klimatyzacja jest systemem decentralnym, czyli takim, który nie wymaga zasilania kotłem grzewczym oraz stosowaniem opału. Nie ma również konieczności prowadzenia instalacji, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Klimatyzatory mogą być montowane niezależnie od siebie, wszędzie tam, gdzie zachodzi taka konieczność. Brak posiadania kotłowni jest bardzo dużym plusem, gdyż tego rodzaju pomieszczenie możemy zagospodarować w całkiem inny sposób, tworząc między innymi pralnię czy suszarnię.

Brak pieca, brak opału, brak bałaganu

Jedną z najważniejszych i często docenianych zalet, zwłaszcza przez osoby, które do tej pory dysponowały ogrzewaniem np. na węgiel lub ekogroszek jest to, że nie mają w tej chwili do czynienia z piecem i wszystkim tym co jest z nim związane, tj. magazynowaniem opału, uzupełnianiem opału, czyszczeniem pieca oraz wyrzucaniem wszystkich odpadów, np. popiołu. Dotyczy to oczywiście klientów, u których klimatyzacja jest nie tylko dodatkiem, ale przede wszystkim instalacją, która ma zapewnić ciepło w sezonie grzewczym.

Ekologia

Nowoczesne domy i domy po termomodernizacji to przede wszystkim obiekty, które mają spełniać różnego rodzaju normy ekologiczne. Wszyscy doskonale wiemy, jak w Polsce dużym problemem jest smog, na którego powstawanie ma oczywiście wpływ zła jakość paliwa, głównie tradycyjnego, jak węgiel czy ekogroszek. Klimatyzacja jest rozwiązaniem ekologicznym, pozwalających ogrzewać i dogrzewać wnętrza bez wykorzystania paliwa w formie tradycyjnej, bez emisji spalin oraz innych zanieczyszczeń. To zdecydowanie przełoży się na brak zanieczyszczeń oraz lepszą jakość powietrza, którym wspólnie oddychamy.

Komfort latem

Lato to zdecydowanie ten okres, kiedy klimatyzacja przydaje się najbardziej. To właśnie dzięki niej najprościej możemy obniżyć temperaturę we wnętrzu np. do 21-22 stopni i cieszyć się normalnym funkcjonowaniem, gdy za oknem temperatura wynosi powyżej 30 stopni Celsjusza. Rozważając nad tym, czy montować klimatyzację, rozsądnym wyjściem jest zaczerpnięcie informacji na temat wpływu wysokiej temperatury na organizm człowieka oraz to, jaki skutki może mieć dłuższe funkcjonowanie w takim właśnie pomieszczeniu. A paleta negatywnych skutków jest dość długa. Wystarczy wymienić:

– problemy ze snem,
– problemy, które wynikają z nieregularnego, płytkiego i słabego snu,
– kłopoty z koncentracją,
– kłopoty z podejmowaniem logicznych decyzji,
– brak chęci do działania,
– płytki oddech, niski komfort oddychania,
– zawroty głowy oraz omdlenia,
– niską wydajność,
– rozdrażnienie i wahania nastroju,
– w krytycznych przypadkach śmierć.

Wysoka estetyka

Współczesne klimatyzatory ścienne są urządzeniami, które charakteryzują się przede wszystkim odpowiednią mocą działania, dzięki czemu uzyskamy po prostu zamierzony efekt w postaci skutecznego grzania i chłodzenia, ale również wysoką estetyką. Wykonanie klimatyzatorów, dopasowanie do siebie poszczególnych elementów obudowy, kolorystyka, design, wykonanie pilota – to wszystko sprawia, że mamy do czynienia z systemem, który jest o wiele bardziej estetyczny niż chociażby panele grzewcze czy tradycyjne grzejniki.

Jednym z elementów jest komfort czyszczenia. W przypadku klimatyzatorów do utrzymania czystości (z zewnątrz) wystarczy wilgotna ściereczka z detergentem. Grzejniki trzeba odkurzać, myć, wykorzystywać np. szczoteczki do zębów, aby usunąć nagromadzone nieczystości chociażby z górnego „grilla”. Dodatkowo grzejniki szybko żółkną pod wpływem promieniowania UV lub dymu papierosowego.

Klimatyzatory domowe, które mają małe rozmiary, nie szpecą pomieszczeń, pasują do tynków, gładzi, tapet, kamieni dekoracyjnych, innych materiałów wykończeniowych.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*