Zaczynamy myśleć o budowie domu. Od czego warto zacząć?

Budowa domu to bardzo poważne przedsięwzięcie. Drogie, czasochłonne, wymagające poświęcenia dużej ilości czasu, pieniędzy, odpowiedniej logistyki. Efekt końcowy w postaci pięknego, funkcjonalnego, bezpiecznego domu jest jednak zdecydowanie warty poświęcenia. Myśląc o budowie własnego domu, trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Im lepiej się przygotujemy, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Dom – marzenie większości Polaków. Myślenie o porannej kawie podczas wiosennego poranka, letnie grillowanie, odpoczywanie weekend w ogrodzie, zabawa z dziećmi na odpowiednio przygotowanym trawniku, salon z kominkiem. To wszystko możemy mieć, pod warunkiem wyboru dedykowanego projektu oraz trzymania się go podczas budowy.

Dom, nawet najmniejszy, ale z kawałkiem działki i ogrodu to dla większości osób, zwłaszcza tym, którzy posiadają liczniejszą rodzinę, zdecydowanie dużo lepsze rozwiązanie, niż mieszkanie, które z oczywistych względów ma swoje ograniczenia. Choć dom wymaga czasu, poświęcenia mu sporej uwagi, większych kosztów – zdecydowanie zapewnia dużo lepszą przestrzeń do życia.

Myśląc o budowie domu przeważnie widzimy efekt końcowy. Aby taki (satysfakcjonujący) osiągnąć, musimy jednak przygotować po kolei wszystkie etapy. O czym powinniśmy przede wszystkim myśleć? Można tu wymienić kilka podstawowych kwestii:

– określenie własnych potrzeb,
– zapewnienie odpowiedniego finansowania,
– wybór lokalizacji,
– wybór projektu domu,
– wybór sposobu budowy,
– wybór sposobu aranżacji.

Określenie własnych potrzeb

Własny dom to przede wszystkim oaza spokoju i miejsce, gdzie mamy odpoczywać, czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby tak się stało, dom musi odpowiadać naszym oczekiwaniom. W przypadku rodzin z dziećmi lub rodzin tzw. wielopokoleniowych pod uwagę należy brać oczekiwania wszystkich domowników. Określenie własnych potrzeb jest jedną z podstawowych rzeczy. Metraż, ilość pomieszczeń, rozkład pomieszczeń, rozkład instalacji, umeblowanie, styl aranżacji, koszty utrzymania, a także lokalizacja oraz okolica. Wszystko to przekłada się na komfort mieszkania.

Kluczowe finansowanie

Nie ma co się oszukiwać – budowa domu + aranżacja wnętrza + aranżacja otoczenia domu to ogromny wydatek. W zależności od lokalizacji, metrażu, sposobu budowy (gospodarcza, zlecona), cen materiałów, cen ekip budowlanych, czasu realizacji – musimy się przygotować na wydatek kilkuset tysięcy złotych. Sytuacja jest o wiele łatwiejsza, gdy mamy działkę.

Myśląc o budowie domu, warto sprawdzić własne finanse i postarać się o kredyt. Mało kto ma na tyle dużo własnych środków finansowych, aby sfinansować budowę samemu. Aby wiedzieć, jaka kwota będzie nam potrzebna, warto prześledzić projekty domów. Dobrym rozwiązaniem jest też rozmowa z osobami, które dom już budowały. Nieocenionym źródłem wiedzy są na przykład facebookowe grupy.

Lokalizacja

To ona jest kluczowa. Trzeba ją odpowiednio przemyśleć. Jeżeli mamy działkę, wybór jest łatwiejszy. Jeżeli nie, pod uwagę trzeba brać:

– ceny działek,
– metraż działek, uzbrojenie, odległość od sieci elektrycznych i gazowych,
– drogi,
– komunikację miejską,
– bliskość szkół, przedszkoli, sklepów, szpitala,
– czas dojazdu do pracy, szkoły.

Niestety. Im lepsza lokalizacja, tym ceny działek są wyższe.

Projekt

Od tego, jaki projekt domu wybierzemy, zależy to, jaki efekt osiągniemy. Jaki powinien być projekt? Po pierwsze jak najbardziej szczegółowy, po drugie rozsądny cenowo, po trzecie jak najbardziej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Projekt domu powinien pokazać, jaki efekt osiągniemy, jakie materiały musimy zastosować, jaki będzie ich koszt. Projekt domu to kluczowy dokument, który będzie nam towarzyszył przez cały czas. W projekcie znajdziemy wszystkie wymiary pomieszczeń, informacje dotyczące ogrzewania, okien, dachu, fasady, rozplanowania instalacji. To niezwykle cenne i potrzebne materiały, również wtedy, gdy chcemy skorzystać z pomocy projektanta wnętrz.

Sposób budowy

Dom można budować na trzy sposoby. Pierwszy z nich to metoda gospodarcza, gdy wszystkie prace wykonujemy samemu lub przy pomocy znajomych i przyjaciół. W takim przypadku nie korzystamy z pomocy fachowców (oprócz osób niezbędnych, jak firmy montujące okna, instalacje gazową, elektryczną). Drugi sposób to metoda zlecona, gdy korzystamy w całości z pomocy firm. Trzecia metoda to metoda mieszana. Tu np. możemy zlecić budowę domu firmie – do stanu surowego zamkniętego i zająć się wykończeniem, stosując metodę gospodarczą. Wybierając sposób budowy domu, warto brać pod uwagę wszystkie „za” oraz „przeciw”.

Aranżacja

Aranżacja wnętrz ma wpływ na to, jak nasz dom będzie wyglądał. Warto określić, jaki styl nas interesuje, pamiętając o jego założeniach, a także kosztach. Warto wsłuchać się w potrzeby wszystkich domowników, aby stworzyć prawdziwy, domowy mir.

Od tego, jaki styl wybierzemy zależy to, jakie materiały będą nam potrzebne, gdzie będziemy je kupować, ile nas to wyniesie. W Internecie można obejrzeć przykładowe realizacje poszczególnych pomieszczeń – to zawsze ułatwia aranżację. Zdjęcia dużo bardziej przemawiają do wyobraźni, niż suche informacje na papierze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*