Budowa domu nie musi być trudna. 5 kroków, które pozwolą nam budować spokojnie.

Budowa domu to kosztowny i skomplikowany proces, który niekiedy (zwłaszcza w przypadku metody gospodarczej) może trwać dość długo. Dlatego, aby uniknąć kłopotów i niepotrzebnego stresu, do budowy warto się w odpowiedni sposób przygotować. Wtedy unikniemy niepotrzebnego stresu. Prezentujemy 5 gotowych sposób na to, aby bez problemu przejść przez cały etap budowy, w na koniec cieszyć się udaną realizacją.

Większość z nas marzy o pięknym, komfortowym oraz bezpiecznym domu. To właśnie on zapewnia większy komfort życia, pozwala na to, aby odpoczywać, relaksować się i spędzać czas razem z rodziną. Niestety, zanim osiągniemy taki efekt, musi upłynąć sporo czasu oraz musimy zainwestować dość duże pieniądze – często liczone w setkach tysięcy złotych.

Nie da się ukryć, że budowa domu to również spory stres, nie ważne czy pracujemy metodą gospodarczą czy zlecamy wykonanie wszystkich prac firmie budowlanej. Jedno i drugie rozwiązanie jest obarczone ryzykiem, że na pewnym etapie coś przestanie podobać. Aby uniknąć problemów, odpowiednie metody warto stosować jeszcze na długo przed tym, jak w ziemie wbijemy pierwszy szpadel.

Czy stać mnie na dom. Czyli kilka słów o sposobach finansowania

Dom kosztuje. Często zanim wykonamy pierwsze prace, możemy wydać już kilka tysięcy złotych. Kosztuje przygotowanie budowy, czynności administracyjne, notariusz, geodeta. Planując budowę domu i przede wszystkim chcąc ją ukończyć w terminie, musimy zapewnić sobie odpowiednie finansowanie i dokładnie wiedzieć, co, ile będzie nas kosztować.

Plusem, który może pomóc nam uporać się z zagadnieniem jest dobry kosztorysant budowlany, który przygotuje dla nas wycenę materiałów budowlanych i robocizny. Oczywiście, gdy wiemy, co chcemy budować i mamy projekt. Chcąc zapewnić ciągłość budowy możemy ją finansować:

– ze źródeł własnych przy odpowiednich zarobkach,
– z oszczędności,
– z kredytu gotówkowego, hipotecznego bądź pożyczki hipotecznej.

W koszty powinniśmy wliczyć również wyposażenie oraz tak zwane „niespodzianki”, czyli sytuacje, które są nieprzewidziane na budowie.

Projekt możliwy do wykonania

Druga porada dotyczy wyboru odpowiedniego projektu. Warto pamiętać, że na danej działce nie zawsze będziemy mogli zbudować taki dom, jaki nam się wymarzył. Jest to związane przede wszystkim z tak zwanym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który dokładnie określa, jakie rodzaje obiektów mogą powstać na danym terenie. Kolejne kwestie mogą dotyczyć już samej działki, a zwłaszcza jej wielkości.

Projekt powinien więc:

– być dopasowany do MPZP,
– być dopasowany do działki,
– być dopasowany do ilości obecnych i ewentualnie przyszłych domowników,
– być możliwy do zrealizowana w założonym przez nad budżecie.

Doświadczona ekipa budowlana czy metoda zlecona?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy wiedzieć, jakimi środkami tak naprawdę dysponujemy. Metoda gospodarcza dla wielu osób wydawać się może tą idealną, bo można zaoszczędzić naprawdę znaczne środki, co przekłada się na mniejszy kredyt. Niestety teoria bardzo często różni się od rzeczywistości.

Jeżeli decydujemy się na metodę gospodarczą to po pierwsze musimy być świadomi, że automatycznie budowa będzie trwała dłużej i będziemy musieli, przynajmniej w jakimś sensie zrezygnować ze swoich innych planów. Pozorne oszczędności mogą okazać się drogą do tego, że po pewnym czasie naszej budowy będziemy mieli po prostu dość. Dodatkowo możemy mieć dość spory problem z wykonaniem niektórych zadań.

Wybierając metodę zleconą powinniśmy przygotować odpowiednie finansowanie, aby rachunki, które wystawi nam wykonawca będziemy w stanie pokryć. Możemy wtedy się skupić wyłącznie na pracy własnej i jedynie kontrolować to, co robi wykonawca.

Odpowiednia ekipa

Firmę budowlaną warto wybierać z polecenia. To najlepsze i najbardziej korzystne rozwiązanie, które zabezpieczy nas przed wpadkami. Również wybierając wykonawcę nie kierujemy się wyłącznie ceną. Warto zwracać uwagę na:

– legalność działania firmy,
– podpisanie umowy z klauzulą wykonalności,
– posiadaniem OC,
– posiadaniem przejrzystego cennika, harmonogramu prac,
– posiadaniem udokumentowanego portfolio.

Krótko mówiąc: najlepiej, aby pomiędzy inwestorem, a wykonawcą od początku panowała „chemia”.

Nowoczesne, dobrej jakości materiały. Może drożej, ale zdecydowanie lepiej

Materiały budowlane oraz wykończeniowe to znaczny koszt. Mimo tego, dla zabezpieczenia odpowiedniego tempa prac, minimalizacji błędów, optymalizacji kosztów, większego komfortu użytkowania oraz własnego komfortu życia, zdecydowanie warto stawiać na bardziej sprawdzone rozwiązania. Tu również bardzo duża rola wykonawcy, który powinien doradzić inwestorowi, jakie produkty wybrać, a jakie lepiej omijać. Często różnica w końcowej cenie nie będzie duża, natomiast różnica w jakości stosowania danego produktu może być znacząca i wpływać na efekt końcowy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*