Czy warto ocieplać dom. Jaki materiał wybrać?

Elewacja to niezwykle ważny element domu. Odpowiednio zaprojektowana i dobrze wykonana sprawi, że dom będzie bardzo estetycznie wyglądał, ale również będzie tańszy w utrzymaniu. Istnieje wiele sposobów na to, aby zaaranżować fasadę zgodnie z naszymi indywidualnymi preferencjami. Trzeba także pamiętać o wyborze dobrej jakości materiałów izolacyjnych.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalny dom, który nie ma odpowiednio wykonanej fasady. To właśnie ona w bardzo dużym stopniu wpływa na zewnętrzny wygląd obiektu. W przypadku nowych domów fasadę wykonujemy praktycznie od razu, często na równo z pracami wewnętrznymi, w przypadku starych obiektów jest ona przeważnie wykonywana w późniejszym czasie.

Elewację można wykonać metodą zleconą, dzięki współpracy z doświadczoną firmą, jak również metodą gospodarczą. Obie metody, tak samo, jak w przypadku budowy domu, ma swoje plusy i minusy.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Aby fasada była wykonana w sposób prawidłowy, zdecydowanie trzeba w odpowiedni sposób przygotować podłoże. Tak samo, jak w przypadku tynkowania czy gładzenia, powierzchnia musi być:

– stabilna,
– bez ubytków i pęknięć,
– oczyszczona i odpylona,
– zagruntowana.

Od przygotowania podłoża zależy to, jak stabilna będzie fasada i czy nie nastąpią problemy, związane na przykład z oderwaniem się materiału izolacyjnego od elewacji.

Produkt systemowe vs mieszane

Jednym z podstawowych błędów, które popełniane są przy wykonywaniu elewacji jest brak stosowania rozwiązań systemowych. Dlaczego to takie ważne? Wybierając do wykonania elewacji jeden system (np. Foveo-Tech, KosBud, Carapol, Kreisel) otrzymujemy materiały (oprócz materiału elewacyjnego), które umożliwią kompleksowe wykonanie fasady. W skład systemu wchodzą między innymi:

– środki gruntujące,
– podkłady,
– siatki podtynkowe,
– kleje do styropianu i wełny,
– tynki cienkowarstwowe,
– tynki modelowane,
– farby fasadowe,
– inne elementy, np. montażowe.

Mamy więc pewność, że wszystkie materiały są do siebie dopasowane. Kupując materiały różnych producentów niestety musimy się liczyć z tym, że nie osiągniemy odpowiedniego efektu.

Materiał izolacyjny

Elewacja ma nie tylko dekorować wnętrze domu, ale przede wszystkim dzięki wykorzystaniu odpowiedniego materiału izolacyjnego, zmniejszyć koszty ogrzewania oraz zapewnić utrzymanie komfortu grzewczego. Najpopularniejsze materiały izolacyjne to wełna, styropian, XPS, piana PUR.

Wełna mineralna – to właśnie ona jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które są wybierane do wykonania elewacji. Choć mitem jest to, że jest ona w stu procentach bardziej izolującym materiałem, to zdecydowanie warto brać pod uwagę fakt, że jej właściwości są bardzo dobre. Dodatkowo bardzo dobre izoluje przed hałasem i wytrzymuje temperaturę do około 700 stopni Celsjusza. Wymaga jednak sporo pracy i doświadczenia przy układaniu.

Styropian biały i grafitowy – ten materiał zdecydowanie króluje na fasadach. Jego zaletą są oczywiście również bardzo dobre właściwości izolacyjno-akustyczne, a także niska waga, która wpływa na brak obciążenia ścian. Ma to znaczenie zwłaszcza przy starych budynkach. Styropian jest także dobrym materiałem dla osób, które wykonują wszystkie prace samodzielnie. Warto zwrócić uwagę na zakup materiału grafitowego, który przy cieńszej warstwie ma lepsze parametry, niż styropian biały.

XPS – to nic innego, niż polistyren ekstrudowany. Ten nowoczesny materiał elewacyjny zapewni bardzo skuteczną izolację, przez wiele lat. zamkniętokomórkową budowę, jest mniej nasiąkliwy, mocniejszy, twardszy od normalnego styropianu. Minusem, który trzeba mieć na uwadze jest wyższa cena. Dlatego obliczając koszt fasady, warto brać cenę materiału pod uwagę.

Piana PUR – jest to dość nowy i bardzo ciekawy sposób izolacji obiektów, zwłaszcza drewnianych oraz takich, które posiadają nietypową budowę. Zaletą tej metody jest przede wszystkim szybkość wykonania i dokładność. Piana jest wyjątkowo przyczepna do podłoża, równomiernie się rozchodzi, dociera we wszystkie zakamarki. Dla wykonawcy to materiał bardzo praktyczny, dla klienta taki, który przede wszystkim przez wiele lat zachowa swoje oryginalne właściwości techniczne.

Warstwa końcowa

Firmy oferują bardzo różnorodne sposoby dekoracji ścian. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tynk cienkowarstwowy, który nakłada się na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Plusem tynku tego rodzaju jest prostota nakładania, bardzo dobra wydajność, szeroka paleta kolorystyczna. Dodatkowo możemy wybrać tynk, który jest paroprzepuszczalny, wodoodporny, odporny na zmianę koloru, samoczyszczący, perlący się podczas deszczu, plamoodporny.

Im lepszy tynk wybierzemy, tym nasza fasada przez wiele lat zachowa estetyczny wygląd, a my będziemy mogli liczyć na to, że nie będzie problemów z plamami, pleśnią, grzybem, glonami, utratą koloru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*