Dobra organizacja placu budowy. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę?

Coraz więcej osób, które decydują się na budowę domów jednorodzinnych docenia fakt, że dobra organizacja placu budowy jest często kluczem do sukcesu oraz znacznie ułatwia pracę. To przekłada się na mniejszy stres, szybsze wykonywanie pracy przed ekipy budowlane, mniejsze straty materiałów oraz bezpieczeństwo budowy. O czym warto pamiętać, gdy planujemy organizację placu budowy? Jest kilka ważnych aspektów, które można określić mianem podstawowych.

Gdy mamy własną działkę, coraz częściej myślimy o budowie domu jednorodzinnego. Gdy mamy wybrany projekt, dysponujemy pozwoleniem na budowę, odłożyliśmy na start odpowiednie środki, skompletowaliśmy potrzebne narzędzia – zdecydowanie możemy przystąpić do budowy domu.

Jednym z najważniejszych elementów, o które warto zadbać jest prawidłowa organizacja placu budowy. Nie może być ona przypadkowa, określona jest również odpowiednimi przepisami, które między innymi nakazują postawienie tablicy informacyjnej, na której będą zawarte podstawowe informacje na temat obiektu. O czym warto pamiętać, aby nie stworzyć sobie problemów?

Ogrodzenie działki budowlanej

Choć mało osób zwraca uwagę, zdecydowanie do jednych z najważniejszych kwestii należy ogrodzenia naszej posesji i ograniczenie wstępu na budowę. Ma to znaczenie nie tylko dla naszego psychicznego komfortu prowadzenia pracy, ale również dla bezpieczeństwa.

Oczywiście wiele zależy od tego, z jaką działką mamy do czynienia, jaki jest jej rozmiar i ukształtowanie terenu. Niemniej istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają na posiadanie tymczasowego ogrodzenia.

Do najpopularniejszych rozwiązań możemy zaliczyć:

– tymczasowe ogrodzenia budowlane – panelowe, wynajmowanie od wyspecjalizowanych firm,
– ogrodzenie drewniane, z kantówek, desek, płyt OSB – odpowiednio zaimpregnowanych,
– ogrodzenie z drewnianych stempli oraz siatki budowlanej,
– ogrodzenie ze słupków stalowych oraz siatki ogrodzeniowej budowlanej lub ocynkowanej,
  powlekanej.

Projektując ogrodzenie warto pamiętać, że przede wszystkim powinno być ono stabilne, trwałe, odporne na przewracanie się, np. pod wpływem wandalizmu czy podmuchów silnego wiatru.

Miejsce do składowania materiałów budowlanych oraz narzędzi

Budowa domu oraz jego wykończenie zdecydowanie nie trwa krótko. Choć w późniejszym etapie, gdy będziemy dysponować już domem w stanie surowym zamkniętym, będziemy mieli zamykaną, ogrzewaną przestrzeń do składowania. Na początku budowy jednak warto zadbać o to, aby skorzystać z rozwiązania tymczasowego.

Tu możemy wymienić chociażby:

– budowę drewnianej szopy,
– wynajem garażu blaszanego,
– wynajem kontenera magazynowego,
– budowę innego rodzaju konstrukcji.

Odpowiednie przechowywanie materiałów budowlanych jest niezwykle ważne i sprawi, że zachowają one swoje oryginalne parametry. Chodzić tu może nie tylko o bloczki czy materiały izolacyjne, ale przede wszystkim różnego rodzaju zaprawy, jak również o narzędzia. Czytając kartę techniczną każdego produktu, możemy zwrócić uwagę na to, że materiały nie powinny przemarzać, być narażone na deszcz i śnieg (rozpoczęcie procesu wiązania), a także zbyt silne nasłonecznienie. Niekorzystne są również wahania temperatury. Stąd konieczność posiadania pomieszczenia, które zagwarantuje również brak możliwości kradzieży materiałów budowlanych, narzędzi oraz elektronarzędzi.

Składowanie odpadów budowlanych

Trzecią, ale również niezwykle ważną kwestią jest składowanie wszelkiego rodzaju odpadów budowlanych oraz innego rodzaju materiałów, np. drewna pochodzące z szalunków lub drewnianych stempli, które służą do podpierania stropów. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie jednego miejsca, gdzie będą takie odpady składowane. Choć część rzeczy, np. drewno można w późniejszym etapie ponownie wykorzystać, to ścinki materiałów, resztki zapraw, opakowania po masach czy worki powinny zostać umieszczone w jednym miejscu.

Optymalnym i zalecanym rozwiązaniem jest również wynajem kontenera na gruz oraz pozostałe odpady budowlane. W bliskim sąsiedztwie warto poszukać firm, które świadczą usługi tego rodzaju i mogą dostarczyć na czas odpowiedniej wielkości kontenery, np. KP-7 bądź większe.

Dzięki dysponowaniu kontenerem budowlanym bez żadnego problemu będziemy mieli ułatwione zadanie i będziemy mogli bez żadnego problemu utrzymać porządek na placu budowy. Nie ma wtedy konieczności segregacji śmieci, ich odpowiedniego pakowania, samodzielnej wywózki np. do gminnych punktów segregacji odpadów.

Kontenery budowlane z reguły firmy wynajmują na kilka dni, można więc spokojnie wszystko wyrzucić. Oferta obejmuje również wynajem długoterminowy, np. na miesiąc. Kluczowe jest porównanie kilku ofert, na podstawie ceny, wielkości kontenerów, dodatkowych kosztów.

Prawidłowa organizacja placu budowy umożliwi łatwiejsze wykonywanie prac, zwiększy bezpieczeństwo wykonawców, nie będzie powodować problemów z lokalnymi służbami, np. policją czy strażą miejską, które mogą upomnieć właścicieli chociażby w sprawie konieczności utrzymania porządku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*