Kupno domu w stanie deweloperskim. Czy jest to opłacalna inwestycja?

Domy w stanie deweloperskim cieszą się bardzo dużą popularnością, głównie ze względu na to, iż otrzymujemy przestrzeń, która ma odpowiedni standard. Omija nas murowanie, tynkowanie, wylewanie posadzek, bardzo dużo prac, które przy normlanej budowie musielibyśmy wykonać samemu, ewentualnie z wykorzystaniem ekipy budowlanej. Jakie są najważniejsze zalety kupna domu w stanie deweloperskim?

Kupno domu w stanie deweloperskim, a także domów wykończonych „pod klucz” to bardzo popularna forma nabywania nieruchomości i pewnego rodzaju alternatywa dla tradycyjnej budowy domu.

Tego rodzaju zakup zdecydowanie jest popularny wśród osób, które cenią sobie wysoki komfort, mają odpowiedni zasób gotówki, nie chcą przechodzić przez ogromną ilość formalności i przede wszystkim cały proces budowy.

Unikanie spraw formalnych

Kupno domu w stanie deweloperskim to przede wszystkim unikanie wielu spraw formalnych, wśród których zdecydowanie możemy przede wszystkim wymienić wybór projektu od architekta oraz uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę. Do tego należy doliczyć:

– koszty geodezyjne,
– koszty wykonania wszystkich niezbędnych przyłączy,
– koszty doprowadzenia mediów do domu,
– unikanie problemów z odbiorami technicznymi obiektu.

Do załatwienia tak naprawdę pozostają nam jedynie dwie kwestie: notarialna, która odbywa się przy zakupie domu oraz ewentualnie kredytowa, jeżeli kupujemy dom nie za własną gotówkę. Przy tradycyjnej budowie domu sprawy formalne zdecydowanie zajmują dużo czasu, bez ich załatwienia nie będziemy mogli ukończyć wymarzonego domu.

Brak konieczności prowadzenia budowy

Jedną z ważniejszych kwestii jest to, że decydując się na kupno domu od dewelopera, nie musimy przechodzić przez cały etap związany z budowę domu – powiedzmy do stanu surowego zamkniętego, a także takiego, gdzie mamy wykonane posadzki, wykonane instalacje oraz wykonane tynki. To konieczność angażowania do budowy przynajmniej kilku firm. Niejednokrotnie podsumowując koszty, może okazać się, że tradycyjna budowa domu jest o wiele droższa, niż kupno domu od dewelopera.

Dodatkowo współpraca ze specjalistami kosztuje bardzo dużo czasu. Po pierwsze należy poświęcić czas, aby w ogóle takich specjalistów znaleźć, ustalić cenę, a następnie wszystkiego pilnować. Unikamy również całego bałaganu, który towarzyszy procesowi budowy.

Oszczędność czasu

Kupno domu od dewelopera jest rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów chcą oszczędzić czas, a więc pominąć etap budowy i przejść od razu do wykończenia. Przy domie w stanie deweloperskim to możliwe. Otrzymujemy dom, który ma odpowiedni stan, a więc:

– wykonane są wszystkie prace murarskie,
– mamy wykonany dach i orynnowanie,
– mamy zamontowane okna, parapety, drzwi zewnętrzne,
– jest wykonana elewacja,
– jest wykonany podjazd i ogrodzenia.
– są gotowe wszystkie instalacje,
– jest wykonana posadzka,
– są wykonane tynki (ewentualnie również pomalowane).

Oczywiście stan prac może się delikatnie różnic, w zależności od dewelopera. Z powyższego zestawienia można wywnioskować jedno – kupno domu w takim stanie maksymalnie skraca czas, który jest potrzebny do wprowadzenia się.

Jest jeszcze jedna uwaga, na którą warto zwrócić uwagę. Chodzi o wymagane przerwy technologiczne, które są niezbędne do tego, aby przechodzić do następnych etapów budowy. Dla przykładu możemy wymieć tu proces wyschnięcia wylewek betonowych, a przede wszystkim wyschnięcia tynków. Te ostatnie muszą być suche (proces schnięcia trwa około 2-3 miesięcy), aby móc wykonać malowanie, tapetowanie, gładzenie lub inne dekoracje. W przeciwnym razie będziemy musieli liczyć się z możliwością odparzenia materiału, pojawienia się pleśni oraz grzybów, które mają niezwykle negatywny wpływ na zdrowie.

Aranżacja. Lekka i przyjemna?

Domy w stanie deweloperskim budują oraz (w części) wykańczają firmy, które po prostu mają doświadczenie oraz dysponują profesjonalnym sprzętem. To sprawia, że prace są wykonane zgodnie ze wszystkimi standardami, a to znacząco ułatwia aranżację.

Jeżeli aranżujemy wnętrza metodą zleconą, a więc oddajemy wykończenie w ręce specjalistów, możemy liczyć na profesjonalne podejście oraz szybkie zakończenie prac. Możemy stworzyć aranżację, która sprawi, że wszyscy domownicy będą się czuli komfortowo. Zaoszczędzony czas oraz pieniądze możemy przeznaczyć właśnie na to, aby w bardziej profesjonalny sposób podejść do wykończenia.

Drugą kwestią jest również to, że możemy aranżację wykonać metodą gospodarczą. Przy odpowiednie wykończonych ścianach oraz posadzkach, nie stanowi to większego problemu. Mając już pewien etap za sobą, nie jesteśmy fizycznie obciążeniu budową (psychicznie również). Mamy więc szansę na to, aby swoim tempem, dokładnie tak, jak chcemy, szykować „na gotowo” wszystkie pomieszczenia, jedno po drugim.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*