Czy warto budować dom z firmą budowlaną?

Myśląc o budowie domu zdecydowanie warto przede wszystkim uświadomić sobie, że przeważnie wszystko wygląda pięknie tylko na papierze. Życie często wygląda zdecydowanie inaczej. Budowa domu to proces, który przede wszystkim trzeba odpowiednio zaplanować. Jeżeli decydujemy się na realizację swoich marzeń z wykorzystaniem firmy budowlanej, musimy liczyć się z większymi kosztami. Czy warto stawiać dom wraz z wykonawcą?

Wbrew obiegowej opinii budowa domu metodą gospodarczą, czyli taką, gdzie większość prac wykonujemy własnymi siłami, bez pomocy specjalistów nie jest drogą usłaną różami. Decydując się na budowę domu jednorodzinnego lub wielopokoleniowego, zdecydowanie trzeba wszystko w odpowiedni sposób zaplanować, ustalić potrzeby, możliwości, ramy czasowe. Jedną z podstawowych kwestii są również finanse. Choć metoda gospodarcza wydaje się o wiele tańsza, w końcowym rozrachunku wcale nie musi to tak wyglądać. Współpraca z doświadczonym wykonawcą pomoże nam przebrnąć przez wszystkie sprawy, nie tylko budowlane, ale również administracyjne.

Trudna przeprawa administracyjna

Każdy, kto budował w życiu choć jeden dom doskonale wie, że zanim wbijemy w ziemię pierwszą łopatę, może w Wiśle upłynąć wiele wody. Powodem, a także pierwszym „spowalniaczem” są różnego rodzaju sprawy urzędowe i przepisy administracyjne, do których musimy się stosować. Budowa domu uwarunkowane jest uzyskaniem szeregu pozwoleń. W natłoku myśli i gąszczu przepisów budowlanych bardzo łatwo się pogubić, a poprawa błędów – zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, gdy urzędy bardzo często nie pracują normalnie, zajmuje dodatkowy czas. Doświadczona firma budowlana zdecydowanie pomoże nam przebrnąć przez ten pierwszy etap. Pierwszym plusem jest więc pomoc w sprawach administracyjnych.

Ocena projektu domu

Współpraca z doświadczoną firmą budowlaną to również kompleksowa pomoc w wyborze i ocenie projektu domu, a także w zakresie ewentualnego dopasowania projektu do naszych potrzeb. Jest to rzecz niezwykle ważna, można powiedzieć kluczowa. Dlaczego? Wybór odpowiedniego projektu domu i jego akceptacja oznacza taką, a nie inną budowę, także takie, a nie inne użytkowanie.

Ocena metrażu, rozkładu pomieszczeń, rozplanowania drzwi, okien, instalacji, umiejscowienia pomieszczeń technicznych, ogrzewania, dachu, ogólnych kosztów utrzymania – o tym podczas wyboru projektu trzeba myśleć. Dzięki pomocy specjalisty zweryfikujemy, czy to, co jest na papierze, na pewno okaże się funkcjonalne w praktyce. Unikniemy również wpadek projektowych, tj. umiejscowienie garażu koło sypialni czy kotłowni koło salonu. Drugim plusem jest więc „uczłowieczenie” projektu.

Wybór materiałów budowlanych

To kolejna kwestia, na którą stanowczo trzeba zwrócić uwagę. Doświadczona firma budowlane doskonale będzie wiedzieć, na jakich materiałach budowlanych należy pracować, aby budynek był solidny, spełniał oczekiwania klienta, a jednocześnie nie nadwyrężał jego możliwości finansowych. Bardzo często zdarza się, że różnica w jakości między poszczególnymi materiałami budowlanymi jest praktycznie znikoma, a cena znacząco wyższa. O ile oczywiście warto płacić za dobrej jakości materiały budowlane, o tyle warto płacić za takie, które faktycznie coś dają. Co więcej – sprawdzone firmy budowlane często mają swoje składy, gdzie mogą zamawiać materiały w rozsądnej cenie. To może klientowi znacząco obniżyć koszty budowy. Trzeci plus to optymalizacja kosztów materiałów budowlanych.

Oszczędność czasu, zdrowia, ograniczenie stresu

Współpracując oczywiście z rzetelną firmą budowlaną, która odpowiednio podchodzi do swoich obowiązków, będziemy mogli cieszyć się z postępów budowy. Wykonawca po pierwsze dysponuje pracownikami, po drugie odpowiednim sprzętem, po trzecie wiedzą na temat kolejności pracy. To przekłada się na systematyczne postępy. Wykonując samodzielnie np. wykopy pod fundamenty, murując ściany, montując nadproża, konstrukcję dachu, wykonując elewację ponosimy nie tylko ogromny wysiłek fizyczny, ale również będziemy zmuszeni poświęcić ogromną ilość czasu. Gry pracujemy na etacie, mamy rodzinę, innego rodzaju obowiązki, a także problemy, z którymi każdy z nas przecież się boryka, musimy przeliczyć sobie, co dokładniej nam się opłaca. Na uwadze trzeba mieć również własne zdrowie oraz nieobecność w domu, a na budowie. Czwarty plus to racjonalizacja czasu.

Efekt końcowy

Doprowadzając dom do stanu surowego zamkniętego możemy ocenić efekt pracy ekipy budowlanej. Ta, która ma doświadczenie, na pewno w stu procentach zrealizuje projekt. To przełoży się na solidność konstrukcji, jak również łatwiejsze wykonywanie dalszych etapów, tj. wykończeniówki. Samodzielnie można popełnić błędy, np. podczas murowania ścian, które trudno będzie później naprawić lub będzie to po prostu bardzo kosztowne. Piątym plusem jest więc komfort wykończenia i zgodność budowy z założeniami, które są w projekcie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*